30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

مدت قرنطینه کرونا جدید را از این سایت دریافت کنید.

افزایش ۶ برابری مبتلایان سرپایی کرونا / مدت قرنطینه مبتلایان در موج جدید

دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا نسبت به افزایش مراجعات ناشی از این بیماری هشدار داد و درباره علایم بیماران، پروتکل‌های درمانی در موج جدید، مدت زمان قرنطینه مبتلایان و … توضیح داد.

جمعه / ۳۱ تیر ۱۴۰۱ / ۰۵:۳۰

دسته‌بندی: سلامت

کد خبر: 1401043020713

خبرنگار : 71635

دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا اعلام کرد

دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا اعلام کرد افزایش ۶ برابری مبتلایان سرپایی کرونا / مدت قرنطینه مبتلایان در موج جدید

عکس خبر آرشیوی است.

دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا نسبت به افزایش مراجعات ناشی از این بیماری هشدار داد و درباره علایم بیماران، پروتکل‌های درمانی در موج جدید، مدت زمان قرنطینه مبتلایان و … توضیح داد.

دکتر حمیدرضا جماعتی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت کرونا در کشور، گفت: تعداد بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در کشور که به صورت سرپایی مراجعه می‌کنند نسبت به هفته قبل تقریبا دو برابر و نسبت به چندین هفته قبل حدود ۶ برابر بیشتر شده است. با توجه به اینکه تعداد موارد بستری نیز بیش از ۱.۶ برابر افزایش داشته است، در نتیجه تعداد مرگ و میرهای روزانه هم دو رقمی شده است و پیش‌بینی این است که این روند تا حدود سه هفته آینده ادامه داشته باشد.

مرگ و میر کمتر مبتلایان اُمیکرون نسبت به دلتا

وی افزود: البته با توجه به اینکه بیش از ۵۰ درصد سویه‌ای که در کشور ما وجود دارد، مشابه کشورهای دیگر BA۵ است، میزان مرگ و میر به دلیل اینکه درگیری سیستم تنفسی (طوفان سیتوکاینی) در ابتلا به این سویه نسبت به سویه دلتا بسیار کمتر است؛ به همین دلیل میزان مرگ و میر در این سویه‌های جدید کمتر است.

سرایت پذیری BA۵ تا ۶ برابر بیش از دلتا

سرایت پذیری BA۵ تا ۶ برابر بیش از دلتا تاکید ویژه بر پوشش ماسک و تکمیل واکسیناسیون کرونا

او تاکید کرد: البته نباید فراموش کنیم که قدرت سرایت‌زایی زیرسویه BA۵ بسیار بالا است؛ به شکلی که هر یک فرد مبتلا قابلیت انتقال ویروس به حدود ۱۸ نفر را دارد و این درحالی است که در سویه دلتا قابلیت سرایت پذیری بیماری حدودا ۳ بود و هر یک نفر مبتلا به ویروس کرونای دلتا می‌توانست سه نفر را آلوده کند. سرایت‌زایی بالای زیرسویه BA۵ سبب درگیری تعداد افراد بیشتری می‌شود و افراد با سن بالا،‌ بیماران زمینه‌ای، کسانی که نقص سیستم ایمنی دارند، کسانی که واکسن نزدند و… در ریسک بالاتری از ابتلا، بستری شدن و مرگ و میر قرار دارند؛ از این رو پیشنهاد اکید ما همچنان استفاده از ماسک و تزریق دزهای یادآور واکسن است تا بتوان حدود زیادی از بستری شدن و مرگ و میر افراد مبتلا جلوگیری کرد.

دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، اظهار کرد: تمام کسانی که بیش از ۱۸ سال سن دارند و از تزریق آخرین دز واکسن‌شان بیش از شش ماه گذشته است می‌بایست برای تزریق دز یادآور واکسن کرونا مراجعه کنند.

قله موج هفتم تا هفته‌های آتی

وی با اشاره به شکل‌گیری موج هفتم کرونا در کشور، تصریح کرد: با توجه به پیش‌بینی متخصصین اپیدمیولوژی اگر اقدامات بهداشتی از جمله استفاده از ماسک و تزریق دزهای یادآور واکسن انجام شود، پیکی مشابه آنچه که در اسفندماه ۱۴۰۰ در مورد امیکرون و در یا تابستان سال قبل با دلتا تجربه کردیم را مجددا تجربه نخواهیم کرد و به نظر می‌رسد با توجه به اینکه بیماری با BA۵ ملایم‌تر است، بتوانیم با کمترین میزان مرگ و میر از قله عبور کنیم. با توجه به مطالعات صورت گرفته به نظر می‌رسد این پیک با شیب کمی از مرگ و میر تا چند هفته آینده سپری شود. زمانبندی پیش‌بینی شده این است که تقریبا تا اکتبر پیک را تجربه کنیم و پس از آن منحنی به سمت پایین پیش برود.

