30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

اگر قصد دارید دندان‌هایتان را لمینت کنید، دندانپزشک شما احتمالاً 2 گزینه را پیشنهاد می‌دهد: ونیرهای کامپوزیت یا ونیرهای چینی. هردوی این روکش‌ها راه‌حلی عالی برای افرادی هستند که به‌دنبال اصلاح دندان‌های تغییررنگ‌یافته، فرسوده، شکسته، نامرتب، بدشکل یا ترک‌خورده هستند. آن‌ها می‌توانند تغییرات بزرگی در زندگی فرد ایجاد کنند تا دیگر در زمان لبخند زدن، احساس شرم نداشته باشد. کلینیک دندانپزشکی دکتر آیت، با سابقه درخشان در زمینه دندانپزشکی زیبایی، بهترین و باکیفیت‌ترین لمینت‌ها را توسط دندانپزشکان حرفه‌ای و آموزش‌دیده، برای متقاضیان طراحی و اجرا می‌کند که با استقبال ویژه مراجعان در این زمینه، روبرو بوده است.

انواع لمینت دندان و تفاوت آن‌ها

مواد مختلفی مانند لمینت‌های چینی، زیرکونیومی و ونیرهای کامپوزیت برای لمینت دندان وجود دارد که به‌طور دائم یا موقت، می‌توانند به‌کار گرفته شوند. هریک از این مواد، به‌طور جداگانه بر ویژگی‌های زیبایی‌شناختی و دوام روکش‌ها تأثیر می‌گذارند. به‌همین‌دلیل است که هر نوع لمینت، برای شرایط و نیازهای مختلفی می‌تواند طراحی و استفاده شود. اما لمینت دندان چیست؟

دو نوع اصلی لمینت دندان وجود دارد که به نام‌های پرسلن و کامپوزیت رزین شناخته می‌شوند. هردوی این مواد در لمینت‌های مختلفی مانند E-max، زیرکونیا، لومینیرها و روکش‌های رزینی کاربرد دارند. انتخاب روکش به بودجه، سطح راحتی، وضعیت دندان و موارد دیگر بستگی دارد. اما وقتی از لمینت‌های دائمی صحبت می کنیم، به معنی روکش‌های غیرقابل برگشت و مادام‌العمر است. لمینت‌های دائمی، روکش‌هایی هستند که برای مدت طولانی از دندان‌ها محافظت می‌کنند. انواع زیادی از لمینت‌های دائمی مانند E-max، زیرکونیوم، پالاتال و لومینیرز وجود دارد. این روکش‌ها گران‌ترین انواع موجود در بازار و طبیعی‌ترین و بادوام‌ترین آن‌ها هستند.  

تفاوت روکش و لمینت دندان

گاهی از کلمه «روکش» به‌جای «لمینت» استفاده می‌شود که صحیح نیست. اما این دو اصطلاح، چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ در ابتدا باید به این نکته توجه داشت که روکش‌ها بیشتر از لمینت‌ها می‌توانند ظاهر لبخند را تغییر دهند. دندانپزشکان می‌توانند از این ترمیم‌ها برای بهبود ظاهر دندان‌های کج یا پرکردن شکاف بین دندان‌ها استفاده کنند. برای بیمارانی که مشکلات جزئی مانند تغییر رنگ کم یا رگه‌های کوچک روی دندان دارند، لمینت‌ها ممکن است گزینه بهتری باشند. اگرچه آن‌ها فرم دندان را کمتر تغییر می‌دهند، اما از نظر وزن نازک‌تر و سبک‌تر از روکش‌ها هستند و نصب آن‌ها، کمتر تهاجمی است.

دندانپزشکان برای چسباندن هر دو نوع ترمیم باید مقداری از مینای دندان را بردارند، اما برای چسباندن لامینیت‌ها (لمینت‌ها) مقدار کمتری از مینای دندان از دست می‌رود. ونیرها ممکن است از پرسلن (چینی) یا رزین کامپوزیت ساخته شوند. پرسلن نسبت به کامپوزیت، کمتر مستعد لکه شدن است. بااین‌حال، نصب لمینت به مقدمات بیشتری بر روی دندان‌ها نیاز دارد، بنابراین ممکن است به بیش از یک جلسه ویزیت، نیاز داشته باشد.

