30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

چگونه کبوتر را جفت کنیم را از این سایت دریافت کنید.

شرایط بهینه برای مست کردن و جفت گیری کبوتر ها

برای جفت گیری کبوترها لازم است که پرنده های مذکور به سن بلوغ رسیده باشند و جنسیت آنها نیز تعیین شده باشد.

شرایط بهینه برای مست کردن و جفت گیری کبوتر ها

کبوتر

بوسیله Admin به روز رسانی شده در سپتامبر 20, 2020

341به اشتراک گذاری

شرایط بهینه برای مست کردن و جفت گیری کبوتر ها

برای جفت گیری کبوترها لازم است که پرنده های مذکور به سن بلوغ رسیده باشند و جنسیت آنها نیز تعیین شده باشد. اگر به پرورش کبوتر علاقه دارید و می خواهید پرنده های شما با هم جفت بخورند، خواندن این مقاله از وبلاگ چیکن دیوایس را از دست ندهید.

سن بلوغ در کبوترها

یکی از پیش شرطهای جفت گیری و مست شدن کبوترها، رسیدن آنها به سن بلوغ می باشد. کبوترها دارای نژادهای مختلفی بوده که بر اساس نژاد و جنس کبوتر سن بلوغ پرنده می تواند متفاوت باشد. نکته بسیار جالب در مورد بالغ شدن کبوترها اینکه آنها خیلی زودتر از پرنده های زینتی دیگر به سن بلوغ می رسند

همچنین برخلاف بیشتر پرنده ها، در بین کبوتران، گونه های نر زودتر از ماده بالغ میشوند. سن بلوغ کبوترها با توجه به نژاد و جنسیت پرنده بین ۴ الی ۷ ماه متغیر می باشد. البته برخی از نژادها در سن ۱۰ الی ۱۱ ماهگی بالغ میشوند. به طور کلی زمان بلوغ جنسی کبوترها به نژاد، تغذیه و آب و هوای منطقه زندگی آنها بستگی دارد.

مطالب مرتبط

طرز تهیه گل شور برای کبوتر

بیماری کبوتر برفک تا مایکوپلاسما آشنایی با انواع بیماری های کبوتران

جوجه کبوترها سرعت رشد خوبی دارند ولی اگر بالغ نشده باشند هرگز کبوتر ماده آنها را برای جفت شدن انتخاب نمیکند. کبوترهای نر که به سن بلوغ می رسند معمولا رفتار آنها تغییر میکند. آنها برای جلب توجه ماده شروع به آواز خوانی میکنند و معمولا شاداب و سرحال و بازیگوش به نظر می رسند.

به صورت غریزی کبوتر ماده، جفتی را برای خود انتخاب میکند که سالم و سرحال و شاداب باشد. اگر پرورش دهنده کبوتر هستید بهترین کار این است که اجازه دهید کبوترها به صورت طبیعی جفت گزینی کنند. البته می توان نژادهای مختلف کبوتر را با یک دیگر جفت انداخت.

کبوترها پرندگانی هستند که فقط یک جفت را برای خود انتخاب میکنند. اما اگر کبوتر احساس کند که جفتش در کنار او نیست و یا اینکه از بین رفته برای حفظ بقای نسل خویش با یک کبوتر دیگر جفت می شود.

نکات لازم برای تشخیص جنسیت کبوترها

برای جفت گیری لازم است که جنسیت کبوترهای خود را بشناسید. کبوترهای هم جنس به ندرت با هم جفت میشوند. همچنین برای مست شدن می بایست که به کبوتر نر توجه زیادی شود. زیرا اگر کبوتر نر مست شود، نوع ماده آن را زودتر برای جفت گیری انتخاب میکند. در اینجا منظور از مست شدن کبوتر نر،  وضعیت ظاهری آن بوده که بیشتر شبیه به یک پرنده بازیگوش می باشد. در واقع اگر کبوتر نر پر انرژی و کاملا سرحال باشد، او مست شده و آماده جفت گیری است.

برای پی بردن به جنسیت کبوترها باید به مشخصات ظاهری آنها از جمله نوک، جناغ سینه، مخرج پرنده و اندازه جثه و … دقت نمایید.

کبوترهای نر معمولا جثه درشت تری نسبت به کبوتر ماده هم نژاد خود دارند.

نوک کفترهای نر در مقایسه با جنس ماده کمی بزرگتر و باده کرده می باشد.

جناغ کبوترهای ماده به دلیل تخمگذار بودن پرنده باز تر از جنس ماده است.

در هنگام فرود آمدن دم کبوتر ماده به سمت پایین می آید ولی در گونه های نر دم پرنده در هنگام فرود خم نمیشود و در همان حالت قبلی می ماند.

یکی دیگر از روش هایی که تا حدودی در تعیین جنسیت کبوترها موفق عمل میکند توجه به دوران جوجگی آنها می باشد. در حقیقت کبوتر ماده در هر دوره فقط دو عدد تخم میگذارد که در بیشتر مواقع اولی نر و دومی ماده می باشد و جوجه نر نیز تقریبا یک روز زودتر متولد میشود.

