30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

نیش زنبورهای عسل درمان را از این سایت دریافت کنید.

درمان نیش زنبور عسل در منزل با 17 روش سریع

درمان نیش زنبور عسل راه های زیادی دارد اما ما در این مقاله به 17 روش کاربردی برای درمان نیش زنبور و ورم ناشی از آن می پردازیم. فصل تابستان در پیش است، گل‌ها زیبا و زیباتر شده‌اند و افراد بیشتری را جذب خود می‌کنند

درمان نیش زنبور عسل راه های زیادی دارد اما ما در این مقاله به ۱۷ روش کاربردی برای درمان نیش زنبور و ورم ناشی از آن می پردازیم. فصل تابستان در پیش است، گل‌ها زیبا و زیباتر شده ‌اند و افراد بیشتری را جذب خود می‌ کنند، و البته زنبورها نیز جذب این گل‌ ها می‌ شوند. وقتی قرار است به گردش یا سفری در طبیعت بروید ضروری است که بدانید چطور باید نیش زنبور یا حشرات دیگر را درمان کنید. به یاد داشته باشید که همیشه محیط را برای پیدا کردن مار، عنکبوت و زنبورها بررسی کنید.

زهر زنبورعسل بوسیله دو غده دستگاه نیش زنبورهای کارگر تولید می شود. تولید آن طی دو هفته اول عمر کارگر بالغ تکامل یافته و هنگامی که زنبور کارگر به دفاع از کندو و چرا مشغول می گردد به حداکثر می رسد. همچنان که زنبور پیرتر شود کم می گردد.

فهرست مطالب

ویدیوی درمان سریع نیش زنبور عسل در خانه

ظرف‌ های حاوی غذا را باز نگذارید، چنین ظرف ‌های بازی، مخصوصاً اگر حاوی غذایی شیرین باشند، مانند آهنربایی برای زنبورها عمل می‌ کنند. غذاها را درون بسته بندی و ظروف ‌شان بسته نگاه دارید. زنبورهای بی‌ عسل حتی از زنبورهای عسل نیز خطرناک ترند، بعد از اولین نیش ‌شان نمی‌ میرند و می توانند بارها شما را نیش بزنند.

نیش زدن زنبور عسل

زنبورهای عسل چه زمانی و در چه مکان ‌هایی خطرناک ‌اند؟

درمان نیش زنبور عسل بستگی به شدت آن دارد. اکثر مشکلاتی که به مراقبت پزشکی نیاز دارند، از یک واکنش آلرژیک به خارش شروع می شود. بسیاری از درمان های خانگی برای واکنش های آلرژیک به نیش زنبور عسل توسط تحقیقات علمی پشتیبانی نشده، با این حال این درمان های سنتی نسل به نسل منتقل شده اند.

زنبورهای عسل معمولاً جنگجو نیستند و بدون داشتن دلیلی موثق به شما حمله نمی ‌کنند.به همین دلیل است که باید محیط را برای پیدا کردن دو مورد بررسی کنیم:

کندوها: ممکن است در حوالی محلی که ساکن شده‌ اید کندوهایی توسط زنبورداران برای انجام گرده ‌افشانی در محیط یا تولید عسل جایگذاری شده باشد. زنبورهای عسل برای محافظت از غذا و جوان ‌ترها همیشه در مجاورت کندویشان تدافعی عمل می ‌کنند.گروه یا کلنی: زنبورهای عسل گاهی اوقات می ‌توانند به دلیل جمعیت بیش از اندازه‌ شان گروه‌ هایی را تشکیل دهند. می‌ توانید این گروه ‌ها را در درخت‌ های پوک، حفره‌ های زمین، کاکتوس ‌ها و مکان‌ های سرپوشیده پیدا کنید. همچنین در دالان‌ها، دیوارهای تو خالی یا هر مکان دیگری که ورودی مخصوصی به فضایی خالی دارد و حتی کنتورهای برق می‌ توان آن‌ ها را پیدا کرد.

با این حال به دلیل عدم وجود عسل، تخم یا جمعیت جوان، مجاورت ‌شان آنقدرها خطرناک نیست. این زنبورهای عسل تا زمانی که تحریک نشوند تدافعی نخواهند بود. از انجام دادن کارهای خشنی همچون پرتاب سنگ به سمت‌ شان، ضربه زدن با چوب یا لگد کردن ‌شان خودداری کنید.

