30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

عکس های جیمز وب را از این سایت دریافت کنید.

عکس های تلسکوپ جیمز وب + توضیح جزییات تصاویر به زبان ساده – فرادرس

در این مطلب به بررسی عکس های تلسکوپ جیمز وب می‌پردازیم و این تصاویر را با ذکر جزئیات، به طور کامل توضیح می‌دهیم.

عکس های تلسکوپ جیمز وب + توضیح جزییات تصاویر به زبان ساده

آخرین به‌روزرسانی: ۲۹ تیر ۱۴۰۱ زمان مطالعه: ۵ دقیقه

نجوم ۵۶۱۶ بازدید

به طور قطع، نام تلسکوپ جیمز وب را این روزها زیاد شنیده‌اید. تلسکوپی که فراتر از تلسکوپ فضایی هابل خواهد دید و نادیده‌ها را کشف خواهد کرد. در تاریخ ۱۲ جولای سال ۲۰۲۲ برابر با ۲۱ تیر ماه سال ۱۴۰۱، عکس های تلسکوپ جیمز وب برای اولین بار توسط ناسا منتشر شدند. در این مطلب، عکس‌های منتشر شده را به زبان ساده توضیح خواهیم داد.

فهرست مطالب این نوشته

جزئیات اتمسفر بخار سیاره ای دور به نام WASP-96

ثبت عملکرد ستاره در حال مرگ با جزئیات دقیق

تکامل کهکشان و سیاه چاله (پنج قلوی استفان)

سحابی شاه تخته یا کارینا

نخستین عکس از عکس های تلسکوپ جیمز وب

جزئیات اتمسفر بخار سیاره ای دور به نام WASP-96

تلسکوپ جیمز وب نشانه‌هایی از وجود آب، به همراه ابر و مه در جو اطراف سیاره‌ای گازی و غول‌پیکر به نام WASP-96، کشف کرده است. این سیاره به دور ستاره‌ای دوردست شبیه به خورشید می‌چرخد. این مشاهده، با استفاده از کاهش درخشش رنگ‌های خاصی از نور، وجود مولکول‌های گازی خاصی را نشان می‌دهد. بنابراین، توانایی منحصربه‌فرد تلسکوپ وب با ثبت اطلاعات از اتمسفر سیاره‌هایی در فاصله چندصد سال نوری از زمین در مقایسه با تلسکوب فضایی هابل نشان داده می‌شود.

هابل اتمسفر سیاره‌های فراخورشیدی بسیاری را در دو دهه گذشته تحلیل کرده و حتی اولین کشف آب در این سیاره‌ها را در سال ۲۰۱۳ ثبت کرده است، اما رصد فوری و دقیق تلسکوپ وب جهشی بسیار بزرگ و رو به جلو برای شناسایی سیاره‌های قابل سکونت خواهد بود.

WASP-96 یکی از ۵۰۰۰ سیاره فراخورشیدی تایید شده در کهکشان راه شیری است. این سیاره در فاصله ۱۱۵۰ سال نوری از زمین و در صورت فلکی ققنوس قرار دارد و نشان‌دهنده نوعی غول گازی است که هیچ مورد مشابهی را در منظومه شمسی ما ندارد. جرم WASP-96 نصف جرم مشتری و قطر آن ۱٫۲ برابر قطر مشتری است، بنابراین از هر سیاره چرخانی به دور خورشید پف‌کرده‌تر است. همچنین، فاصله این سیاره تا ستاره خورشید مانند آن بسیار نزدیک و در حدود یک‌نهم فاصله عطارد تا خورشید است. در نتیجه، WASP-96 به دلایل زیر یکی از هدف‌های ایده‌ال برای مشاهدات جوی است:

اندازه بزرگ دوره مداری کوتاه اتمسفر پف‌کرده

کمبود نور مزاحم از اجسام نزدیک در آسمان

تلسکوپ وب نور دریافتی از WASP-96 را به مدت ۶٫۴ ساعت به هنگام حرکت آن به دور ستاره، اندازه گرفت. نتیجه ثبت شده، نمودار نوری است که کاهش کلی نور ستاره را به هنگام عبور، نشان می‌دهد. همچنین، طیف انتقالی نشان‌دهنده تغییر درخشش طول موج‌های تکی نور فروسرخ بین ۰٫۶ تا ۲٫۸ میکرومتر است. منحنی نور، ویژگی‌های سیاره که قبل‌تر مشخص شده بودند را به طور کامل تایید می‌کند. اما طیف انتقال ثبت شده، اطلاعات جدیدی را در مورد جو ستاره آشکار کرده است. پژوهشگران با استفاده از طیف اندازه‌گیری شده می‌توانند مقدار بخار آب موجود در جو را اندازه بگیرند.

