30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

کم خونی چه علائمی دارد را از این سایت دریافت کنید.

10 مورد از علائم فقر آهن یا کم خونی

کم خونی فقر آهن یا آنمی اختلالی بسیار شایع مربوط به خون است. افراد زیادی از این بیماری رنج می‌برند و علائم مختلفی دارد. در این نوشته بخوانید.

۱۰ مورد از علائم فقر آهن یا کم خونی

نویسنده: تیم تحریریه درمانکده

دسته: بیماری های خون و آنکولوژی

انتشار: ۰۶/۲۹/۱۳۹۹ تعداد نظرات: 9 نظر 3,957 بازدید زمان مطالعه 10 دقیقه

فقر آهن زمانی رخ می‌دهد که بدن به اندازه کافی آهن معدنی نداشته باشد. فقر آهن و کم خونی شدید منجر به سطح پایین و غیرطبیعی گلبول های قرمز و هموگلوبین خون می‌شود.

در این مطلب با علایم فقر آهن، علت کم خونی و نشانه های کم خونی آشنا می‌شوید و راه های درمان فقر آهن شدید و درمان کم خونی را خواهید آموخت.

با درمانکده همراه باشید تا بدانید فقر آهن چیست، علائم کم خونی چیست و چطور باید کمبود هموگلوبین را رفع کرد.

کم خونی فقر آهن یا آنمی منجر به ریزش مو می‌شود.

فقر آهن یا کم خونی چیست؟

مشکل فقر آهن بسیار جدی و مهم است، زیرا  لازمه ساخت هموگلوبین، یعنی پروتئین موجود در گلبول‌های قرمز خون که به آن‌ها امکان حمل اکسیژن در بدن را می‌دهد، آهن است.  فقر آهن، منجر به پایین آمدن هموگلوبین خون می‌شود. در نتیجه باید برای رفع کم خونی اقدام کرد.

اگر بدن با مشکل هموگلوبین پایین خون روبرو باشد، بافت‌ها و ماهیچه‌ها اکسیژن کافی دریافت نکرده و کارآمدی خود را از دست می‌دهند که نتیجه آن بیماری کم خونی است.

اگرچه انواع مختلف آنمی وجود دارد، کم خونی ناشی از فقر آهن شایع‌ترین نوع آن در سراسر جهان است.

از علل شایع فقر آهن و علت کم خونی می‌توان به مصرف ناکافی آهن به دلیل رژیم غذایی ضعیف یا رژیم‌های محدود کننده، بیماری التهابی روده، افزایش نیاز آهن در دوران بارداری و خونریزی در طی دوره‌های قاعدگی شدید یا خونریزی داخلی اشاره کرد.

علت کم خونی هر چه باشد، فقر آهن می‌تواند منجر به علائم ناخوشایندی شود که بر کیفیت زندگی تأثیر می‌گذارد. این موارد شامل بهداشت ضعیف، تمرکز و بهره‌وری کاری است.

نشانه های کم خونی چیست؟

نشانه های کم خونی و علت کم خونی بسته به شدت آنمی، سرعت پیشرفت آن، سن و وضعیت سلامتی فعلی شما متفاوت است. در بعضی موارد، افراد هیچ مورد از علامت فقر آهن را تجربه نمی‌کنند.

در اینجا ۱۰ مورد از نشانه های کم خونی و علائم کمبود آهن داریم که از شایع‌ترین آن‌ها شروع می‌کنیم.

مطب پزشک خون و آنکولوژی مورد نظرتان را آنلاین رزرو کنید

به صفحه پزشکان خون و آنکولوژی درمانکده بروید و زمان مراجعه به مطب پزشک دلخواهتان را آنلاین انتخاب کنید.

دریافت نوبت خون

۱. خستگی غیرمعمول به عنوان یکی از علائم کمبود آهن

احساس خستگی یکی از شایع‌ترین علائم فقر آهن است که بیش از نیمی از افراد مبتلا به کم خونی آن را تجربه می‌کنند. چرا که بدن برای تهیه پروتئینی به نام هموگلوبین، که در گلبول‌های قرمز یافت می‌شود، به آهن احتیاج دارد. هموگلوبین نیز به حمل اکسیژن در بدن کمک می‌کند.

