30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

کرم کلوتریمازول 1 درصد را از این سایت دریافت کنید.

مقایسه اثربخشی کرم کلوتریمازول 1 درصد با کرم سرتاکونازول 2 درصد در درمان درماتیت سبورئیک بزرگسالان

سابقه و هدف: درماتیت سبورئیک یک بیماری پوستی التهابی شایع می‌باشد. داروهای ضد قارچ از رایج‌ترین داروهایی هستند که برای درمان این بیماری تجویز می‌شوند. در این راستا، در مطالعه حاضر اثربخشی دو داروی کلوتریمازول 1 درصد و سرتاکونازول 2 درصد در درمان درماتیت سبورئیک بزرگسالان بررسی گردید. مواد و روش‌‌ها: مطالعه حاضر به شیوه کارآزمایی بالینی …

جمعه 31 تیر 1401   |   English [Archive]

دوره ۲۶، شماره ۲ – ( مجله پزشکی بالینی ابن سیناـ تابستان ۱۳۹۸ )                   جلد ۲۶ شماره ۲ صفحات ۷۴-۶۷ | برگشت به فهرست نسخه ها

‎ 10.29252/ajcm.26.2.67

Download citation:

BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks

Send citation to:

Mendeley Zotero RefWorks

Alirezaei P, Jiryaee N, Shabbak A A. Comparison of Efficacy of Clotrimazole 1% Cream with Sertaconazole 2% Cream in Treatment of Adult Seborrheic Dermatitis. Avicenna J Clin Med. 2019; 26 (2) :67-74

URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-1912-fa.html

علیرضایی پدرام، جیریایی نسرین، شباک علی عباس. مقایسه اثربخشی کرم کلوتریمازول ۱ درصد با کرم سرتاکونازول ۲ درصد در درمان درماتیت سبورئیک بزرگسالان. مجله پزشكي باليني ابن سينا. ۱۳۹۸; ۲۶ (۲) :۷۴-۶۷

URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-۱-۱۹۱۲-fa.html

مقایسه اثربخشی کرم کلوتریمازول 1 درصد با کرم سرتاکونازول 2 درصد در درمان درماتیت سبورئیک بزرگسالان

پدرام علیرضایی* ۱، نسرین جیریایی۲ ، علی عباس شباک۳

۱- استادیار، مرکز تحقیقات پسوریازیس، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، [email protected]

۲- استادیار، گروه پزشکی اجتماعی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران

۳- دستیار، گروه پوست، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران

چکیده:   (۲۰۲۹۹۹ مشاهده)سابقه و هدف: درماتیت سبورئیک یک بیماری پوستی التهابی شایع می‌باشد. داروهای ضد قارچ از رایج‌ترین داروهایی هستند که برای درمان این بیماری تجویز می‌شوند. در این راستا، در مطالعه حاضر اثربخشی دو داروی کلوتریمازول 1 درصد و سرتاکونازول 2 درصد در درمان درماتیت سبورئیک بزرگسالان بررسی گردید.مواد و روش‌‌ها: مطالعه حاضر به شیوه کارآزمایی بالینی تصادفی‌شده دو سو کور در ارتباط با 100 بیمار بالای 18 سال مبتلا به درماتیت سبورئیک مراجعه‌کننده به بیمارستان فرشچیان همدان انجام شد. بیماران به‌صورت تصادفی به دو گروه دریافت‌کننده سرتاکونازول یا کلوتریمازول، دو بار در روز به مدت چهار هفته تقسیم شدند. بیماران در هفته دوم درمان از نظر علائم کلینیکی و عوارض جانبی دارو معاینه گردیدند و در پایان درمان و چهار هفته پس از اتمام آن به‌منظور بررسی عود بیماری مجدداً مورد معاینه قرار گرفتند. سطح رضایتمندی بیماران نیز چهار هفته پس از پایان درمان بررسی گردید.یافته‌ها: میانگین و انحراف معیار Scoring Index بیماران در گروه کلوتریمازول و سرتاکونازول به‌ترتیب قبل از درمان معادل 20/2±16/7 و 10/2±45/6 (184/0P=)، دو هفته پس از شروع درمان برابر با 82/1±08/4 و 14/2±78/2 (001/0P<) و چهار هفته پس از اتمام درمان معادل 13/2±62/2 و 09/1±89/0 (001/0P<) به‌دست آمد. همچنین میزان عود بیماری در گروه کلوتریمازول و سرتاکونازول 32 درصد در برابر 7/21 درصد، بروز عوارض در این دو گروه 8 درصد در برابر 5/8 درصد (220/0P=) و میزان رضایتمندی خوب 38 درصد در برابر 1/71 درصد (001/0P<) بود.نتیجه‌گیری: در این مطالعه فراوانی عوارض و عود علائم درماتیت سبورئیک با کرم سرتاکونازول مشابه با درمان با کلوتریمازول بود؛ اما اثربخشی کرم سرتاکونازول بهتر بود و رضایتمندی بیشتر بیماران را به دنبال داشت.واژه‌های کلیدی: درماتیت سبورئیک، سرتاکونازول، کلوتریمازولمتن کامل [PDF 1122 kb]   (۱۴۴۶ دریافت)  

نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: درماتولوژي

ارسال پیام به نویسنده مسئول

بازنشر اطلاعات

این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

حق تالیف (کپی رایت) برای مولفان محفوظ است.

صاحب امتیاز: دانشگاه علوم پزشکی همدانناشر: انتشارات دانشگاه علوم پزشکی همدانشماره تماس مجله: 08138380924شماره تماس ناشر: 08138380548ایمیل مجله: [email protected]ایمیل ناشر: jour[email protected]

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی بالینی ابن سینا می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Avicenna Journal of Clinical Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb

منبع مطلب : sjh.umsha.ac.ir

کرم کلوتریمازول دارویی مناسب برای درمان عفونت قارچی!

کرم کلوتریمازول دارویی است که برای درمان عفونت قارچی پوستی، عفونت قارچی گوش و التهاب واژن مورد استفاده قرار می گیرد و آنها را درمان میکند

مکمل داروییبانوانشیمیاییعفونت زنان

کرم کلوتریمازول دارویی مناسب برای درمان عفونت قارچی!

8 شهریور 1399373.4K بازدیدمکمل داروییبانوانشیمیاییعفونت زنان

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

تاریخ آخرین آپدیت 30 تیر 1401

امروزه در قرنی زندگی می‌کنیم که باید شناخت کاملی به انواع بیماریها و داروها داشته باشیم تا بتوانیم به خوبی از سلامت خود محافظت کنیم. در این قرن از تمامی افراد انتظار می‌رود قبل از استفاده از هر دارویی ابتدا آن را به خوبی بشناسند و با ویژگی‌ها، عوارض و تداخلات دارویی آن آشنایی داشته باشند.

در این مقاله قصد داریم به معرفی کرم کلوتریمازول بپردازیم. در پایان این مقاله شناخت کاملی به این دارو خواهید داشت و در صورت مصرف با دانش کامل از آن استفاده خواهید کرد. به این نکته توجه داشته باشید هدف این مقاله افزایش آگاهی است و هرگز توصیه‌ای به مصرف یا عدم مصرف این دارو نمی‌کند.

کرم کلوتریمازول چیست؟

آنچه در این صفحه میخوانید پنهان

1 کرم کلوتریمازول چیست؟

2 عوارض جانبی کرم کلوتریمازول

3 نحوه و زمان استفاده از کلوتریمازول

4 استفاده از کرم کلوتریمازول برای درمان عفونت قارچی پوست

5 استفاده از کرم کلوتریمازول برای درمان عفونت قارچی واژن

6 استفاده از قطره کلوتریمازول برای درمان عفونت گوش

7 استفاده از کرم کلوتریمازول موضعی برای درمان قارچ ناخن

8 آیا استفاده از کرم کلوتریمازول در دوران بارداری مجاز است؟

9 داروهای مشابه کلوتریمازل

10 موارد احتیاطی در مورد مصرف کرم کلوتریمازول

11 سوالات پرتکرار

11.1 در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف چه باید کرد؟

11.2 اگر از دارو زیاد استفاده کنیم چه اتفاقی می افتد؟

11.2.1 داروخانه آنلاین خرید دارو های کاهش دهنده عفونت واژینال زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

11.2.2 مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

کرم کلوتریمازول دارویی است که برای درمان عفونتهای واژن و دستگاه تناسلی زنان، دهان، پوست، خارش کشاله ران، عفونت قارچی حلقوی و برفک دهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو به شکل کرم، قطره و قرص به بازار دارویی عرضه می‌شود. این دارو یک ضد قارچ قوی است که فعالیتها قارچ‌ها را تضعیف می‌کند و آنها را از بین می‎‌برد. این دارو در پایان سبب مرگ قارچ‌ها و ریشه کن شدن آنها می‌شود.