همچنین، لمینت چینی معمولاً بیشتر از رزین کامپوزیت دوام می‌آورد اما علی‌رغم نازکی، لمینت‌ها ممکن است روی دندان، حجیم دیده شوند، چون دندانپزشکان مینای کمتری را قبل از قرار دادن آن‌ها ازروی دندان برمی‌دارند. ونیرهای کامپوزیت از ترکیب رزین و شیشه ساخته می‌شوند که هر بار یک لایه از آن روی دندان گذاشته می‌شود.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

لامینیت‌های دندان برای افرادی که دندان‌های نسبتاً صاف و سالمی دارند و مشکلات زیبایی مانند لکه یا چیپس دارند، می‌تواند انتخاب خوبی باشد. آن‌ها همچنین می‌توانند بی‌نظمی‌های جزئی را بدون نیاز به ارتودنسی بپوشانند. لمینت‌ها باید به‌صورت سفارشی برای هر بیمار طراحی و ساخته شوند تا با شکل، اندازه و رنگ طبیعی دندان مطابقت داشته باشند.

مزایا و معایب لمینت دندان

لمینت‌های دندان معایب و مزایای خاص خود را دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

مزایای لمینت دندان

لمینت  دندان، بهترین گزینه برای بهبود لبخند محسوب می‌شود. قرار دادن این پوسته‌های نازک و سفارشی روی دندان‌ها می‌تواند هرگونه لکه یا تغییر رنگ را پنهان کند. زمانی که جرم‌گیری و بلیچینگ دندان مؤثر نباشد، مردم برای پوشاندن معایب دندان‌شان اغلب به لمینت‌ها متوسل می‌شوند. کلینیک دندانپزشکی دکتر آیت، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای افرادی است که به دنبال لمینت‌های باکیفیت و کادر درمان حرفه‌ای و دلسوز هستند. در این کلینیک، با استفاده از بهترین تجهیزات روز دنیا انواع خدمات زیبایی دندان ارائه می‌شود.

لکه‌های دندانی ناشی از فلوراید بیش از حد و مصرف برخی از داروها، می‌توانند بسیار سرسخت و عمیق باشند. در این موارد، روش‌های معمولی سفید کردن دندان، دیگر نمی‌توانند لکه‌ها را محو کنند اما لمینت دندان می‌تواند کمک‌کننده باشد. لمینت‌های با رنگ روشن‌تر می‌توانند دندان‌ها را به‌طور کامل پوشش‌دهی کنند. ازسوی‌دیگر، گاهی موقعیت‌های غیرمنتظره منجر به شکستگی، ساییدگی یا ترک خوردن دندان‌ها می‌شود. این‌جاست که باز هم لمینت‌ها می‌توانند یک راه‌حل سریع و کم‌دردسر ارائه کنند و ظاهر یک یا چند دندان را بهبود بخشند. سایر مزایای لمینت‌های دندانی به شرح زیر است:

 • می‌توانند دندان‌های ناهموار و نامرتب را ترمیم و فرورفتگی‌ها و برجستگی‌ها را صاف کنند. تراشیدن مقدار کمی از مینای دندان به این پوسته‌های نازک کمک می‌کند تا بهتر روی سطوح دندان بمانند.
 • می‌توانند فاصله بین دندان‌ها را از بین ببرند. شکاف‌های کوچک یا بزرگ در ردیف دندان، ممکن است منجر به جابه‌جایی تدریجی دندان‌ها و تحلیل استخوان فک شود. قرار دادن لمینت روی دندان‌ها می‌تواند آن شکاف‌ها را ببندد و از بروز مشکلات بیشتر دندانی جلوگیری کند.
 • این ترمیم‌های زیبایی می‌توانند با رنگ طبیعی دندان مطابقت داشته باشند. این موضوع به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بدون هیچ مشکلی با سایر دندان‌ها هماهنگ شوند. بیماران حتی می‌توانند میزان سفیدی لمینت‌شان را انتخاب کنند. اثرات لمینت دندان، دائمی است و دیگر نیازی به تغییر شکل یا تنظیمات مجدد ندارد.

