30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

فضایل حضرت علی در قرآن را از این سایت دریافت کنید.

شانزده آیه قرآن درباره فضائل امیرالمومنین

حضرت علی(ع)، فاطمه(س) و خادم آنان فضه به‌خاطر شفای حسنین(ع) سه روز روزه گرفتند و هر سه روز هنگام افطار با اینکه خود گرسنه بودند، بخشی از غذایشان را به مسکین و یتیم و اسیر بخشیدند.

مشرق نیوز

شنبه ۱ مرداد ۱۴۰۱ – Jul 23 2022

کد خبر 1072789

تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ – ۱۵:۳۱

۹ نظر چاپ فرهنگ و هنر ره توشه معرفت

شانزده آیه قرآن درباره فضائل امیرالمومنین

حضرت علی(ع)، فاطمه(س) و خادم آنان فضه به‌خاطر شفای حسنین(ع) سه روز روزه گرفتند و هر سه روز هنگام افطار با اینکه خود گرسنه بودند، بخشی از غذایشان را به مسکین و یتیم و اسیر بخشیدند.

مشرق_فضایل قرآنی، آیاتی از قرآن است که درباره امام علی(ع) نازل شده یا امام علی(ع) مصداق آن معرفی شده است. از ابن‌عباس نقل شده که آن مقدار از قرآن که درباره علی(ع) نازل شده، درباره هیچ‌کس نازل نشده است. همچنین ابن‌عباس از رسول خدا(ص) نقل کرده که خدا آیه‌ای را نازل نکرد که در آن «یا أیها الذین آمنوا» باشد، مگر آنکه علی در رأس مؤمنان و امیر آنان است. او نزول بیش از ۳۰۰ آیه را در مدح علی(ع) دانسته است. برخی از فضایل قرآنی امام علی عبارت‌اند از:

۱. آیه ولایت: آیه ۵۵ سوره مائده است که از ولایت خدا، پیامبر(ص) و اقامه‌کنندگان نماز و زکات، بر مسلمانان سخن می‌گوید. مفسران شیعه و سنی، شأن نزول این آیه را ماجرای خاتم‌بخشی حضرت علی(ع) دانسته‌اند که در آن در حال رکوع، انگشتر خود را به فقیر بخشید.

۲. آیه شراء: آیه ۲۰۷ سوره بقره، کسانی را ستوده است که حاضرند جان خود را در ازای به‌دست‌آوردن رضایت خداوند فدا کنند. به‌گفته ابن ابی‌الحدید عالم معتزلی، همه مفسران بر این باورند که این آیه در فضیلت امام علی(ع) نازل شده است.  علامه طباطبایی نوشته است: طبق روایات این آیه درباره ماجرای لیلة المَبیت نازل شده است.  در لیلة المبیت مشرکان قصد داشتند به خانه پیامبر اسلام(ص) در مکه حمله کنند و او را به قتل برسانند. در این شب، امام علی(ع) برای حفظ جان پیامبر در بستر او خوابید.

۳. آیه تبلیغ: آیه ۶۷ سوره مائده است که براساس آن، پیامبر اسلام(ص) موظف شد پیامی را به مردم ابلاغ کند که اگر در رساندن آن کوتاهی کند، رسالت پیامبریِ خود را به‌انجام نرسانده است. [۱۵] به‌گفته مفسران شیعه و سنی، آیه تبلیغ پس از بازگشت پیامبر از حجة‌الوداع در غدیر خم نازل شده است.  در روایات، شأن نزول آیه تبلیغ واقعه غدیر و اعلام جانشینی حضرت علی دانسته شده است.

۴. آیه اِکمال : آیه ۳ سوره مائده است که از کامل‌شدن دین اسلام سخن می‌گوید.  به‌گفته آیت الله مکارم، مفسر شیعه، در تفاسیر شیعه منظور از کامل‌شدن دین، اعلام ولایت و خلافت امام علی(ع) بر مسلمانان دانسته شده و روایات هم آن را تأیید می‌کند.  عالمان شیعه بر این باورند که آیه اکمال درباره واقعه غدیر نازل شده است.