خطر نیش زدن زنبور عسل در چه مواقعی بیشتر است؟

۱- اگر تعدادی زنبور دیدید که در اطراف ‌تان پرسه می‌ زنند، وحشت ‌زده نشوید. در حال انجام کارشان هستند و اگر کاری با آن ‌ها نداشته باشید با شما کاری ندارند. اما حواس ‌تان جمع باشد اگر می ‌بینید از هر سوراخی در زمین، درخت یا دیوار بیرون می ‌آیند. به صدایشان گوش کنید، چنین چیزی ممکن است نشانه ‌ای از یک کلنی فعال باشد.

۲- در حال جابه‌ جایی زباله‌ ای هستید که مدتی سرجایش باقی مانده بود.

۳- زنبورهایی می‌بینید که رفتار عجیبی دارند. زنبورها معمولاً قبل از نیش زدن رفتاری تدافعی از خود نشان می ‌دهند که می ‌تواند شامل پرواز بالای سرتان یا حمله به سمت صورت ‌تان باشد. این‌ ها علائمی هستند که نشان می ‌دهد وارد محدوده ‌شان شده ‌اید و قرار نیست از شما استقبال شود.

۴- رنگ ‌ها بسیار مهم ‌اند. لباس ‌های با رنگ روشن و ترجیحاً سفید بپوشید. رنگ ‌های تیره و خشن نشان ‌دهنده‌ دشمن هستند و زنبورها به آن ها حمله می ‌کنند. لباس‌ های سیاه یا دیگر رنگ ‌های تیره را نپوشید، موی سیاه ‌تان را با کلاه بپوشانید. موهایتان را ببندید تا در آن گیر نکنند. لباس ‌هایی نپوشید که با شوینده ‌های یو وی شسته شده ‌اند.

۵- بوها نیز بسیار مهم ‌اند. چه بوی خوب یا بدی باشد. اگر بویی قوی باشد زنبورها را اذیت می ‌کند. بوی پیاز، سیر، الکل، عرق، عطر، کرم بعد از اصلاح با عطری از خانواده‌ مرکبات یا گل‌ ها، هیچ‌ کدام‌ شان مورد استقبال قرار نمی‌ گیرند. حتی بوی علف تازه بریده شده نیز از نظر زنبورها بوی بدی است.

۶- اگر زنبوری در موهایتان گیر کرد، به خاطر اضطرابی که دچارش شده است در نهایت نیش‌ تان می‌ زند. تنها شانس ‌تان برای جلوگیری از چنین اتفاقی این است که با فشار دادن زنبور به سرتان آن را له کنید. سعی کنید به سرعت و قبل از اینکه نیش زده شوید چنین کاری کنید. در هر صورت نیش می ‌خورید اما با چنین کاری شانس خود را امتحان می ‌کنید. اگر له ‌اش نکنید این زنبور حتماً به شما حمله می ‌کند.

اگر در محاصره قرار گرفتید چکار کنید؟

فرار کنید. اگر در شرایطی قرار گرفتید که زنبورها محاصره ‌تان کرده‌اند و دورتان می ‌چرخند با تمام سرعتی که می‌ توانید فرار کنید. و منظور از فرار کردن این است که با تمام سرعتی که می ‌توانید بدوید. کیف، غذا، گل ‌هایی که جمع کرده‌اید یا هر چیز دیگری را فراموش کنید و فقط بدوید. در ماشین یا ساختمانی در همان حوالی مخفی شوید. وقتی می ‌دوید سعی کنید دهان و بینی ‌تان را با دست بپوشانید. زنبورها سعی می ‌کنند سر و صورت ‌تان را پیش از هر چیزی نیش بزنند.

هیچ وقت ساکن نمانید و خود را به مردن نزنید. زنبورها با چنین روشی فریب نمی ‌خورند. فقط بدوید. زنبورهای عسل می‌ توانند با سرعت ۲۴ کیلومتر بر ساعت پرواز کنند و بیش از ۴۶ متر دنبال ‌تان بیایند در حالی که زنبورهای قاتل آفریقایی می ‌توانند ۱۳۷ متر دنبال‌ تان بیایند. شخصی سالم می ‌تواند از دست این زنبورها فرار کند پس هنوز شانس دارید.

