30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

قانون مالیات کارتخوان را از این سایت دریافت کنید.

ثبت مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۱

در این مقاله حقوقی، موضوع ثبت مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۱ مورد بررسی قرار گرفته و در ادامه در خصوص دریافت کد پرونده مالیاتی دستگاه پز سیار نکاتی ارائه شده است.

مالیات دستگاه کارتخوان

در حال حاضر، نوع خاص و جداگانه مالیات تحت عنوان مالیات دستگاه کارت خوان 1401، در سیستم مالیاتی کشور ما وجود ندارد. نحوه محاسبه مالیات دستگاه کارت خوان و میزان آن ، همانند نحوه محاسبه مالیات مشاغل است. جهت ایجاد پرونده مالیاتی و دریافت کد پرونده مالیاتی دستگاه پز سیار و غیر سیار، افراد باید اقدام به ثبت نام در سایت tax.gov.ir نمایند و در این مورد، فرقی بین کارتخوان شاپرک با سایر کارتخوان ها نیست.

برای مشاوره مالیات دستگاه کارتخوان

برای مشاوره مالیات دستگاه کارتخوان

در سال هزار و سیصد و نود و هشت، قانونی با عنوان (قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان) به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. طبق ماده 11 این قانون، بانک مرکزی ایران، می بایست با همکاری سازمان امور مالیاتی به هریک از دستگاه های کارت خوان، یک شناسه یکتا اختصاص دهد. پس از تخصیص این شناسه ، کلیه تراکنش های انجام شده از طریق آن دستگاه، فعالیت شغلی دارنده دستگاه محسوب شده و اطلاعات مربوط به آن توسط بانک مرکزی برای سازمان امور مالیاتی ارسال می گردد.

با تصویب این قانون و بحث هایی که در زمان تصویب آن ایجاد گردید، بحث نحوه ثبت مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۱، تشکیل پرونده مالیاتی دستگاه پز سیار یا غیر سیار و سپس، دریافت کد پرونده مالیاتی دستگاه پز، مطرح شد که این امر، شیوه و مراحل خاص خود را داشته و افراد، باید، نسبت به ثبت نام الترونیکی آن، اقدام کنند، در غیر این صورت، با جریمه و محرومیت از داشتن دستگاه کارتخوان، روبرو می شوند.

با توجه به این سوالات و مسائل، در این مقاله، به توضیح مهم ترین سوالات مربوط به مالیات دستگاه کارت خوان ۱۴۰۱ می پردازیم. به این ترتیب که ابتدا به این سوال پاسخ می دهیم که مالیات دستگاه کارت خوان چیست و نحوه محاسبه میزان مالیات دستگاه پوز سیار چگونه است؟ سپس؛ نحوه ثبت کارتخوان در سایت tax.gov.ir، ثبت نام و دریافت کد پرونده مالیاتی دستگاه پز و ثبت نام مالیاتی کارتخوان شاپرک را می گوییم و در نهایت نکات مربوط به پرونده مالیاتی دستگاه کارتخوان را بررسی خواهیم کرد.

مالیات دستگاه کارت خوان چیست؟

در سال هزار و سیصد و نود و هشت، مجلس، اقدام به تصویب قانونی با عنوان (قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان) نمود. به موجب ماده 11 این قانون، بانک مرکزی ایران، می بایست با همکاری سازمان مالیات با ساماندهی دستگاه‌ های کارتخوان، به هریک از دستگاه های کارت خوان، یک شناسه یکتا اختصاص دهد. پس از تخصیص این شناسه ، کلیه تراکنش های انجام شده از طریق آن دستگاه، فعالیت شغلی دارنده دستگاه محسوب شده و اطلاعات مربوط به آن توسط بانک مرکزی برای سازمان امور مالیاتی ارسال می گردد.

با توجه به تصویب این قانون و بحث هایی که در زمان تصویب آن ایجاد گردید، این سوال برای بسیاری از افراد جامعه به ویژه صاحبان مشاغل، ایجاد شد که مالیات دستگاه کارت خوان چیست؟ و اینکه آیا اداره مالیات، اقدام به ثبت مالیات دستگاه کارتخوان، به طور جداگانه از شغل و درآمد صاحب دستگاه می نماید؟

نحوه اعلام تجاری بودن حساب بانکی به سازمان مالیات و مراحل آن، به منظور جداسازی و تفکیک این حساب ها از حساب های غیر تجاری شخص و شفافیت در حساب های مالی مودیان، به روش اینترنتی و از طریق سایت عملیات الکترونیکی امور مالیاتی کشور، انجام می گیرد.

در پاسخ به این سوال باید گفت، در حال حاضر، نوع خاص و جداگانه ای تحت عنوان مالیات دستگاه کارت خوان که صاحبان مشاغل ملزم باشند که علاوه بر مالیات مشاغل بپردازند، در سیستم مالیاتی کشور ما وجود ندارد. در واقع بر اساس (قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان) کلیه اشخاصی که دارای دستگاه کارت خوان بوده، موظف هستند که در سامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی tax.gov.ir ثبت نام نموده و کد اقتصادی دریافت نمایند.