هر نوع کبوتری برای جوجه کشی و جفت انداختن مناسب نیست. برخی از آنها دارای مشکلات ژنتیکی بوده و نطفه آنها ضعیف می باشد. اما می توان گفت که از بین ۲۰ عدد کبوتر حتما یک جفت بسیار خوب در بین آنها موجود می باشد که می توان جوجه های بسیار قوی از آنها گرفت.

مطالب مرتبط

۸ گونه پرنده خانگی آرام که مناسب نگهداری در منزل می باشند

اطلاعات جامع در مورد کبوتر یا کفتر و ۵ حقیقت ناگفته در مورد کبوترها

بهترین زمان برای جفت انداختن کبوترها

کبوترها فصل های بهار و اواخر تابستان را برای جوجه کشی و تخمگذاری انتخاب میکنند. در حقیقت دمای معتدل و رطوبت کمتر از ۵۰ درصد برای جوجه کشی مناسب بوده و به همین دلیل بیشتر پرندگان این مواقع از سال را برای جفت گیری بر میگزینند. بنابراین اگر قصد جفت انداختن کبوترهای خود را دارید بهترین زمان برای آنها، اوایل فصل بهار خواهد بود.

دوره جوجه کشی کبوتر بین ۱۷ الی ۲۱ روز طول میکشد و کبوترهای والد معمولا جوجه ها را حداکثر تا سن ۲ ماهگی بزرگ میکنند.

بعد از بزرگ شدن جوجه ها مجددا می توان از کبوترها  چه با دستگاه جوجه کشی و یا چه به روش طبیعی جوج آوری نمود. ولی اینکار باعث ضعیف شدن آنها میشود و بر کیفیت ساعات پرش و پرواز پرنده بسیار تأثیر گذار می باشد. بیشتر پرورش دهندگان توصیه میکنند که در سال بیش از دو بار از کبوترها جوجه کشی نکنند.

نکات تغذیه ای برای مست شدن کبوتر

تغذیه یکی از مهمترین فاکتورهایی است که بر مست شدن کبوتر نر تأثیر گذار می باشد. در فصل جفت گیری بهتر است که خوراک کبوتر نر حاوی دان های گرم و پر انرژی باشد. به همین منظور استفاده از دان هایی همچون شاهدانه، گاودانه (کرسنه) در این دوره پیشنهاد میشود. همچنین دان هایی همچون ذرت، قره ماش، عدس و ارزن نیز باید در جیره غذایی کبوترها باشند.

منبع مطلب : chicken-device.ir

جوجه کشی کبوتر

برای جوجه کشی و جفت شدن کبوتر ابتدا باید پرنده سالم و قوی را انتخاب کنید. سایر شرایط جوجه کشی کفتر را در ادامه این مطلب بخوانید.

جوجه کشی کبوتر | نحوه جفت انداختن کبوتر نر و ماده

Admin 18 مرداد 1400

چطور کبوتر نر و ماده را با هم جفت کنیم؟

کبوتر یکی از پرنده های زینتی بسیار محبوب در نقاط مختلف ایران می باشد. تکثیر گونه های زینتی و گران قیمت این پرنده یکی از راه های کسب درامد از طریق نگهداری کبوتر می باشد. مبحث جوجه کشی و نحوه جفت انداختن کبوترها کمی تخصصی است و بسیاری از کفتربازان بعد از سال ها تجربه شیوه درست اینکار را یاد گرفته اند.

در این مطلب از سایت جوجه کشی با تکیه بر تجربیات پرورش دهنده گان موفق نحوه جفت انداختن کبوتر نر و ماده و نحوه جوجه کشی طبیعی و مصنوعی از این پرنده زینتی را به شما آموزش میدهیم. جوجه کشی از کبوتر بیشتر به شکل طبیعی انجام میگیرد. اما گاها افراد برای تکثیر برخی از نژادهای گران قیمت از دستگاه جوجه کشی برای تکثیر این پرنده استفاده میکنند. درادامه این مطلب دما، رطوبت و تعداد روزهای جوجه کشی کبوتر را هم توضیح میدهیم.

مطالب بیشتر …

نکات مهم مراقبت از کبوترهای جوجه دار و رسیدگی به آنها

تغذیه کبوتر در زمستان و تابستان | تغذیه کبوتر جوجه دار

نکات مهم قبل از جفت انداختن کبوترها

شرط اول برای جوجه کشی کبوتر، انتخاب جفت های سالم و بی نقص می باشد. کبوترهایی که هم خون هستند یعنی والدین یکسانی دارند، هرگز نباید با هم جفت شوند. چرا که در اثر هم خونی جوجه های حاصل دچار نقص و مشکلات ژنتیکی میشوند. بنابراین برای داشتن جوجه های با کیفیت و ارزشی حتما جفت های سالم و غیر همخون را انتخاب کنید.

