30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

وارنیش اکریلیک را از این سایت دریافت کنید.

وارنیش اکریلیک چیست؟

وارنیش اکریلیک مخلوطی از پلیمرهای اکریلیک، حلال‌ها و آب است. در ادامه به توضیح در مورد وارنیش اکریلیک و طرز استفاده از آن می‌پردازیم.

وارنیش اکریلیک چیست؟ | طرز استفاده از وارنیش اکریلیک

۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

اگر شما هم تجربه انجام پروژه‌های هنری مانند نقاشی و ساخت مبلمان و دکوراسیون چوبی را داشته باشید، به احتمال زیاد در مرحله پرداخت چوب از پوشش‌هایی مانند وارنیش یا پلی اورتان استفاده کرده‌اید. برخی افراد از واژه وارنیش برای اشاره به انواع پوشش‌های چوب استفاده می‌کنند؛ اما در حقیقت وارنیش پوششی است که از رزین، انواع روغن و مواد حلال تشکیل شده است. وارنیش‌های موجود در بازار دارای انواع و فرمولاسیون‌هایی متفاوت هستند. در این نوشته به توضیح در مورد وارنیش اکریلیک، کاربردها و طرز استفاده از آن می‌پردازیم.

فهرست مطالب

وارنیش رنگ اکریلیک چیست؟

کاربرد وارنیش اکریلیک

وارنیش اکریلیک برای کدام رنگ‌ها قابل استفاده است؟

وارنیش اکریلیک برای کدام سطوح قابل استفاده است؟

آیا وارنیش اکریلیک ضد آب است؟

طرز استفاده از وارنیش اکریلیک

طریقه وارنیش زدن روی رنگ اکریلیک

وارنیش رنگ اکریلیک چیست؟

معمولا وارنیش‌های اکریلیک بر پایه آب بوده و کاربرد آنها موجب شفافیت بالای سطوح مختلف می شود. همچنین وارنیش‌های اکریلیک پس از استفاده زرد نمی‌شوند. وارنیش اکریلیک مخلوطی از پلیمرهای اکریلیک، حلال‌ها و آب است. انواع وارنیش‌های مختلف حاوی مقادیر متفاوتی از این 3 جزء بوده و سطح عملکرد آنها وابسته به این اجزاء است. وارنیش باکیفیت حاوی سطح بالایی از پلی‌مرهای اکریلیک است؛ زیرا پلی‌مرهای اکریلیک لایه شفافی را ایجاد کرده که روی سطح آثار هنری و چوبی را می‌پوشانند.

همچنین بخوانید: وارنیش چیست؟ انواع وارنیش، کاربرد و نحوه استفاده وارنیش

این پلیمرها در شرایط طبیعی تمایل دارند به همدیگر بپیوندند و متصل شوند؛ اما وجود آب و حلال مانع از ایجاد این اتصال می‌شوند. پس از اینکه وارنیش روی سطح مورد نظر قرار گرفت، آب و اجزای حلال به‌تدریج تبخیر می‌شوند و سپس ذرات پلی‌مر اکریلیک محکم به همدیگر می‌چسبند. این ذرات نهایتا یک لایه شفاف، خشک و پایدار ایجاد می‌کنند. می‌توان این وارنیش‌ها را به‌راحتی تمیز کرد، این نوع وارنیش بخار تولید نمی‌کند و به داخل چوب و محصولات پایه روغنی نیز نفوذ نمی‌کند.

کاربرد وارنیش اکریلیک

وارنیش‌های اکریلیک مقاومت بالایی به اشعه فرابنفش داشته و در برابر گردوغبار نیز مقاوم هستند. هنرمندان از وارنیش اکریلیک برای پوشش و محافظت از تابلوهای نقاشی‌ و آثار هنریشان استفاده می‌کنند. همچنین گاهی از فرمولاسیون‌های خاص وارنیش اکریلیک که مقاومت فوق‌العاده بالایی به اشعه فرابنفش دارند برای محافظت از رنگ در برابر نور استفاده می‌شود. همچنین وارنیش اکریلیک یکی از پوشش‌های مورد استفاده در صنعت چوب است و برای افزایش طول عمر قطعات و وسایل چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از چند لایه وارنیش روی سطح چوب باعث می‌شود رنگ طبیعی چوب تقویت شده و براقیت و درخشندگی جذاب و خاصی در آن ایجاد شود. وارنیش اکریلیک با محافظت از سطح چوب و افزایش دوام آن مانع از آسیب‌های احتمالی بعدی شده و چوب را در شرایط خوبی نگه می‌دارد.