درمان نیش زنبور عسل در منزل

نیش را بردارید. با فشار دادن جای نیش بین انگشت ‌ها و شست ‌تان یا با موچین چنین کاری نکنید. فقط باعث بدتر شدنش می ‌شوید. از ناخن‌ گیر استفاده کنید تا نیش را از پوست‌ تان بیرون بکشید. به یاد داشته باشید که نیش خارهایی دارد که آن را درون پوست قربانی نگاه می ‌دارد.

زنبور بعد از نیش زدن تلاش می‌ کند خودش را نجات دهد اما موفق نمی‌ شود و این تلاش باعث می‌ شود قسمت پایینی شکم زنبور پاره شود و نیش و قسمتی از کیسه‌ زهر در پوست بماند. این نیش تا ثانیه‌ هایی بعد از جدا شدن از زنبور نیز عمل انعکاسی خود را انجام می ‌دهد و زهر را به محل نیش خوردگی تزریق می ‌کند. اگر این نیش را فشار دهید زهر بیشتری را وارد پوست ‌تان می‌ کنید. دیگر حشرات نیش ‌زننده همچون زنبورهای بی ‌عسل، یلوجکت، زنبورهای سرخ هیچ نیشی بر جای نمی ‌گذارند.

منبع مطلب : ahoota.com

درمان های خانگی برای درمان نیش زنبورها

نیش زنبور در بیشتر موارد نیاز به مداخله پزشکی ندارد اما گاهی به دلیل شدت عوارض از جمله شوک آنافیلاکسی فرد نیاز به درمان فوری دارد

تلفن تماس : 41094 ارتباط با ما پرستار کودک, مقالات

درمان های خانگی برای درمان نیش زنبورها

30 تیر, 1400By خانم شکرالهی0 نظر

نیش زنبور عسل bee sting  برای بیشتر افراد فقط آزار دهنده است. ممکن است دچار درد شدید موقتی ، تورم ، قرمزی ، گرما و خارش در محل نیش شوید ، اما هیچ عارضه جدی نداشته باشید.

اگر به نیش زنبورها حساسیت دارید یا محل نیش چندین بار گزگز می شود ، نیش زنبورها می تواند مشکل ساز شود. حتی این نیش می تواند زندگی  فرد را تهدید کنند.

وقتی زنبور عسل شما را نیش می زند ، زهر آن در پوست شما آزاد می شود. این زهر در نهایت زنبور عسل را از بین می برد.

زنبورهای عسل تنها نوع زنبورهایی هستند که پس از نیش زدن می میرند. سایر زنبورها و گونه ها کیسه زهر خود را از دست نمی دهند. این زنبورها ممکن است بیش از یک بار شما را نیش بزنند.

اگر یک زنبور عسل شما را نیش بزند ، سمی را در محل نیش به جا می گذارد که می تواند باعث درد و علائم دیگر شود. برخی از افراد به این سم حساسیت دارند.

واکنش های حساسیتی خفیف ممکن است باعث قرمزی شدید و افزایش تورم در محل نیش شود.

واکنش های شدید آلرژیک ممکن است باعث علایم زیر شود:

پوست رنگپریده خارش شدید تورم زبان و گلو تنفس دشوار ضربان نبض سریع تهوع و استفراغ اسهال سرگیجه از دست دادن هوشیاری

در صورت مشاهده علائم واکنش شدید به نیش زنبور ، از کمک اضطراری استفاده کنید. ممکن است شوک آنافیلاکتیک ، یک واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی را تجربه کنید.

درمان های خانگی نیش زنبور

اگر به زنبورها حساسیت داشته باشید و علائم واکنش آلرژیک شدید را تجربه نمایید باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید اما اگر شرایط این گونه نباشد  ، می توانید  نیش زنبورها را در خانه درمان کنید.

اگر زنبور عسلی شما را نیش زد ، فوراً با لبه ناخن یا لبه کارت اعتباری ، نیش را بردارید. این کار کمک می کند تا میزان سموم آزاد شده در پوست شما مهار شود.

محل نیش را با آب و صابون بشویید. بستن محل نیش موثرترین راه برای کاهش جذب سم است. همچنین می تواند به کاهش تورم کمک کند.

بیشتر تحقیقات خانگی برای علائم گزش زنبورهای عسل توسط تحقیقات علمی پشتیبانی نمی شود. با این حال ، آنها نسلها منتقل شده اند.

این داروهای خانگی ممکن است به تسکین علائم نیش زنبور عسل کمک کند:

عسل

عسل ممکن است به بهبود زخم ، درد و خارش کمک کند. برای درمان نیش زنبورهای عسل با عسل ، مقدار کمی از این ماده را به منطقه آسیب دیده بمالید. با یک باند شل بپوشانید و بگذارید تا یک ساعت بماند.