شما می توانید جهت خرید ژل بهداشتی از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

عوارض جانبی کرم کلوتریمازول

عوارض جانبی بخشی از هویت هر دارو است. اما هنگامی که پزشکی دارویی را برای شما تجویز می‌کند مطمنا اثرات آن بیشتر از عوارض جانبی آن است. این دارو مانند هر داروی دیگری دارای عوارض جانبی است که به شرح زیرند:

تهوع تب خارش سوزش تورم

ناراحتی معده و درد معده

بوی بد ترشحات واژن ( اگر در قسمت واژینال مورد استفاده قرار گیرد)

حساسیتهای آلرژیک در اثر استفاده از این دارو بسیار نادر است، اما اگر پس از مصرف این دارو دچار حساسیتهای شدید پوستی، کهیر و تنگی نفس شدید سریعا با بخش فوریتهای پزشکی بیمارستان تماس بگیرید.

نحوه و زمان استفاده از کلوتریمازول

مدت استفاده از کلوتریمازول به نوع عفونت شما بستگی دارد. بهتر است حداقل 2 هفته از آن استفاده کنید، حتی اگر تمام علائم عفونت از بین رفته باشد تا از عود آن جلوگیری کنید. در صورت نیاز تا 4 هفته قابل استفاده است. کلوتریمازول را 2 تا 3 بار در روز روی ناحیه آسیب دیده بمالید. اگر روزی 3 بار از آن استفاده کنید بهتر عمل می کند. اگر ناحیه آسیب دیده بزرگ یا مودار است، بهتر است از اسپری یا محلول استفاده کنید. اگر از کلوتریمازول روی پاهای خود استفاده می کنید، مطمئن شوید که قبل از استفاده از کلوتریمازول، پاهای خود را به خصوص بین انگشتان پا بشویید و کاملا خشک کنید.

استفاده از کرم کلوتریمازول برای درمان عفونت قارچی پوست

اگر در ناحیه پوست خود احساس خارش و سوزش فراوان دارید به احتمال زیاد به عفونت قارچی پوست مبتلا شده‌اید. بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا دلیل اصلی قارچ پوستی شما تشخیص داده شود. اگر پزشک این دارو را برای عفونت قارچی شما تجویز کرد باید پوست را به خوبی تمیز کنید و کرم را بر روی محل بمالید. دوره درمان را کامل کنید. منابع خارجی به این موضوع اشاره می کنند که این کرم برای درمان عفونت قارچی مناسب است.

استفاده از کرم کلوتریمازول برای درمان عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی واژن نوعی بیماری است که سبب بروز التهاب و خارش شدید در قسمت واژن می‌شود. اگر این بیماری درمان نشود، خطر نازایی افزایش پیدا می‌کند. علائم ابتلا به عفونت قارچی واژن به شرح زیر هستند:

درد و سوزش، قرمزی، خارش و التهاب در واژن

ترشحات بی بو و پنیری شکل

درد هنگام رابطۀ جنسی

سوزش هنگام ادرار کردن

اگر به این علائم مبتلا هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک با بررسی ترشحات واژن بیماری شما را تشخیص می‌دهد. فروش انواع کرم واژینال برای درمان عفونت آزاد است، اما خرید آنها بدون نسخه پزشک کار اشتباهی است. زیرا ممکن است عفونت دلیل دیگری به جز قارچی داشته باشد و مصرف این کرم‌ها تنها وضعیت بیماری را حادتر می‌کند.

با خطرات زگیل تناسلی آشنا هستید؟

یکی از روشهای درمانی رایج برای درمان عفونت قارچی واژن استفاده از کرم کلوتریمازول است. معمولا یک اپلیکاتور روزانه برای درمان این عفونت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر نیازی نباشد که کرم درون واژن تزریق شود، از کرم واژینال کلوتریمازول 2 درصد برای  از بین بردن سوزش و خارش ناحیه اطراف واژن استفاده می‌شود. دستور مصرف این دارو ( کرم و قرص) به شرح زیر است:

روازنه یک قرص واژینال حاوی 100 میلی‌گرم کلوتریمازول به مدت 7 روز در داخل واژن قرار داده شود. در صورت استفاده از کرم، روزانه یک اپلیکاتور به مدت 7 تا 14 روز پیاپی ( طبق نظر پزشک) استفاده شود.

اگر از این کرم برای ناحیه بیرون واژن استفاده می‌کنید، ناحیه اطراف را به خوبی بشویید و سپس کرم را به آن ناحیه بزنید و دست خود را با آب فراوان بشویید.

منبع مطلب : darookhaneonline.com

کرم کلوتریمازول 1 درصد

آخرین مطالب سایت