۵. آیه صادقین: آیه ۱۱۹ سوره توبه است که به مؤمنان دستور می‌دهد همراه صادقین باشند و از آنان پیروی کنند.  در روایات شیعه، صادقین به اهل بیت(ع) تفسیر شده است.  محقق طوسی این آیه را از دلایل امامت علی(ع) دانسته است.

۶. آیه خیر البریه: آیه هفتم سوره بینه است که کسانی را که ایمان آورده و عمل صالح انجام داده‌اند، برترین آفریدگان معرفی می‌کند.  براساس روایاتِ شیعه و سنی، این گروه به امام علی(ع) و شیعیان او هستند.

۷. آیه صالح‌المؤمنین: آیه ۴ سوره تحریم است که در آن خداوند علی(ع)، جبرئیل و دیگر فرشتگان را، پشتیبان پیامبر اسلام(ص) قرار داده است. در تفاسیر با استناد به روایاتی از طریق فریقین،  تنها مصداق صالح‌المومنین امام علی(ع) معرفی شده است.

۸. آیه انفاق:‌ آیه ۲۷۴ سوره بقره است. این آیه پاداش کسانی را که در شب و روز، و نهان و آشکارا، انفاق می‌کنند، نزد پروردگارشان دانسته است.  به‌گفته مفسران، این آیه درباره علی(ع) نازل شده که چهار درهم داشت و یکی را در شب انفاق کرد، یکی را در روز، یکی را در نهان و یکی را آشکارا.

۹. آیه نجوا: آیه ۱۲ سوره مجادله است که به مسلمانان ثروتمند دستور می‌دهد قبل از نجوا (گفتگوی سری) با پیامبر اسلام(ص)، باید صدقه بدهند.  به‌گفته طبرسی بیشتر مفسران شیعه وسنی امام علی(ع) را تنها کسی دانسته اند که به این آیه عمل کرده است.

۱۰. آیه وُدّ : آیه ۹۶ سوره مریم است که طبق آن خداوند محبت مؤمنان را در دل دیگران قرار می‌دهد.  برپایه برخی روایات، پیامبر(ص) از علی خواست بگوید؛ خدایا محبت من را در دل مؤمنان قرار بده. بعد از این درخواست، آیه ود نازل شد.

۱۱. آیه مباهله: آیه ۶۱ سوره آل عمران است که ماجرای مباهله پیامبر(ص) با مسیحیان نجران را بیان می‌کند. بنابر تفاسیر، امام علی(ع) در این آیه به‌منزله نَفْس و جان پیامبر(ص) معرفی شده است.

۱۲. آیه تطهیر: بخشی از آیه ۳۳ سوره احزاب است که در آن از اراده خداوند بر پاکی اهل بیت(ع) از رجس و پلیدی سخن آمده است. مفسران شیعه معتقدند این آیه در خصوص اصحاب کساء نازل شده است.

۱۳. آیه اولی الامر: آیه ۵۹ سوره نساء است که مؤمنان را به اطاعت از خدا و رسول خدا(ص) و اولی ‌الأمر دستور می‌دهد.  از نظر مفسران شیعه و سنی آیه مذکور بر عصمت اولی‌ الأمر دلالت دارد. [۳۷] در روایات منظور از اولی‌الأمر امامان شیعه معرفی شده است.

۱۴. آیه مودت: آیه ۲۳ سوره شوری است. در این آیه، مودت و محبتِ «اَلْقُرْبیٰ» به‌عنوان مزد رسالت پیامبر بر مسلمانان واجب شده است.  از ابن‌عباس نقل شده که پیامبر منظور از القربی را علی، فاطمه، حسن و حسین بیان کرده است.

