30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

مهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

کاشت لیمو ترش در گلدان را از این سایت دریافت کنید.

پرورش لیمو در گلدان به همراه تمام نکات لازم

برای پرورش لیمو در گلدان سعی کنید از ارقام مناسب استفاده کنید. بهتر است نهال ها را از نهالستان های معتبر مانند نهالستان فردین کشت تهیه کنید.

ورود فهرست 0 الماس 0 الماس 0 الماس

پرورش لیمو در گلدان

تیم تحریریه

درخت لیمو ترش یکی از زیباترین درخت ها برای پرورش در گلدان و فضای داخلی خانه است به شرطی که شرایط محیطی مناسب برای رشد آن را فراهم کنید در این صورت لیموهای خوش طعم را برداشت می کنید که طعم و مزه غذاهای شما را دلچسب تر می کند. در این مطلب هر آنچه را که شما برای پرورش لیمو در گلدان نیاز دارید را برای شما همراهان خوب مجموعه فردین کشت بیان می کنیم.

پرورش لیمو در گلدان

آیا می خواهید لیمو پرورش دهید، اما کمبود فضا مانع این کار می شود؟ اگر مشکل شما این است، کاشت لیمو در گلدان ایده ای هوشمندانه است که می توان آن را در حیاط، تراس یا حتی داخل خانه بکارید و از گل های معطر و زرد رنگ آن لذت ببرید. حتی شما می توانید لیمو را در بالکن نیز پرورش دهید! بیایید نگاهی به نحوه رشد یک درخت لیمو در گلدان داشته باشیم!

پرورش درخت لیمو از بذر کاری مشکل و زمانبر است زیرا میوه دهی تا 4-5 سال طول می کشد. در عوض شما می توانید نهال های لیمو ترش را برای کاشت در گلدان مناسب می باشند را از نهالستان های معتبر خریداری کنید.

برای این کار بهتر است از ارقام مناسب برای کاشت در گلدان استفاده کنید تا مشکلی در رشد گیاه به جود نیاید. یک گیاه لیمو سالم خریداری کنید که حداقل 2-3 سال سن داشته باشد تا مجبور نباشید منتظر شروع گلدهی و باردهی آن باشید.

نهال لایمکوات

شما عزیزان می توانید نهال لایمکوات باردار (لیمو ترش چهار فصل) سه ساله، نهال‌کامکوات باردار (نارنگی مینیاتوری) سه ساله و نهال لیمو گلابی پرمحصول ۲ ساله گلدانی را از نهالستان فردین کشت تهیه نمایید.

چگونه می توان یک درخت لیمو را در گلدان پرورش داد؟

گلدانی را انتخاب کنید که 25 درصد بزرگتر از اندازه ریشه لیمو باشد. گلدان سفالی گزینه  ایده آل است؛ زیرا برخلاف گلدان های پلاستیکی، متخلخل است. این موضوع به درخت لیمو کمک می کند تا به خوبی رشد کند زیرا دوست ندارد که خاک اشباع از آب باشد.

کیفیت و نوع خاک گلدان نیز یک عامل مهم برای رشد لیمو است. بنابراین از مخلوط خاک گلدان با زهکشی خوب و مقدار زیادی مواد آلی و کودهای حیوانی پوسیده استفاده کنید.

اگر در بالکن یا هر فضای کوچک دیگر درخت لیمو پرورش می دهید، مراقبت خارهای آن باشید و گیاه را در گوشه ای نگه دارید.

شرایط مورد نیاز برای پرورش درخت لیمو در گلدان

محل

همه گیاهان خانواده مرکبات عاشق آفتاب کامل هستند، حدود 7 تا 8 ساعت نور خورشید ضروری است. اگر در داخل خانه درخت لیمو پرورش می دهید، گلدان را نزدیک پنجره ای قرار دهید که نور زیادی دریافت می کند. همچنین می توانید کمبود نور مستقیم را با چراغ های رشد مصنوعی برطرف کنید.

خاک

لیموترش در خاکی که زهکشی خوبی دارد بهترین عملکرد را دارد. سطح pH خاک باید حدود 5.5 تا 7 باشد؛ زیرا این گیاه خاک کمی اسیدی را به خاک خنثی ترجیح می دهد. همچنین می توانید از نسبت مساوی از خاک باغ، کوکوپیت و کمپوست استفاده کنید.

آبیاری

درخت لیمو برای تولید میوه های سالم به آبیاری مداوم نیاز دارد. دادن بیش از حد یا کم آب به آن می تواند منجر به شکوفه و ریزش میوه شود و گاهی اوقات ممکن است گیاه نیز بمیرد. قبل از آبیاری، لایه بالای 2 اینچی (5 سانتی متر) خاک را از نظر رطوبت بررسی کنید. در روزهای بادی و گرم، به آبیاری مکرر و خاک کمی مرطوب نیاز دارد.