اگر یکی از جفت ها نسبت به جفت گیری بی میلی نشان میدهد یا اینکه اگر کبوتر ماده نسبت به تخم ها و جوجه های خود بی اهمیت شده است، احتمال دارد که بیمار باشد. کبوتر بیمار هرچه سرعتر باید از گنجه جوجه کشی بیرون آورده شود زیرا بیماری یا حتی پرنده مشکوک به بیماری صدمات زیادی به چرخه جوجه کشی و پرنده های سالم میزند.

اگر در وسط جوجه کشی، کبوتر ماده تخم ها را رها کرد و جفت نر نیز بر روی تخم ها نخوابید، باید هرچه سریعتر تخم ها را به زیر کبوتر حمال منتقل کرد. یا اینکه تخم های نطفه دار باید سریعا در داخل دستگاه جوجه کشی قرار گیرند. لازم به ذکر است که اگر در حین جوجه کشی، تخم های نطفه دار کبوتر سرد شوند، جوجه داخل تخم تلف میشود.

شرایط اضافه کردن کبوتر جدید به داخل گنجه

در زمان جوجه کشی کبوتر جدید را به کبوترهای خود اضافه نکنید. چراکه کبوتر جدید ممکن است ناقل بیماری باشد و پرنده های شما را آلوده کند. جفت هایی که در یک گنجه با هم زندگی میکنند نسبت به شرایط باکتریایی و آلودگی موجود در ان گنجه سازگاری بیشتری پیدا میکنند. اما زمانیکه کبوتر جدید وارد گنجه میشود ممکن است با خود باکتری جدید آورده باشد و شرایط گنجه را به هم بزند.

برای اینکه جفت ها بهتر بتوانند جفت گیری کنند و عملیات لقاح با موفقیت انجام گیرد، میتوایند پرهای اطراف مقعد پرنده ها را کوتاه و تمیز کنید.

کبوترهایی که قرار است با هم جفت شوند، باید رژیم غذایی خاصی داشته باشند. ماده کبوتر برای تخمگذاری و همچنین جهت استحکام اسکلت جوجه ها باید به اندازه کافی کلسیم و فسفر و ویتامین های مهم همچون ویتامین d را دریافت کند. در مقاله تغذیه کبوتر جوجه دار به طور کامل در مورد رژیم غذایی کبوترهای مولد بحث کرده ایم.

اندازه قفس مناسب برای جفت گیری کبوتر

طول و عرض قفس جفت کنی 50 سانتی متر و ارتفاع آن میتواند 40 الی 50 سانتی متر باشد. البته برای کبوترهایی که جثه بزرگی دارند همچون کبوتر آمریکایی، باید قفس جفت کنی با ابعاد بزرگتری تهیه کنید.

مطالب بیشتر …

از بیماری های مهم کبوتر و درمان آن ها چه می دانید؟!

جلد کردن کبوتر

زمانیکه کبوترها را جفت میکنید، مواد غذایی اسیدی یا داروهای اسیدی همچون سرکه سیب را به رژیم غذایی پرنده ها اضافه نکنید. همچنین از زمان جفت شدن تا سن 5 روزگی جوجه ها، مولدها نباید آنتی بیوتیک دریافت کنند.

مراحل جفت انداختن کبوتر

برای جفت انداختن کبوترها، جفت مد نظر خود را به مدت 12 ساعت در داخل یک قفس تاریک بگذارید. معمولا بعد از گذشت 12 ساعت کبوتر نر و ماده باید با هم جفت شده باشند. در زمان جفت انداختن داخل قفس چوب نشیمنگاه نگذارید. چرا که کبوتر نر در این شرایط به خوبی نمی تواند با ماده جفت گیری کند.

برای لانه تخمگذاری کبوتر هم میتوانید داخل یک ظرف پلاستیکی کمی شن ریخته و آن را در جفت کنی قرار دهید.

گاها پرنده ها را ازاد کنید تا جفت ها از قفس بیرون آیند و سرحال شوند. توجه داشته باشید که ممکن است جفت شدن کبوترها تا یه هفته طول بکشد.

در زمان انداختن کبوتر نر و ماده در جفت کن ممکن است جنس نر پرخاشگری کند. برخی از کبوترهای نر به شکل غریزی و برای قدرت نمایی، جفت ماده خود را میزنند. لذا وقتیکه یک جفت کبوتر را در داخل قفس میندازید ممکن است نر ماده را بزنید. اگر درگیری بین نر و ماده شدید نیست، نیازی به جدا کردن آنها نخواهد بود. ولی در صورت درگیری شدید ممکن است جنس نر با نوک زدن محکم، ماده را از پای درآورد. در این شرایط حتما جفت ها را جدا کنید.

جفت گیری کبوترها ممکن است حتی تا 3 الی 4 هفته هم ادامه داشته باشد و سپس کبوتر ماده تخم گذاری کند. بنابراین باید صبور باشید.

منبع مطلب : joojekeshi.com

چگونه کبوتر را جفت کنیم

آخرین مطالب سایت