وقتی بدن کمبود هموگلوبین داشته باشد، اکسیژن کمتری به بافت‌ها و ماهیچه‌ها می‌رسد و آن‌ها را از انرژی محروم می‌کند. علاوه بر این، برای حرکت خون غنی از اکسیژن، قلب باید بیشتر کار کند که می‌تواند شما را خسته کند. در نتیجه علائم پایین بودن اکسیژن خون و خطر هموگلوبین پایین باید جدی گرفته شود.

از آن‌جا که خستگی اغلب به عنوان یک قسمت عادی از زندگی پرمشغله و مدرن در نظر گرفته می‌شود، تشخیص کمبود آهن و علامت فقر آهن تنها با این علائم دشوار است.

با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به فقر آهن در کنار ضعف، احساس بی‌حوصلگی، مشکل در تمرکز یا بهره‌وری ضعیف در محل کار و سطح انرژی پایین دارند.

خلاصه: خستگی یکی از شایع‌ترین علائم کمبود آهن و نشانه های کم خونی است. این امر به دلیل اکسیژن رسانی ضعیف به بافت‌های بدن و محروم شدن آن‌ها از انرژی است.

۲. رنگ پریدگی به عنوان یکی از نشانه های کم خونی

پوست رنگ پریده و رنگ پریدگی قسمت داخلی پلک‌های پایین از دیگر نشانه های کم خونی و  فقر آهن است و در صورت مشاهده باید برای درمان کم خونی اقدام کرد.

علت رنگ قرمز خون، هموگلوبین موجود در گلبول‌های قرمز است، بنابراین پایین بودن هموگلوبین خون در هنگام کمبود آهن باعث می‌شود تا از قرمزی خون کم شود. به همین دلیل ممکن است رنگ سالم و گلگون خون در افراد مبتلا به کمبود آهن از بین برود.  خطرات هموگلوبین پایین را باید جدی گرفت و بررسی کرد تا دلیل پایین بودن هموگلوبین مشخص شود.

این رنگ پریدگی در افراد مبتلا به کمبود آهن می‌تواند در تمام بدن ظاهر شود یا به یک ناحیه محدود شود، مانند صورت، لثه‌ها، داخل لب‌ها یا پلک‌های پایین و حتی ناخن‌ها.

اغلب این اولین موردی است که پزشکان به عنوان نشانه‌ای از کمبود آهن به دنبال آن هستند. اما باید توسط آزمایش خون تأیید شود تا بتوان برای کم خونی اقدام کرد.

رنگ پریدگی بیشتر در موارد متوسط ​​یا شدید کم خونی مشاهده می‌شود.

اگر پلک پایین خود را به سمت پایین بکشید، لایه داخلی باید به رنگ قرمز درخشان باشد. اگر صورتی کم رنگ یا زرد رنگ است، ممکن است نشانگر کمبود آهن باشد.

خلاصه: رنگ پریدگی به طور کلی یا در نواحی خاصی مانند صورت، سطح داخلی پلک تحتانی یا ناخن‌ها ممکن است نشانه کمبود آهن متوسط ​​یا کم خونی شدید باشد. این مشکل به دلیل پایین بودن هموگلوبین خون، که به خون رنگ قرمز می‌دهد، است.

۳. تنگی نفس از نشانه های این بیماری

هموگلوبین، سلول‌های قرمز خون را قادر می‌سازد تا اکسیژن را در بدن منتقل کنند.

هنگامی که بدن به علت فقر آهن با مشکل هموگلوبین پایین خون مواجه باشد، میزان اکسیژن‌رسانی نیز پایین می آید. این بدان معناست که ماهیچه‌ها اکسیژن کافی برای انجام فعالیت‌های طبیعی مانند پیاده روی را دریافت نمی‌کنند.

در نتیجه سرعت تنفس افزایش می‌یابد زیرا بدن سعی می‌کند اکسیژن بیشتری به دست آورد.

به همین دلیل تنگی نفس یکی از علائم پایین بودن اکسیژن خون و در نتیجه از نشانه های کم خونی است.

اگر هنگام انجام کارهای عادی و روزمره‌ای که قبلاً برایتان آسان بودند مانند پیاده‌روی، بالا رفتن از پله‌ها یا ورزش دچار تنگی نفس می‌شوید، کمبود آهن می‌تواند علت آن باشد.