وارنیش اکریلیک برای کدام رنگ‌ها قابل استفاده است؟

افراد زیادی به اشتباه تصور می‌کنند که از وارنیش اکریلیک فقط برای رنگ اکریلیک استفاده می‌شود. درصورتی‌که پلی‌مرهای موجود در وارنیش اکریلیک از سطوح با رنگ‌های اکریلیک، رنگ روغن و حتی جوهر پایه الکل محافظت می‌کنند. به این نکته نیز توجه داشته باشید که قبل از اجرای هر نوع وارنیش، رنگ یا جوهر مورد نظر باید کاملا خشک شده باشد.

وارنیش اکریلیک برای کدام سطوح قابل استفاده است؟

اسپری‌های وارنیش اکریلیک روی سطوح متخلخل  و پر منفذ مانند بوم نقاشی، چوب و سنگ عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهند و در انواع آثار هنری مانند نقاشی‌های موزه و صخره‌ها و سنگ‌ریزه‌های تزئینی قابل استفاده هستند. این وارنیش‌ها روی سطوح غیر متخلخل مانند شیشه و فلز تاثیر کمتری می‌گذارند.

آیا وارنیش اکریلیک ضد آب است؟

بسیاری از برندهای سازنده اسپری وارنیش ادعا می‌کنند که محصول آنها ضد آب است. به همین دلیل تقاضای زیادی برای این نوع وارنیش‌ در بازار وجود دارد. اما این موضوع نیاز به بررسی دقیق‌تری دارد. ابتدا باید مشخص کنیم که منظور از ضد آب چیست. مثلا اگر اثر هنری‌تان را با لایه نازکی از وارنیش بپوشانید و سپس آن را در سطل‌ آب بیندازید، احتمالا به ‌اندازه کافی نمی‌تواند دربرابر آب مقاومت کند و آب به احتمال زیاد به سطح آن نفوذ می‌کند. ولی اگر همین اثر هنری را در منطقه‌ای با رطوبت بالا نگه‌ دارید، احتمالا وارنیش به ‌خوبی از آن در برابر رطوبت محافظت می‌کند. با این حال، صرف نظر از کیفیت وارنیش اکریلیک، اگر آن را به ‌روش مناسبی روی سطح اعمال نکنید، نمی‌تواند لایه‌ای با محافظت کافی ایجاد کند. باید با توجه میزان مقاومت تابلو در برابر رطوبت، تعداد لایه های وارنیش و روش مناسب اجرای آن را انتخاب کنید. توصیه می شود برای حفاظت بیشتر تابلو در برابر رطوبت بیش از یک لایه ( حداقل سه لایه) وارنیش استفاده کرده و هر چند وقت یک ‌بار نیز لایه های بیشتری به آن اضافه کنید.

طرز استفاده از وارنیش اکریلیک

منبع مطلب : mag.sazokar.com

نکاتی در مورد استفاده از وارنیش

وارنیش چیست؟ وارنیش یکی از مواد رایج در بازار می‌باشد که به‌عنوان یک لایه محافظ بر روی انواع سطوح مورداستفاده قرار می‌گیرد. از وارنیش برای ضدآب کردن انواع سطوح ازجمله چوب، پلی‌استر، شیشه و آثار هنری روی بوم و…. استفاده می‌شود. وارنیش ها به‌طورکلی به دو دسته پایه آب و پایه تینر تقسیم‌بندی می‌شوند. دقت…

Tel: 04432254766 0 رنگ‌ها

نکاتی در مورد استفاده از وارنیش

اسفند 6, 1399 / توسط تیم تحریریه پاشا لیزر

وارنیش چیست؟

وارنیش یکی از مواد رایج در بازار می‌باشد که به‌عنوان یک لایه محافظ بر روی انواع سطوح مورداستفاده قرار می‌گیرد.

از وارنیش برای ضدآب کردن انواع سطوح ازجمله چوب، پلی‌استر، شیشه و آثار هنری روی بوم و…. استفاده می‌شود.

وارنیش ها به‌طورکلی به دو دسته پایه آب و پایه تینر تقسیم‌بندی می‌شوند.

دقت کنید که در هنگام استفاده از وارنیش به مواد تشکیل‌دهنده‌ی اثری که در نظر دارید توجه کنید؛ اگر برای مثال از انواع رنگ‌های آکریلیک که پایه آب هستند استفاده کرده‌اید از وارنیش مخصوص همین کار یعنی وارنیش پایه آب استفاده کنید و در مورد وارنیش پايه تیتری نیز به همین صورت است.