او ادامه داد: ان‌شاءالله تجربه تلخ مرگ و میرهای سه رقمی ناشی از کرونا را در این موج تجربه نخواهیم کرد.

علل کاهش مرگ و میر در مبتلایان جدید کرونا

جماعتی درباره علائم مبتلایان به دو زیرسویه BA۴ و BA۵، تصریح کرد: علائم خاصی وجود ندارد که بتوان گفت ابتلا به این دو زیرسویه را تغییر می‌دهد که اگر این علائم وجود داشته باشد نشانه ابتلا به BA۴ و BA۵ است. علائم مشابه عفونت‌های تنفسی دیگر یعنی تب،‌ ضعف، بی‌حالی، بدن درد، گلودرد، سردرد، اختلال در شنوایی، سرگیجه،‌ تهوع، استفراغ و… است و علائم درگیری سیستم تنفسی تحتانی در این زیرسویه خیلی کمتر است و به همین دلیل میزان بستری شدن و مرگ و میر کمتر است.

عدم تغییر پروتکل‌های درمانی در موج جدید

جماعتی درخصوص پروتکل‌های درمانی در مبتلایان به BA۴ و BA۵، گفت: اگر بیمار از نظر سیستم ایمنی مشکلی نداشته باشد و دچار بیماری زمینه‌ای یا علائم طولانی مدت نباشد، معمولا با درمان‌های علامتی مانند استفاده از مایعات فراوان، مُسکن و… بهبود می‌یابد و نیاز به درمان با آنتی‌بیوتیک نیست و تنها استراحت و درمان علامتی کفایت می‌کند. در صورتی که بیمار دارای سن بالا،‌ بیمای مزمن یا ضعف سیستم ایمنی باشد، با توجه به ریسک بالای پیشرفت بیماری و مشکلات سیستم تنفسی، بهتر است حتما در صورت نیاز در بیمارستان درمان شود.

وی افزود: در صورت درگیری سیستم تنفسی نیز درمان خیلی متفاوت از سایر زیرسویه‌ها نیست و استفاده از رمدسیویر و استروئیدها، توسیلوزومپ در بیمارستان علاوه بر اکسیژن درمانی و مایع درمانی و… انجام می‌شود. برای کسانی هم که درگیری سیستم تنفسی نداشته باشند اما به دلیل درگیری بالا، ریسک مشکلات تنفسی هم در آنها وجود داشته باشد ( کسانی که واکسن نزدند، مبتلایان به بیماری‌های مزمن، افراد مسن و… ) توصیه بر این است که درمان سه روزه رمدسیویر را با نظر پزشک متخصص داشته باشند.

مبتلایان کرونا در موج جدید چند روز قرنطینه باشند؟

او با اشاره به این که بسته به شرایط بیمار مدت زمان قرنطینه متفاوت است،‌ بیان کرد: برای بیماران با علائم خفیف قرنطینه از ۵ تا ۷ روز و برای بیماران با علائم متوسط و بیشتر، قرنطینه تا ۱۰ روز توصیه می‌شود؛ البته تاکید این است که پس از گذشت این دوران و حضور مجدد در جامعه از ماسک‌های استاندارد استفاده کنند.

وی تاکید کرد: محدودیتی که کمیته علمی همواره بر آن تاکید دارد حفظ فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک و تزریق دزهای یادآور واکسن است.

تزریق ۲۸ میلیون دز واکسن یادآور تاکنون

او در خاتمه ضمن تشویق مجدد مردم به تزریق دزهای یادآور واکسن، بیان کرد: بر اساس آخرین آمارها بیشتر از ۱۵۰ میلیون دز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است که بیش از  ٢٨ میلیون دز آن مربوط به دز سوم و چهارم بوده است.

منبع مطلب : www.isna.ir

مدت زمان قرنطینه در صورت ابتلا به اومیکرون چقدر است؟

امیکرون (Omicron)، نوع جدیدی از ویروس کرونا در آفریقای جنوبی شناسایی شده است و مقامات این کشور می‌گویند که این نوع بسیار نگران‌کننده است.