منبع مطلب : www.darmankade.com

شدیدترین کم‌خونی‌ها چه علائمی در بانوان دارند؟

کم خونی وضعیتی است که با نداشتن میزان کافی گلبول‌های قرمز سالم تعریف می‌شود. به این معنی که اندام‌ها و سایر بافت‌های شما مقدار طبیعی و کافی اکسیژن را دریافت – آزمایش آنلاین

شدیدترین کم‌خونی‌ها چه علائمی در بانوان دارند؟

نوشته شده توسط فاطمه مهربان

07 / 02 / 1401

کم خونی وضعیتی است که با نداشتن میزان کافی گلبول‌های قرمز سالم تعریف می‌شود. به این معنی که اندام‌ها و سایر بافت‌های شما مقدار طبیعی و کافی اکسیژن را دریافت نمی‌کنند. این مهم به نظر می‌رسد و مطمئناً می‌تواند منجر به بروز عوارض جدی شود. همچنین در صورت عدم درمان، به مراتب شدیدتر و بدتر خواهد شد. علائم کم خونی شدید در بانوان بسته به وسعت بیماری و همچنین نوع کم خونی متفاوت است.

بسیاری از زنان مبتلا به کم خونی خفیف اغلب هیچ علامت یا نشانه‌ای ندارند. یا اگر داشته باشند، ممکن است برخی از آنها را به بیماری‌ها و یا شرایط پزشکی زمینه‌ای دیگری نسبت دهند. مثلا خستگی یکی ازعلائم رایج کم خونی است که معمولا نادیده گرفته می‌شود و با تشدید یا شدید شدن کم خونی، می‌تواند منجر به بروز طیف وسیعی از علائم جدی مانند سرگیجه یا تنگی نفس شود. این مقاله به بررسی بسیاری از علائم و نشانه‌های کم خونی شدید در بانوان از جمله مواردی که فقط با انواع خاصی از کم خونی رخ می‌دهند و عوارض احتمالی آنها می‌پردازد.

نمونه گیری در منزل ثبت درخواست فهرست مطالب

علائم کم خونی شدید در بانوان کدامند؟

کم خونی به این معنی است که گلبول‌های قرمز خون یا پروتئین هموگلوبین در آن سلول‌هایی که برای حمل اکسیژن در سراسر بدن شما مورد نیاز هستند، افت می‌کند. با بدتر شدن کم خونی، علائم و نشانه‌های آن نیز به تدریج افزایش می‌یابند. برای تشخیص کم خونی تنها کافیست یک آزمایش خون انجام دهید و برای اینکار نیازی به ترک منزل نیست. با ما تماس بگیرید و بعد از رزرو زمان و مکان موردنظر خود، آزمایش را با کمک متخصصین ما انجام دهید. علائمی که در زمان کم خونی شایع در بانوان مشاهده می‌شوند عبارتند از:

مشکلات تنفسی، سرگیجه و سردرد

وقتی سالم هستید، اکسیژن فراوان به قلب، ماهیچه‌ها و اندام‌ها منتقل می‌شود. با کم خونی، ریه‌ها بیش از حد فعالیت می‌کنند تا اکسیژن بیشتری وارد بدن شود و همین امر باعث بروز مشکلات تنفسی می‌شوند. سطوح پایین هموگلوبین از رسیدن اکسیژن کافی به مغز جلوگیری می‌کند. رگ‌های خونی متورم می‌شوند، فشار خون کاهش می‌یابد و می‌تواند منجر به سردرد، مشکلات عصبی و سرگیجه شود. ب بیان کلی و ساده‌تر، فعالیت‌های کوچک می‌تواند باعث تنگی نفس یا غش شود.

کم خونی، ریه‌ها را به منظور جبران اکسیژنی که اعمال نمی‌شود، مجبور به انجام فعالیت بیش از حد می‌کند و همین امر در نهایت باعث بروز مشکلات تنفسی می‌شود.