نکات مهمی که در هنگام استفاده از وارنیش باید رعایت شود:

اولاً باید دقت کنیم که سطح کاری که می‌خواهیم تثبیت‌کننده بزنیم، (وارنیش) کاملاً خشک‌ و عاری از هرگونه گردوغبار باشد.

اگر بر روی کار گردوغباری وجود داشت، بهتر است با یک دستمال نخی نرم به‌طور کامل سطح کار را گردگیری کنیم.

از قلم‌موهای نرم استفاده کنید‌.

توجه کنید تا زمانی که محصول به‌طور کامل خشک شود در یک جا با دمای متعادل قرا بگیرد.

دقت کنید که وقتی‌که یک کار را با وارنیش ضد آب می‌کنیم (به‌صورت کامل تمام سطح کار را پوشانده باشد) فقط با آب سرد می‌توانید یک آب‌کشی بسیار مختصر انجام دهید.

علاوه بر دسته‌بندی وارنیش بر پایه آب و تینر می‌توانید وارنیش را برحسب براقیت آن نیز دسته‌بندی کرد.

وارنیش براق: مناسب برای رنگ‌های روشن هستند و در کارهایی که می‌خواهید خروجی کار افکت لعابی داشته باشند می‌توانید استفاده کنید.وارنیش مدیوم: این وارنیش به علت تعادلی که دارد یعنی نه خیلی براق می‌کند و نه خیلی مات و بیشتر از نمونه‌های دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ خلاصه کلام اگر می‌خواهید ماهیت کارتان حفظ شود از این وارنیش استفاده کنید.وارنیش مات: این مدل برای رنگ‌های تیره و مات که استفاده‌ شده نتیجه بسیار مطلوبی ارائه می‌دهد. بیشترین استفاده از این وارنیش در تکنیک‌هایی مثل کهنه‌کاری و پتینه می‌باشد.سؤالات پرتکرار درزمینهٔ استفاده از وارنیش:برای اینکه رد قلم بر روی کار نماند چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟

از وارنیش با غلظت مناسب استفاده کنید تا بتوانید این مرحله را با سرعت بالا انجام دهید. برای اینکه وارنیش را به غلظت مناسب و دلخواه برسانید با توجه به اینکه پایه آب است یا تینر رقیق کنید. وارنیش را به‌اندازه‌ای که لازم دارید برداريد تا مجبور نباشید بقیه را به ظرف برگردانید و حالت کدر داشته باشد.

چرا وارنیش که بر روی سطح کار استفاده کرده‌ام به‌طور کامل خشک نمی‌شود و حالت چسب ناک دارد؟

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در این مرحله دقت کنید این است که سطح کار کاملاً خشک‌شده باشد. علاوه بر مسائلی که گفته شد استفاده از وارنیش پایانی و اولیه نیز بسیار مهم است. پایانی یعنی اینکه یک‌دفعه روی کار ریخته شود ولی اولیه رو چند بار باید کار بزنید ‌.

و دقت کنید که وارنیش را به‌خوبی تکان دهید و روی سطح بزنید مهم‌تر اینکه از زدن لایه‌های ضخیم بر روی کار پرهیز کنید و اگر که لازم باشد چندلایه استفاده کنید حتماً دقت کنید که ۲۴ ساعت از زدن هر لایه گذشته باشد و لایه قبلی کاملاً خشک‌شده باشد.

در کل وارنیش ها نوعی سخت‌کننده می‌باشند که در مجاورت هوا به‌تدریج سخت می‌شود و یک لایه محافظ بر روی کار ایجاد می‌کند.

سخن پایانی:

لازم میدانم به اطلاع شما دوستان عزیز برسانم که می‌توانید انواع وارنیش را مطابق کاری که مدنظرتان است از سایت فروشگاهی پاشا لیزر تهیه کنید.

ازجمله وارنیش آکریلیک که بعد از خشک شدن رنگ آکریلیک بر روی سطح کار مورداستفاده قرار می‌گیرد.

منبع: گروه آموزشی پاشا لیزر

آماده‌سازی: تیم تحریریه پاشا لیزر

دوره‌های آنلاین تمامی آموزش‌های رزین را به‌صورت صفرتا صد از سایت پاشا لیزر دنبال کنید

نوشته های مرتبط

رزین اپوکسی

ترفندهای استفاده از گل در رزین

رزین اپوکسی

آموزش ایجاد موج دریا با رزین اپوکسی

رزین اپوکسی

سؤال و جواب‌های مهم در مورد رزین

سؤال و جواب‌های مهم در مورد رزین

دیدگاهتان را بنویسید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

منبع مطلب : pashalaser.com

وارنیش اکریلیک

آخرین مطالب سایت