مدت زمان قرنطینه در صورت ابتلا به اومیکرون چقدر است؟

همچنان با ثبت بیشترین موارد ابتلا به کرونا و رکوردشکنی پی‌درپی در اروپا و آمریکا، اومیکرون به گسترش و شیوع خود ادامه می‌دهد، اما خوشبختانه تا اینجا آمارها و اطلاعات نشان می‌دهد این نوع جهش‌یافته از ویروس به اندازه نوع دلتا نگران‌کننده نیست.

اسپایکوژن در چه مراکز واکسیناسیونی موجود است؟

مراکز تزریق واکسن اسپایکوژن

مدت زمان قرنطینه در صورت ابتلا به اومیکرون چقدر است؟

سازمان جهانی بهداشت درباره اومیکرون: ضعیف‌تر از گذشته

کاهش زمان قرنطینه برای مبتلایان اومیکرون در آمریکا و بریتانیا

اثرگذاری دز بوستر واکسن در برابر اومیکرون

واکسن‌های موجود برای دز بوستر در ایران

واکسن اسپایکوژن، انتخابی مناسب برای دز بوستر

دوز سوم واکسن کرونا و بیماران خاص | آشنایی با عملکرد دوز تقویتی یا بوستر واکسن

افراد در هر سنی با داشتن شرایطی که منجر به ضعف یا نقص در ایمنی شود، بیشتر در معرض ابتلا به نوع شدید بیماری کووید-19 هستند. بیماری شدید به این معنی است که فرد مبتلا به کرونا …

مقاومت واکسن‌ها در برابر کرونای امیکرون | چه واکسنی مناسب است؟

خبر ظهور کرونای امیکرون و سرعت انتشار آن نگرانی بسیاری در سراسر جهان به وجود آورده است. با این حال، به دست آوردن اطلاعات دقیق از قدرت انتقال این نوع ویروس، شدت بیماری و …

میزان انتشار و شیوع کرونای امیکرون چقدر است؟

در آخرین مطالعه واکسن اسپایکوژن که برای بررسی تاثیر آن به عنوان دز بوستر انجام شد، این واکسن باموفقیت ایمنی افراد را تا چندین برابر (بین 11 تا 25 برابر) تقویت کرد …

مدت زمان قرنطینه در صورت ابتلا به اومیکرون چقدر است؟

همچنان با ثبت بیشترین موارد ابتلا به کرونا و رکوردشکنی پی‌درپی در اروپا و آمریکا، اومیکرون به گسترش و شیوع خود ادامه می‌دهد. اما خوشبختانه تا اینجا آمارها و اطلاعات نشان می‌دهد این نوع جهش‌یافته از ویروس به اندازه نوع دلتا نگران‌کننده نیست.

البته اومیکرون به دلیل سرعت انتشار بالا و سرایت راحت بین افراد باعث افزایش بستری‌ها شده است، اما میزان بستری‌ها و موارد ابتلا به نوع شدید کرونا پایین است و موارد مرگ‌ومیر نیز نسبت به پیک‌های قبلی بسیار کمتر است.

بیشترین گروه‌های در خطر افرادی هستند که هنوز کاملاً واکسینه نشده‌اند یا به علت سن بالا، بیماری زمینه‌ای مانند دیابت یا بیماری قلبی و ضعف دستگاه ایمنی، بدن آنها توانایی کمتری در مقابله با بیماری دارد. بنابراین، علاوه بر رعایت مسائل بهداشتی هنوز مهم‌ترین راه‌حل واکسیناسیون و مخصوصاً تزریق دز سوم یا دز بوستر واکسن کرونا است.

سازمان جهانی بهداشت درباره اومیکرون: ضعیف‌تر از گذشته

به گفته مقام ارشد سازمان جهانی بهداشت (WHO) شواهد بیشتری در حال افزایش است که نشان می‌دهد اومیکرون بیشتر بر دستگاه تنفسی فوقانی تاثیر می‌گذارد، در نتیجه علائم خفیف‌تری را نسبت به انواع قبلی ویروس کرونا ایجاد می‌کند و در برخی نقاط جهان منجر به فاصله بین افزایش تعداد مبتلایان و تعداد پایین مرگ شده است.