۱۵. آیه اطعام: آیه ۸ سوره انسان است. این آیه نیکوکاران را کسانی معرفی می‌کند که با آنکه خودشان به غذا نیاز دارند آن را به‌خاطر خدا به مسکین، یتیم و اسیر می‌دهند.  بنابر روایات این آیه، درباره بخشش امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) نازل شد.  طبق احادیث، حضرت علی(ع)، فاطمه(س) و خادم آنان فضه به‌خاطر شفای حسنین(ع) سه روز روزه گرفتند و هر سه روز هنگام افطار با اینکه خود گرسنه بودند، بخشی از غذایشان را به مسکین و یتیم و اسیر بخشیدند.

۱۶. آیه اهل‌الذکر: آیه ۴۳ سوره نحل و ۷ سوره انبیاء است که بر پرسیدن سؤال از اهل ذکر تأکید می‌کند.  برپایه برخی روایات، اهل ذکر منحصر در اهل‌بیت پیامبر است.

اخبار مرتبط

چرا امیرالمؤمنین(ع) مصداق «هادی امت» است

فضائل امیرالمومنین علیه‌السلام در ۲۳ روایت نبوی

‌دلیل عدم ذکر نام امام علی در قرآن

امام زمان (عج) در قرآن كريم

منبع مطلب : www.mashreghnews.ir

چهل آیه از فضائل امیرالمؤمنین علی (ع) در قرآن

آیات نازل شده در مورد امیرالمومنین علی ابن ابی طالب (علیه السلام) یا فضائل امیرالمومنین علی (علیه السلام) در قرآن

اسلام درباره اسلام تاریخ اسلام قبل از اسلام دوران رسالت دوران خلفا امویان عباسیان اصول دین خدا شناسی پیامبر شناسی عدل الهی امام شناسی معاد شناسی فروع دین نماز روزه زکات خمس حج جهاد

امر به معروف و نهی از منکر

تولی و تبری مسائل اجتماعی اسلام جایگاه زن و حجاب اسلام و جوان حکومت و سیاست صلح و خشونت حقوق بشر و دموکراسی روابط اجتماعی تعامل با غیر مسلمان اقتصاد در اسلام دعا، نماز و زیارت منجی گرایی جامعیت و خاتمیت احکام اسلام منابع احکام اجتهاد و تقلید فلسفه احکام مذاهب اسلامی کشور های اسلامی محیط زیست قرآن درباره قرآن جامعیت قرآن عدم تحریف قرآن تفسیر قرآن علوم قرآن

اهل بیت(علیهم السلام) در قرآن

پیامبر(ص) و اهل بیت(ع)