درد قفسه سینه و تپش قلب

ضربان قلب سریع و تپش قلب همراه با احساس اضطراب (به دلیل ضعف سیستم عصبی سمپاتیک) ممکن است با کمبود اکسیژن در خون مرتبط باشد. ضربان قلب سریع به طور مداوم برای قلب شما یا برای باقی اندام های شما خوب نیست. هنگامی که سطح اکسیژن در خون کم است، قلب برای جبران آن بسیار سخت تلاش می‌کند. این کار فشار زیادی بر قلب وارد می‌کند که ممکن است باعث تپش سریع، نامنظم و درد آن شود. کم خونی درمان نشده در بانوان می‌تواند مشکلات قلبی عروقی زمینه‌ای را تشدید کند. موارد شدید می‌تواند منجر به بزرگ شدن قلب، سوفل قلبی (Heart murmur) یا حتی نارسایی قلبی شود.

دست‌ها و پاهای سرد

زنان مبتلا به کم خونی شدید اغلب دست و پاهای سرد را حتی در هوای گرم به دلیل گردش خون ضعیف تجربه می‌کنند. در این حالت، خون کمتری به اندام‌ها می‌رسد و باعث می‌شود احساس سرما کنند. اگر در دست و پاهای خود احساس سرما می‌کنید (حتی در گرما)، وقت آن رسیده تا با ما تماس بگیرید و یک آزمایش خون را درخواست کنید تا علت سردی دست و پاها را مشخص کنید و هرچه زودتر در سدد درمان و کنترل آن برآیید.

گرفتگی و گزگز در اندام‌ها

عضلات ساق پا برای انجام فعالیت و عملکرد خود به مقدار زیادی خون و اکسیژن نیاز دارند. کمبود اکسیژن باعث می‌شود آنها اضافه کاری کنند و باعث خستگی، ضعف، گرفتگی عضلات شدید و سندرم پای بی قرار (RLS) شود که ممکن است به بی خوابی منجر شود. بانوان مبتلا به کم خونی شدید ممکن است احساس خزیدن یا خارش در پاها داشته باشند که می‌تواند در شب بدتر شود.

آزمایش خون در منزل ثبت درخواست

خستگی

به آسانی خسته شدن و بیدار شدن با خستگی حتی پس از یک خواب خوب شبانه، از علائم شایع و بالقوه جدی کم خونی شدید در بانوان هستند. این به دلیل کاهش و در معرض خطر قرار گرفتن گلبول‌های قرمز خون است که به طور طبیعی نمی‌توانند سطوح مورد نیاز اکسیژن را به اندام‌ها برسانند. این مورد باعث ایجاد خستگی غیر طبیعی، بی حالی و ضعف می‌شود.

کم کاری تیروئید

کم خونی اغلب نشانه اولیه کم کاری تیروئید است. احساس خستگی همراه با افزایش وزن و کاهش دمای بدن، همگی می‌تواند نشانه‌های کم کاری تیروئید باشد که در کنار کم‌خونی ناشی از فقر آهن رخ می‌دهد. برای تشخیص علت اصلی این علائم می‌توانید آزمایش تیروئید را نیز انجام دهید. ویزیت پزشک در منزل ما به راحتی این آزمایش را در محل موردنظر شما انجام داده و نتایج را به صورت آنلاین به شما اطلاع می‌دهد. همچنین در صورت نیاز شما می‌توانید درمورد جواب تست خود با مشاوره پزشکی تلفنی صحبت کنید.

کمبود آهن و ویتامین B-12

بدون مصرف کافی آهن یا ویتامین B-12، بدن نمی‌تواند پروتئین کافی به نام هموگلوبین را که برای عملکرد گلبول‌های قرمز خون بسیار مهم است، تولید کند. هموگلوبین سرشار از آهن است که به خون رنگ قرمز می‌دهد. هموگلوبین همچنین اجازه می‌دهد تا اکسیژن به سلول‌ها متصل شود تا آنها بتوانند آن را در جریان خون در سراسر بدن حمل کنند. وقتی آهن یا ویتامین B-12 کافی وجود نداشته باشد، برخی از قسمت‌های بدن اکسیژن لازم را دریافت نمی‌کنند. کمبود آهن در مردان و زنان منجر به بروز علائمی که اشاره شد و همچنین کم خونی می‌شود. اگر هر یک از این موارد را تجربه می‌کنید، حتما باید در اسرع وقت یک آزمایش خون انجام دهید زیرا کم خونی شدید عوارض جبران ناپذیری خواهد داشت. برای رزور آزمایش خون خود با ما تماس بگیرید.

منبع مطلب : azmayeshonline.com

کم خونی چه علائمی دارد

آخرین مطالب سایت