اما دارندگان دستگاه پوز سیار و غیر سیار که با وجود مالکیت دستگاه، برای تشکیل پرونده مالیات در سایت سازمان مالیاتی و دریافت کد اقتصادی اقدام نکنند، پرونده مالیاتی آنها بر اساس اطلاعات دستگاه کارتخوان تشکیل شده و بر اساس این اطلاعات نیز مالیات مشاغل آن ها محاسبه و اخذ می گردد. بدیهی است که جریمه های مربوط به عدم تشکیل پرونده مالیاتی و عدم ثبت نام اظهارنامه مالیاتی در مواعد مقرر، شامل این افراد خواهد شد.

حتما بخوانید : سایت سازمان امور مالیاتی کشور www.intamedia.ir

میزان و نحوه محاسبه مالیات دستگاه پوز

با توجه به آنچه در مورد مفهوم مالیات دستگاه کارت خوان گفته شد و با در نظر گرفتن این نکته که این مالیات، نوع خاص و جداگانه ای مانند مالیات ارزش افزوده نسبت به مالیات مشاغل محسوب نمی گردد، این نکته معلوم می شود که نحوه محاسبه مالیات دستگاه کارت خوان یا دستگاه پوز سیار و غیر سیار و مالیات درگاه های پرداخت اینترنتی، نیز همانند نحوه محاسبه مالیات مشاغل بوده که هر ساله توسط اداره های مالیاتی انجام می گیرد.

منبع مطلب : www.heyvalaw.com

ثبت مالیات دستگاه کارتخوان

در این مقاله در مورد ثبت مالیات دستگاه کارتخوان در سال ۱۴۰۱ صحبت کردیم و میزان مالیات دستگاه پوز 1401 را بررسی کردیم.

مالیات دستگاه کارتخوان

اگر در مورد ثبت مالیات دستگاه کارتخوان سوالی دارید

اگر در مورد ثبت مالیات دستگاه کارتخوان سوالی دارید

عناوین اصلی این مقاله:

مقدمه

مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۱ چقدر است

ثبت مالیاتی دستگاه کارتخوان

کد مالیاتی کارتخوان چیست

کارتخوان بدون مالیات

قانون مالیات کارتخوان سیار

نتیجه گیری سوالات متداول مقدمه

تمام افرادی که از دستگاه های کارتخوان استفاده می کنند، باید نسبت به پرداخت مالیات آن هم اقدام نمایند. اما سوال این جا است که مالیات دستگاه کارتخوان چقدر است و چگونه باید پرداخت شود. در واقع دارندگان این دستگاه ها می خواهند بدانند که چگونه باید مالیات بر دستگاه کارتخوان خود را پرداخت نمایند که در ادامه جریمه نشده و مشکلی از این نظر برای شان پیش نیاید. در این رابطه باید بگوییم که طبق قوانین جدید مجلس در این رابطه، دارندگاه دستگاه های پوز نیاز به انجام هیچ اقدام خاصی جهت پرداخت مالیات ندارند. بلکه این افراد باید در سامانه ای که به این منظور در نظر گرفته شده است یعنی سامانه مالیاتی tax.gov.ir ثبت نام نمایند. با تکمیل ثبت نام در این سامانه، یک کد مالیاتی به این افراد داده خواهد شد. در نتیجه، روش محاسبه مالیات دستگاه پوز ۱۴۰۱ مانند مشاغل شده و این کار توسط اداره های مالیاتی کشور صورت می گیرد.

با توجه به قوانین جدید مصوب شده در این زمینه، تمام دارندگان دستگاه های کارتخوان موظف به ثبت نام در سامانه ذکر شده می باشند. از آن جایی که هر کدام از دستگاه های پوز دارای یک حد یکتا هستند، پس از ثبت در سیستم تمام تراکنش های آن ها از طریق بانک مرکزی قابل پیگیری است. در واقع میزان مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۱ با همین روش محاسبه می شود. به این ترتیب که بانک مرکزی تراکنش های انجام گرفته از طریق دستگاه کارتخوان را به منزله فعالیت های شغلی دارنده آن در نظر می گیرد. در نتیجه، گزارش کاملی از این موارد را به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال می کند. پس سازمان امور مالیاتی با توجه به این اطلاعات میزان دریافت مالیات از دستگاه کارتخوان را مشخص خواهد کرد. با توجه به اهمیت این موضوع برای بسیاری از دارندگان دستگاه های کارتخوان، در ادامه نحوه ثبت نام در سامانه مالیاتی و مقدار مالیات دستگاه پوز را برای شما توضیح می دهیم.

مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۱ چقدر است

همان طور که گفتیم، طبق قوانین جدید وضع شده در مجلس شورای اسلامی، تمام دارندگان دستگاه های پوز در سراسر کشور باید نسبت به ثبت مالیاتی دستگاه کارتخوان خود اقدام نمایند. به این ترتیب، تراکنش های آن ها که برای بانک مرکزی قابل دسترسی است به عنوان فعالیت های شغلی شان در نظر گرفته می شود. اما اگر بخواهیم به میزان دقیق مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۱ بپردازیم، با دو شرایط متفاوت رو به رو می شویم. اول صاحبان مشاغلی که دارنده این دستگاه ها هستند و نسبت به ثبت نام مالیاتی دستگاه کارتخوان در سامانه معرفی شده اقدام نموده اند. گروه دوم هم آن دسته از دارندگان دستگاه های پوز می باشند که طبق قوانین ثبت نام خود را در سامانه مشخص شده برای این کار انجام نداده اند. مالیات دستگاه پوز برای هر کدام از این گروه ها متفاوت است که در ادامه هر یک را به صورت مفصل بیان می کنیم.

کسانی که صاحبان شغل های گوناگون بوده و دستگاه کارتخوان دارند، اما نسبت به انجام ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اقدام نموده اند، مالیات آن ها همانند مالیات مشاغل محاسبه می شود. همان طور که می دانید، گروه های شغلی متفاوت با توجه به این که در چه دسته ای قرار می گیرند، باید بین ۰ تا ۲۵ درصد از درآمد سالانه خود را به عنوان مالیات پرداخت کنند. این افراد مالیات مشاغل شان را پرداخت می کنند و اطلاعاتی که از دستگاه های کارتخوان جمع آوری می شود، برای سنجش صحت اطلاعات ارائه شده توسط این افراد مورد استفاده قرار می گیرد. پس در واقع می توان گفت که مالیات دستگاه پوز 1401 برای این افراد صفر است و لزومی به پرداخت مالیات جداگانه برای دستگاه پوز ندارند. مگر این که اطلاعات به دست آمده از تراکنش های دستگاه پوز آن ها نشان دهنده اختلاف گزارشات مالیاتی آن ها با واقعیت باشد.

بنابراین ثبت نام کنندگان در سامانه اظهارنامه مالیاتی نیازی به پرداخت مالیات بر روی دستگاه کارتخوان به صورت جداگانه نسبت به مالیات مشاغل شان ندارند. اما گروه دوم کسانی هستند که از دستگاه های پوز برای مشاغل شان استفاده می کنند، اما نسبت به انجام ثبت نام در سامانه مذکور اقدام نکرده اند. این افراد باید مالیات دستگاه کارتخوان را هم علاوه بر مالیاتی که برای مشاغل شان پرداخت می کنند، بپردازند. به عبارت دیگر، این مالیات به دلیل عدم توجه این افراد به قانون و ثبت نام مالیاتی به عنوان جریمه برای آن ها در نظر گرفته می شود. پس دارندگان این دستگاه ها برای این که مشمول مالیات دستگاه پوز ۱۴۰۱ نشوند، باید هر چه زودتر ثبت نام خود را در سامانه مالیاتی از طریق کد یکتا دستگاه شان انجام دهند. در ادامه روش انجام ثبت نام در این سامانه را برای شما بیان می کنیم تا افراد واجد شرایط به راحتی بتوانند این کار را انجام داده و از جریمه شدن شان جلوگیری کنند.

بیشتر بخوانید: دریافت گواهی ارزش افزوده

به کانال تلگرام ما بپیوندید

به صفحه اینستاگرام ما بپیوندید

ثبت مالیاتی دستگاه کارتخوان

در بخش قبل به این موضوع پرداختیم که مالیات دستگاه کارتخوان ۱۴۰۱ چقدر است و چگونه باید توسط دارندگان این دستگاه ها باید پرداخت شود. همان طور که گفتیم، کسانی که دارای مشاغل خاصی بوده و از دستگاه های پوز استفاده می کنند و هم زمان در سامانه مالیاتی هم ثبت نام کرده اند، نیازی به پرداخت مالیات جداگانه برای این دستگاه ها نخواهند داشت. در واقع مالیات آن ها تنها شامل همان مالیاتی است که برای مشاغل شان می پردازند. اما افرادی که این دستگاه ها را دارند اما در سامانه مالیاتی ثبت نام شان را انجام نمی دهند، علاوه بر مالیاتی که برای مشاغل خود باید بپردازند، باید مالیات دستگاه پوز را هم متقبل شوند. بنابراین یک هزینه اضافی روی دست آن ها گذاشته می شود. از طرف دیگر، امکان جریمه شدن این افراد هم وجود خواهد داشت. به همین دلیل، ثبت نام در سامانه ی مالیاتی برای همه دارندگان این گونه دستگاه ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

منبع مطلب : www.hamrahmoshaver.com

قانون مالیات کارتخوان

آخرین مطالب سایت