مطالعه کنید

نکاتی برای گزینش پرستار سالمند که باید در نظر بگیرید

جوش شیرین

خمیر ساخته شده از جوش شیرین و آب می تواند به خنثی کردن سم زنبور عسل کمک کند تا درد ، خارش و تورم کاهش یابد.

یک لایه ضخیم از خمیر جوش شیرین به منطقه آسیب دیده بزنید. خمیر را با یک باند بپوشانید. بگذارید حداقل 15 دقیقه بماند و در صورت لزوم مجدداً این کار را انجام دهید .

سرکه سیب

برخی معتقدند سرکه به خنثی سازی سم زنبور عسل کمک می کند. محل نیش را حداقل به مدت 15 دقیقه در یک ظرف سرکه سیب رقیق شده خیس کنید. همچنین می توانید یک باند یا پارچه را در سرکه خیس کنید و سپس آن را به محل نیش بزنید.

خمیر دندان

مشخص نیست که چرا خمیر دندان می تواند به نیش زنبورهای عسل کمک کند. برخی از مردم ادعا می کنند که خمیردندان های قلیایی سم زنبور عسل اسیدی را خنثی می کنند. اگر این فرض درست باشد ، خمیردندان روی سم  قلیایی کار نمی کند.

در هر صورت ، خمیر دندان یک درمان خانگی ارزان و آسان است که می توانید آن را امتحان کنید. کافی است کمی روی ناحیه آسیب دیده بمالید .

آنزیم پاپائین

همچنین اعتقاد بر این است که یک آنزیم موجود در نرم کننده گوشت به نام پاپائین به تجزیه پروتئین عامل درد و خارش کمک می کند.

برای درمان نیش زنبور عسل از این طریق ، محلول نرم کننده گوشت یک قسمت و آب چهار قسمت تهیه کنید. تا 30 دقیقه در محل گزش اعمال کنید.

قرص آسپرین مرطوب

یک داروی محبوب خانگی برای کاهش درد و تورم نیش زنبور عسل استفاده از خمیر آسپرین در محل نیش است.

نتایج یک مطالعه در سال 2003  نشان داد که استفاده از آسپرین به صورت موضعی برای درمان نیش زنبورهای زنبور مفید واقع می شود . حتی در واقع باعث افزایش قرمزی می شود و در مقایسه با استفاده از یخ ، مدت تورم یا درد را کاهش نمی دهد.

گیاهان و روغنها

این گیاهان خاصیت ترمیم زخم دارند و ممکن است به تسکین علائم نیش زنبور عسل کمک کنند:

آلوئه ورا:  برای تسکین پوست و تسکین درد شناخته شده است. اگر گیاه آلوئه ورا دارید ، یک برگ آن را شکسته و ژل را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده فشار دهید.کرم گل همیشه بهار:  ضد عفونی کننده ای است که برای بهبود زخم های جزئی و کاهش تحریک پوست استفاده می شود. کرم را مستقیماً به محل نیش بزنید و روی آن را با باند بپوشانید.

مطالعه کنید

تغذیه کودک زیر دو سال و همه آنچه باید پرستار کودک در منزل باید بداند!

اسانس اسطوخودوس : توانایی ضد التهابی دارد و می تواند به رفع تورم کمک کند. اسانس را با یک روغن حامل ، مانند یک روغن نارگیل یا زیتون رقیق کنید. چند قطره از مخلوط را به محل نیش بزنید.روغن درخت چای:  یک ضد عفونی کننده طبیعی است و ممکن است درد نیش زنبور عسل را تسکین دهد. با یک روغن حامل مخلوط کنید و یک قطره به محل نیش بزنید.فندق : یک داروی گیاهی آزمایش شده و واقعی برای گزش حشرات و نیش زنبورها است. این ماده می تواند به کاهش التهاب ، درد و خارش کمک کند. در صورت لزوم فندق  را مستقیماً به نیش زنبور عسل بمالید.

درمان های سنتی برای نیش زنبور

نیش زنبورعسل به طور سنتی با کمپرس یخ یا سرد برای کاهش درد و تورم درمان می شود.

منبع مطلب : zendegiebartar.com

نیش زنبورهای عسل درمان

آخرین مطالب سایت