درباره اهل بیت(ع) پیامبر اسلام(ص) تاریخ و سیره فضایل اخلاقی معجزات و کرامات دعا، نماز و زیارت مناظرات خطبه ها و نامه ها غزوه ها و سریه ها اصحاب خاندان در آیینه شعر چهل حدیث امام علی(ع) تاریخ و سیره فضایل و مناقب معجزات و کرامات دعا، نماز و زیارت مناظرات خظبه ها و نامه ها اصحاب و شاگردان خاندان درآیینه شعر احادیث منتخب فاطمه زهرا(س) تاریخ و سیره فضایل و مناقب معجزات و کرامات دعا، نماز و زیارت خطبه ها خاندان در آیینه شعر احادیث منتخب امام حسن(ع) تاریخ و سیره فضایل و مناقب معجزات و کرامات دعا، نماز و زیارت مناظرات خطبه ها و نامه ها اصحاب و شاگردان خاندان در آیینه شعر احادیث منتخب امام حسین (ع) تاریخ و سیره فضایل و مناقب معجزات و کرامات دعا، نماز و زیارت مناظرات خطبه ها و نامه ها اصحاب و شاگردان خاندان درآیینه شعر احادیث منتخب امام سجاد(ع) تاریخ و سیره فضایل و مناقب معجزات و کرامات دعا، نماز و زیارت مناظرات خطبه ها و نامه ها اصحاب و شاگردان خاندان در آیینه شعر احادیث منتخب امام باقر(ع) تاریخ و سیره فضایل و مناقب معجزات و کرامات دعا، نماز و زیارت مناظرات خطبه ها و نامه ها اصحاب و شاگردان خاندان درآیینه شعر احادیث منتخب امام صادق(ع) تاریخ و سیره فضایل و مناقب معجزات و کرامات دعا، نماز و زیارت مناظرات خطبه ها و نامه ها اصحاب و شاگردان خاندان درآیینه شعر احادیث منتخب امام کاظم(ع) تاریخ وسیره فضایل و مناقب معجزات و کرامات دعا، نماز و زیارت مناظرات خطبه ها و نامه ها اصحاب و شاگردان خاندان درآیینه شعر احادیث منتخب امام رضا(ع) تاریخ و سیره فضایل و مناقب معجزات و کرامات دعا، نماز و زیارت مناظرات خطبه ها و نامه ها اصحاب و شاگردان خاندان در آینه شعر احادیث منتخب امام جواد(ع) تاریخ و سیره فضایل و مناقب معجزات و کرامات دعا، نماز و زیارت مناظرات خطبه ها و نامه ها اصحاب و شاگردان خاندان درآیینه شعر احادیث منتخب امام هادی(ع) تاریخ و سیره فضایل و مناقب معجزات و کرامات دعا، نماز و زیارت مناظرات خطبه ها و نامه ها اصحاب و شاگردان خاندان درآیینه شعر احادیث منتخب امام مهدی(عج) تاریخ و سیره فضایل و مناقب معجزات و کرامات دعا، نماز و زیارت نامه ها در آیینه شعر احادیث منتخب امامزادگان احادیث موضوعی شیعه درباره شیعه تاریخ شیعه جغرافیای شیعه شیعه در روایات حکومت های شیعی فدک عاشورا مهدویت امتیازات شیعه عقلانیت

امامت و اطاعت از اهل بیت(ع)

اعتدال و نفی خشونت

عدالت خواهی و ظلم ستیزی

عطوفت و مهربانی اجتهاد پویا اخلاق و عرفان درباره اخلاق فضایل اخلاقی رذایل اخلاقی عرفان و معنویت

نقش شیعه در تمدن اسلامی

تفسیر و علوم قرآن علوم حدیث فقه و اصول تاریخ و سیره اخلاق و عرفان عقاید و کلام ادبیات ادبیات علوم تجربی هنر و معماری مراکز علمی مساجد شخصیت ها عالمان دین شاعران مستبصران مستشرقان دانشمندان شخصیت های تقریبی خانواده نهاد خانواده پدر و مادر آیین ازدواج همسرداری

آسیب های خانواده و طلاق

تعلیم و تربیت اسلامی

تربیت کودک تربیت نوجوان و جوان روانشناسی وسواس افسردگی اضطراب و استرس روان و شخصیت داستان های خانواده سبک زندگی

مشاوره خانواده آنلاین

ادیان و مذاهب نیاز بشر به دین

نقد تکثرگرایی(پلور الیزم)

کلیات ادیان بررسی و نقد ادیان

مقایسه اسلام با سایر ادیان

الحاد و بی دینی یهودیت مسیحیت زرتشت زرتشت بودیسم هندوئیسم بهائیت دیگر ادیان کلیات مذاهب بررسی و نقد مذاهب

مقایسه شیعه با سایر مذاهب

اهل سنت وهابیت اسماعیلیه تصوف اهل حق دیگر مذاهب نقد عرفان های کاذب

جریان‌ها و مکاتب فکری و سیاسی

اخوان المسلمین جریان های تکفیری جریان احمد الحسن دیگر جریان ها تقریب مذاهب اسلامی پرسش ها و پاسخ ها سوالات ما مسیحیت وهابیت اهل سنت دیگر ادیان دیگر مذاهب پاسخ به شبهات

منبع مطلب : fa.al-shia.org

فضایل حضرت علی در قرآن

آخرین مطالب سایت