رطوبت

اگر در داخل خانه درخت لیمو پرورش می دهید، برای رشد نیاز به رطوبت خاصی دارد: رطوبت50 ایده آل است. می توانید با قرار دادن آن روی سینی دارای سنگریزه یا استفاده از مرطوب کننده، رطوبت را حفظ کنید.

تعویض گلدان

درخت لیمو خود را هر چند سال یکبار در ابتدای بهار گلدانش را عوض کنید (در آب و هوای گرم، زمستان بهترین فصل است). اندازه گلدان شما باید مطابق مقیاس درخت شما باشد. از انتخاب گلدان های بزرگ یا کوچک خودداری کنید.

نحوه پرورش 

هنگام پرورش درخت لیمو در گلدان در مناطق گرمسیری، نیازی به مراقبت زیاد از سرما ندارید، اما در مناطق سردسیر در زمستان های سرد مراقبت خاصی لازم است. دمای زیر 1- درجه سانتیگراد برای درخت لیمو خطرناک است ، به جز گونه لیموترش “مایر” ، که تا 4- درجه سانتیگراد سرما را تحمل می کند.

دمای انجماد گیاهان مرکبات را از بین می برد. دمای مطلوب حدود 10 تا 28 درجه سانتی گراد است. برای زمستان گذرانی، هنگامی که درجه حرارت به زیر 2 درجه سانتی گراد می رسد، گیاه خود را در داخل خانه یا در گلخانه نگهداری کنید.

برای مطالعه نکات کاربردی در کاشت نهال لیمو ترش، کلیک کنید.

هرس کردن

هرس درخت لیمو بهتر است در هنگام شروع رشد جدید در بهار (فوریه-مارس) انجام شود. همچنین می توانید این کار را در پاییز یا اواخر زمستان در مناطق بدون یخبندان انجام دهید.

قبل از هرس مراقب باشید، فقط شاخه های بیمار یا مرده یا شاخه هایی که جریان هوا را کاهش می دهند هرس کنید. از آنجا که لیمو غذای اضافی را در برگ های خود ذخیره می کند و هرس بیش از حد می تواند منجر به تضعیف گیاه شود.

کود برای پرورش لیمو در گلدان

همه گیاهان خانواده مرکبات تغذیه کننده سنگین هستند. لیمو برای تولید میوه های آبدا ، شاخ و برگ های سرسبز و شکوفه های معطر به کود نیاز دارد. از کودهای مرکبات ویژه برای هر گونه استفاده کنید. در صورت در دسترس نبودن، از کودهای NPK 12-6-6 یا 20-20-20 استفاده کنید.

به دنبال کودی باشید که حاوی ریزمغذی ها، به ویژه آهن، منگنز و روی باشد. با استفاده از کود محلول در آب یک بار در ماه در فصل رشد، درخت لیمو را تقویت کنید.

آفات و بیماری ها

آفاتی مانند شپشک، کنه و شته ها گهگاه به سمت درخت لیمو شما جذب می شوند. مراقب آنها باشید. در صورت مشاهده آلودگی، از صابون حشره کش، روغن چریش یا آفت کش استفاده کنید.

منبع مطلب : fardinkesht.com

پرورش درختچه لیمو ترش در گلدان در منزل

برا ی آشنایی با کاشت درخت لیمو ترش و اینکه بعد از چند سال ثمر میدهد و هترین کود برای رشد سریع درخت لیمو ترش همراه نا باشید.

گیاهان آپارتمانی, گیاهان فضای باز, مقالات, نگهداری گیاهان

پرورش درختچه لیمو ترش در گلدان در منزل

آذر 17, 1399 ارسال توسط حامد کبیری ایمانیان فرد

18 شهریور

لیمو به هر نوع غدایی مزه ای خوشایند میبخشد. کاشت درخت لیمو ترش چهار فصل در منزل و نگهداری درخت لیمو ترش میتواند رنگ و بوی جدیدی به منزلتان ببخشد و شما میتونید از عطر دل انگیز گل ها و میوه ی آن بهره ببرید.در این مقاله میتوانید بیاموزید که چگونه پس از کاشت لیمو ترش در گلدان از آن مراقبت کنید. تنها کافی است دستورات را دنبال کنید تا با شرایط نگهداری ، کود رشد درخت لیمو ترش و … آشنا شوید.