شواهد دیگری نیز نشان داده که واکسن‌های کرونا با تحریک ستون دوم پاسخ ایمنی یعنی ایمنی ناشی از سلول‌های معروف بهT همچنان تا حدودی علیه اومیکرون محافظت ایجاد می‌کنند. پیش‌بینی WHO این است که محافظت واکسن‌ها در برابر بستری یا بیماری شدید و مرگ ناشی از اومیکرون حفظ خواهد شد.

کاهش زمان قرنطینه برای مبتلایان اومیکرون در آمریکا و بریتانیا

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC)، مدت زمان پیشنهادی خود را برای قرنطینه‌ی افراد در معرض فرد مبتلا به کووید-۱۹ و همچنین جداسازی برای فرد مبتلا به کووید-۱۹ کاهش داد. توصیه‌های CDC برای قرنطینه به صورت زیر است:

برای فرد مبتلا (تست مثبت کرونا یا داشتن علائم)، چه واکسینه شده باشد یا نه، ایزوله کردن یا قرنطینه تا پنج روز باید ادامه یابد و بعد از آن اگر فرد بدون علامت باشد، تا پنج روز دیگر ماسک زدن کاملاً رعایت شود. پایان قرنطینه بعد از 5 روز کامل است و در صورتی که فرد بدون علائم (24 ساعت بدون تب) باشد. همچنین، پایان قرنطینه در افرادی که علامتی نداشته‌اند، 5 روز بعد از مثبت شدن تست کرونا در نظر گرفته می‌شود.

مدت قرنطینه یا ایزوله شدن برای فرد مبتلا به کووید-۱۹ می‌تواند از ده روز به پنج روز کاهش پیدا کند، به این شرط که فرد بدون‌علامت شده باشد و بعد از آن تا پنج روز ماسک زدن را در حضور دیگران کاملاً رعایت کند. این تصمیم بر اساس شواهد علمی گرفته شده که نشان می‌دهد که اکثر موارد انتقال ویروس کرونا در ابتدای دوره ی بیماری رخ می‌دهد. این دوره انتقال به صورت کلی یک تا دو روز قبل از شروع علائم تا دو تا سه روز بعد از آن است.

درمورد قرنطینه برای فرد مشکوک به ابتلا که در تماس با فرد مبتلا بوده، اگر فرد کاملاً واکسینه نیست یا بوستر تزریق نکرده است، قرنطینه برای پنج روز باید ادامه یابد. اگر فرد واکسینه (با دز بوستر) است یا قرنطینه امکان ندارد، ده روز ماسک زدن باید کاملاً رعایت شود و فرد باید تا 10 روز بعد از تماس با فرد مبتلا، مراقب علائم باشد. بهتر است در هر حالت در روز پنجم تست انجام شود.

افرادی که واکسینه شده و دز بوستر را هم دریافت کرده‌اند، بعد از تماس با فرد مبتلا به کووید-۱۹ نیاز به قرنطینه ندارند، ولی باید تا ده روز ماسک زدن را کامل رعایت کنند.

برای هر دو گروه واکسینه و غیرواکسینه، بهتر است که در روز پنجم بعد از مواجهه با فرد مبتلا به کووید-۱۹، تست انجام دهند و اگر علامت‌دار شدند، باید بلافاصله قرنطینه را شروع کنند و تا زمانی که یک تست منفی کووید-۱۹ نشان دهد که این علائم مربوط به کووید-۱۹ نیست، این قرنطینه را ادامه دهند.

همان طور که گفته شد، اگر فردی واکسینه نشده یا دز بوستر را دریافت نکرده باشد و در تماس با فرد مبتلا به کووید-۱۹ قرار بگیرد، باید به مدت ۵ روز خود را قرنطینه کند و برای پنج روز دیگر هم به صورت کامل ماسک بزند. اگر قرنطینه پنج‌روزه امکان‌پذیر نیست، به مدت ده روز و در تمام زمانهایی که فرد با دیگران تماس دارد، از ماسک با شرایط مناسب (well-fitting mask) استفاده شود.

به گفته CDC، افرادی که در سه ماه اخیر نتیجه مثبت تست کرونا داشته‌اند، بعد از تماس با فرد مبتلا به کووید-۱۹ نیاز به قرنطینه ندارند، ولی باید تا ده روز ماسک زدن را کامل رعایت کنند و مراقب علائم کرونا باشند تا در صورت مشاهده علائم خود را قرنطینه کنند.

منبع مطلب : spikogen.com

مدت قرنطینه کرونا جدید

آخرین مطالب سایت