معایب لمینت دندان

انتخاب لمینت، یک تصمیم خاص و حساس است، چون انتخابی برای تمام عمر محسوب می‌شود و دائمی است. هر پوسته کاملا به دندان می‌چسبد و اگر یک پوسته از بین برود، قابل ترمیم نیست. حتی اگر پوسته‌ها چینی باشند، بیمار همچنان باید مراقب نوع غذایی که می‌خورد، باشد. به‌عنوان مثال، مصرف غذاهای سفت یا ترد با لمینت، ممنوع است، چون این مواد ممکن است پوسته‌ها را بشکنند. هنگامی که پوسته‌ها ترک بخورند یا بشکنند، دیگر هیچ راهی برای مرمت آن‌ها وجود ندارد. علاوه‌براین، در این روش، همیشه دندان تا حدودی به دما حساس خواهد بود. از این گذشته، دندانپزشک باید کمی از مینای دندان را بتراشد که می‌تواند باعث ناراحتی شود.

یکی دیگر از نکات منفی لامینیت‌ها، ایجاد حفره و پوسیدگی در دندان است. افرادی که لامینیت‌های دندانی دارند، ممکن است همچنان دچار پوسیدگی دندان در زیر پوسته شوند. به‌همین‌دلیل است که مراقبت بهینه از دندان لمینت‌شده الزامی است. علاوه‌براین، لمینت دندان برای افرادی که دندان‌های ضعیف و پوسیده یا لثه پریودنت دارند، مناسب نیست. افرادی که مینای دندان نازکی دارند هم نباید لمینت‌ها را انتخاب کنند، چون اگر دندانپزشک برای چسباندن پوسته‌ها مجددا مینای دندان را بتراشد، عاج دندان هم ساییده می‌شود و درد زیادی ایجاد می‌کند.

ماندگاری لمینت چقدر است؟

طول عمر لامینیت‌های دندانی به جنس ونیر (چینی یا کامپوزیت)، نحوه مراقبت از آن‌ها و جنس دندان فرد بستگی دارد. ونیر لمینت چینی می‌تواند 10 تا 12 سال، عمر داشته باشد اما ونیرهای رزین کامپوزیت باید زودتر تعویض شوند، زیرا حدود 4 تا 8 سال ماندگاری دارند.

آیا لمینت‌ها نیاز به تعویض دارند؟

بله، اکثر بیماران باید لمینت‌ها را پس از مدتی تعویض کنند، چون حداکثر تا 12 سال دوام می‌آورند. پس از فرارسیدن این زمان، دندانپزشک روکش‌های لمینت را جلا داده و تعویض می‌کند. البته باز هم در این مرحله، مقدار کمی از مینای دندان، همراه با روکش‌های قدیمی برداشته می شود. اگر دندان‌های طبیعی شما دیگر مینای کافی برای چند مرحله تعویض روکش در طول زندگی‌تان را ندارند، ممکن است این روش جایگزین مناسبی برای بهبود ظاهر دندان‌های شما نباشد. ونیرهای دندانی در صورتی ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند که:

 • لثه‌ها به‌تدریج به عقب کشیده شوند و حاشیه بین ریشه دندان و روکش نمایان شود.
 • ممکن ات لکه یا خط قهوه‌ای ریزی روی حاشیه دندان به‌وجود آمده باشد.
 • ونیرها ممکن است به مرور زمان خرد شوند یا بشکنند، زیرا مواد (چینی یا کامپوزیت) با فشار استفاده روزانه از دندان، کم کم ضعیف می‌شوند.
 • ونیرها در اثر تغییرات بایت ناشی از فرسایش یا پوسیدگی دندان، می‌شکنند.

چه کسانی نباید لمینت انجام بدهند؟

استفاده از لمینت دندان بر روی برخی از دندان‌ها یا افراد می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. در موارد زیر، استفاده از لمینت دندان، مجاز نیست:

 • دندان‌هایی که بخش قابل توجهی از آن‌ها به‌دلیل سایش، شکستگی یا پوسیدگی از دست رفته‌اند و دندان‌هایی که پرشدگی‌های عمیق و زیادی دارند، کاندیدای مناسبی برای استفاده از لمینت چینی نیستند، زیرا لمینت‌های دندان فقط ظاهر را بهبود می‌بخشند و دندان‌ها را تقویت نمی‌کنند. اگر دندانی که لمینت روی آن قرار می‌گیرد، به اندازه کافی قوی نباشد، ممکن است به مرور زمان ترک بخورد یا بشکند. در چنین مواردی روکش تاج، راه حل بسیار مناسب‌تری است.
 • زمانی که لمینت‌های پرسلن به مینای دندان نچسبیده و استحکام نداشته باشند.
 • هنگامی که لمینت دندان مستقیماً به لایه عاج (لایه زیر مینای دندان) می‌چسبد و از آن‌جایی که لمینت پرسلن سخت‌تر از عاج است، بیشتر نیروی وارد شده به دندان، روی روکش جمع می‌شود. این موضوع، ممکن است باعث جدا شدن روکش از دندان یا شکستن آن شود.
 • ممکن است به دلایلی مانند ساییدگی، ضربه و فرسایش مینای دندان، مقدار کافی از مینا روی دندان باقی نمانده باشد که بتوان لمینت را روی آن سوار کرد.

سن مناسب لمینت کردن دندان چیست؟

ایجاد یک لبخند فتوژنیک و رفع تمام مشکلات زیبایی دندان با کمک لمینت‌ها، باعث شده است که این پوسته‌های ظریف و زیبا در بین جوانان محبوبیت زیادی پیدا کنند. به‌ویژه که جوانان بیش از هر زمان دیگری به دنبال استفاده از فناوری‌های مدرن برای بهبود ظاهر خود و ایجاد امنیت و پرستیژ اجتماعی هستند.

 اما پرسشی که در این‌جا مطرح می‌شود این است که سن مناسب لمینت دندان، چه سنی است؟ لمینت‌های چینی را می‌توان روی دندان‌های بزرگسالان گذاشت و معمولاً این کار برای بیمارانی انجام می‌شود که سن رشدشان به پایان رسیده است. بنابراین، نظر دندانپزشک در این خصوص، کاملا حائز اهمیت است، چون دندان‌ها نیز مانند بسیاری از قسمت‌های بدن انسان، در دوران نوجوانی و اوایل بزرگسالی دچار تغییرات قابل توجهی می‌شوند و تا زمانی که این تغییرات، ثابت نشده‌اند، نباید لمینت انجام شود. بنابراین، برای نوجوانان مهم است که قبل از افزودن لمینت‌ها صبر کنند تا دندان‌ها در موقعیت ثابت خود محکم شوند.

نصب زودهنگام لامینیت‌ها نه تنها لبخند زیبا و طولانی‌مدتی ایجاد نمی‌کند، بلکه خطر دور شدن روکش‌ها از خط لثه را در اثر رشد دندان‌ها نیز به همراه دارد که می‌تواند باعث مشکلات بهداشتی مانند پوسیدگی زودرس دندان شود. به‌طور کلی، سن توصیه شده برای انجام لمینت، 18 سالگی برای مردان و 16 سالگی برای زنان است. بااین‌حال، توجه به این نکته مهم است که این فقط یک دستورالعمل کلی است و شرایط هر فرد در هر سن، متفاوت خواهد بود.

لمینت دندان به چه افرادی پیشنهاد نمی‌شود؟

افرادی که دندان‌های خود را زیاد به هم فشار می‌دهند یا دندان قروچه می‌کنند و افرادی که دندان‌های بالایی و پایینی آن‌ها هنگام بستن دهان با یکدیگر در تماس است، کاندیدای مناسبی برای لمینت دندان نیستند. نیروهای قابل توجهی که در چنین شرایطی ایجاد می‌شود، می‌تواند باعث شکستن یا جدا شدن لمینت از دندان‌ها شود. در یک مطالعه که در سال 2012 انجام شد، مشخص شد که عادت به‌هم فشردن و ساییدن دندان ها احتمال شکست روش لمینت دندان را تا 8 برابر افزایش می‌دهد.

لمینت دندان یکی از روش‌های جدید برای پوشاندن عیوب و نواقص جزئی و ظاهری دندان است که با چسباندن پوسته‌هایی از جنس پرسلن (چینی) یا کامپوزیت روی دندان انجام می‌شود. در کلینیک دندانپزشکی دکتر آیت، این روش با آخرین متد پیشرفته روز دنیا انجام می‌شود و به ایجاد لبخندی زیبا و ماندگار روی لب‌های افرادی که از ظاهر دندان‌های لکه‌دار یا شکسته و نامرتب خود رضایت ندارند، کمک می‌کند.

لمینت دندان برای چه دندان هایی مناسب است؟

آخرین مطالب سایت