پرورش لیمو در منزل

شما می‌توایند هر میوه و مرکباتی اعم از توت فرنگی و یا گوجه فرنگی را به دلیل اندازه کوچک آنها به راحتی در خانه بکارید اما شاید علاقه مند به پرورش درخت لیموترش باشید و فضای کافی برای انجام اینکار در باغچه را در اختیار نداشته باشید و یا اینکه در منطقه ای سردسیر زندگی کنید که در آن امکان پرورش درخت لیمو ترش در خارج از منزل وجود ندارد و یا… .اگر این مشکلات مانع شما در پرورش درختچه لیمو شده اند ،پرورش درختچه لیمو در منزل میتواند ایده ای زیرکانه باشد.آن را در پاسیو ،تراس و یا حتی داخل منزل بکارید تا بتوانید از گل های زیبا و خوش عطر ان و میوه های خوشمزه اش در طول سال استفاده کنید.

گونه های درخت لیمو ترش:

پرورش دادن لیمو از هسته ی آن ایده ی بسیار بدی است چرا که 4 سال طول میکشد تا میوه بدهد و تنها مانند نهال و سبزه نارنج برای زیبایی برگها ممکن است کاشته شود. بهتر است تا از گلخانه های محلی درباره ی گونه های کوتاه قد آن سوال کنید.گونه هایی که برای گلدان مناسب ترند را انتخاب کنید.با توجه به اینکه یک درخت لیمو آنقدر ها هم بزرگ نمیشود میتوانید گونه های بسیار متفاوتی را برای پرورش در گلدان انتخاب کنید.

یک درخت لیمو بخرید که حداقل 3 سال سن دارد تا مجبور نباشید سالها منتظر بمانیدکه شکوفه و میوه دهد.

کاشت لیمو ترش چهار فصل در گلدان :

برای کاشت لیمو ترش در گلدان ابتدا یک گلدان انتخاب کنید که 25% از حجم ریشه های گیاه بزرگ تر باشد.گلدان سفالی برای اینکار از همه مناسب تر است چرا که برخلاف گلدان های پلاستکی متخلخل بوده و آب را به به خوبی از دیواره هایش تبخیر میکند. این ویژگی به گیاه کمک میکند تا به خوبی رشد کند چون خیس بودن زیاد خاک به گیاه آسیب میزند.کیفیت و نوع خاک هم فاکتور بسیار مهمی است.برای رشد خوب گیاه از ترکیب خاک با زهکشی مناسب و ارگانیک استفاده کنید.

درخت لیمو ترش

نیازمندی ها برای پرورش لیمو در گلدان:

هر دو سال یکبار در اوایل فصل بهار گلدان گیاه را تعویض کنید. گلدان باید با توجه به سایز درختچه انتخاب شود.از استفاده از گلدان های خیلی بزرگ یا خیلی کوچک خود داری کنید. این موضوع را در دهن نگه دارید که سایز گلدان جدید باید تنها یک سایز از گلدان کنونی بزرگ تر باشد.

سطح PH خاک باید 5.5 تا 7 باشد چون گیاه خاک اندکی اسیدی را ترجیح میدهد.

نور:

تمام گیاهان در خانواده ی مرکبات از آقتاب کامل لذت میبرند. اگر آن را داخل منزل پرورش میدهید بهتر است از لامپ های رشد استفاده کنید تا بتوانید نور کافی را برای آن فراهم کنید.

آبیاری:

درخت لیمو به به آبیاری منظم احتیاج دارد تا میوه های سالمی تولید کند. آبیاری کم و یا آبیاری بیش از حد میتواند موجب ریزش شکوفه ها و میوه ها شود و گاهی اوقات منجر به مرگ گیاه میشود.در روز های گرم و یا زمان هایی که وزش باد زیاد است باید فواصل بین آبیاری ها کمتر شود.

رطوبت:

اگر این گیاه را داخل منزل پرورش میدهید باید بدانید که به رطوبت مشخصی احتیاج دارد که مقدار آن 50% است. برای تامین رطوبت میتوانید زیر گلدانی بزرگتری انتخاب کرده و آن را از سنگ ریزه پر کرده و تا نیمه از آب پر کنید و گلدان را بر روی آن قرار دهید به صونه ای که کف گلدان با آب در تماس نباشد یا اینکه از غبار پاشی استفاده کنید.

پیشنهاد خرید انواع خاک و کود

اتمام موجودی

سم کنفیدور شربتی دکتر پلنت – 125 میلی لیتر (ارسال سریع)

39,600 تومان اتمام موجودی

خاک بنفشه آفریقایی بسته 1 لیتری (ارسال سریع امروز)

28,200 تومان

تقویت کننده بامبو گرین 90 میلی لیتر (ارسال سریع امروز)

20,900 تومان

کود هورمون ریشه زایی Dr plant (ارسال سریع امروز)

21,500 تومان

خاک بنفشه آفریقایی بهکام – 2 لیتری

66,900 تومان اتمام موجودی

خاک بونسای آلمانی – 5 لیتری (ارسال سریع امروز)

60,600 تومان

منبع مطلب : iranderakht.com

کاشت لیمو ترش در گلدان

آخرین مطالب سایت