جزئیات اتمسفر بخار سیاره ای دور به نام WASP-96، برای دیدن این عکس در اندازه بزرگ روی آن کلیک کنید (+).

ثبت عملکرد ستاره در حال مرگ با جزئیات دقیق

برخی ستاره‌ها بهترین‌ها را برای لحظه آخر ذخیره می‌کنند.

ستاره کم‌نور در مرکز این صحنه، حلقه‌هایی از گاز و گرد و غبار را به مدت هزاران سال در همه جهت‌ها می‌فرستد. تلسکوپ فضایی جیمز وب برای نخستین بار نشان می‌دهد که این ستاره در هاله‌ای از گرد و غبار پوشیده شده است. دو دوربین وب آخرین عکس‌ این سحابی سیاره‌‌ای را با نام NGC 3132 و نام غیر رسمی سحابی حلقه‌ای جنوبی، ثبت کردند. فاصله سحابی تا زمین در حدود ۲۵۰۰ سال نوری است. تلسکوپ وب به ستاره‌شناسان اجازه خواهد داد که سحابی‌های سیاره‌ای بسیاری همانند سحابی نشان داده شده در عکس را با جرئیات دقیق مطالعه کنند.

این مورد از عکس های تلسکوپ جیمز وب تقریبا حلقه‌ای جنوبی را از روبرو نشان می‌دهد، اما اگر بتوانیم آن را به سمت لبه بچرخانیم، شکل سه‌بعدی سحابی را خواهیم دید.

دو ستاره در مداری فشرده به یکدیگر قفل شده‌اند. عکس‌های فروسرخ تلسکوپ وب جزئیات جدید از این سیستم پیچیده را به طور برجسته نشان می‌دهد. عکس سمت چپ ستاره‌ها و لایه‌های نوری آن‌ها را نشان می‌دهد. این عکس توسط دوربین فروسرخ نزدیک ثبت شده است. تصویر ثبت شده توسط فروسرخ میانی (عکس سمت چپ)، برای نخستین بار نشان می‌دهد که ستاره دوم توسط گرد و غبار احاطه شده است. ستاره درخشان‌تر در مرحله‌ ابتدایی تکامل ستاره‌ای خود قرار دارد و سحابی ستاره‌ای خود را در آینده بیرون خواهد انداخت.

فیلم آموزشی مرتبط

آموزش مقدماتی کیهان شناسی و نجوم

علم نجوم و ستاره‌شناسی از گذشته مورد توجه دانشمندان و عموم بوده است. در این فرادرس سعی شده است تا مطالب مبحث کیهان‌شناسی برای معلم‌های علوم و فیزیک که معمولا فارغ‌التحصیلان رشته فیزیک و زیست‌شناسی هستند ارائه شود. همچنین برخی از فارغ‌التحصیلان رشته فیزیک که کار خود را در زمینه نجوم ادامه می‌دهند می‌توانند از این آموزش بهره گیرند. البته این آموزش به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند مورد استفاده علاقه‌مندان عمومی نجوم نیز باشد.

شروع یادگیری

ستاره درخشان‌تر بر ظاهر سحابی تاثیر می‌گذارد. این دو ستاره به دور یکدیگر می‌چرخند و الگوهای نامتقارنی را با بر هم زدن گرد و غبار اطراف ایجاد می‌کنند. هر لایه نشان‌دهنده قسمتی است که ستاره کم‌نور‌تر جرم خود را از دست داده است. عریض‌ترین لایه‌های گاز به سمت ناحیه‌های بیرونی عکس زودتر به بیرون پرتاب شده‌اند. لایه‌های نزدیک‌تر به ستاره، جدیدتر هستند. پژوهشگران با ردیابی این خروجی‌ها، تاریخچه سیستم را بررسی خواهند کرد.

ثبت عملکرد ستاره در حال مرگ با جزئیات دقیق، برای دیدن این عکس در اندازه بزرگ روی آن کلیک کنید (+).

تکامل کهکشان و سیاه چاله (پنج قلوی استفان)

عکس سوم از عکس های تلسکوپ جیمز وب مربوط به پنج‌قلوی استفان است. این تصویر یکی از بزرگ‌ترین عکس‌های جیمز وب تا به امروز است و در حدود یک‌پنجم قطر ماه را پوشش می‌دهد. این عکس از ۱۵۰ میلیون پیکسل تشکیل و از ۱۰۰۰ عکس جداگانه ساخته شده است. اطلاعات به‌دست آمده از این تصویر به دانشمندان در درک چگونگی برهم‌کنش‌های کهکشانی در جهان اولیه، کمک شایانی خواهد کرد.

منبع مطلب : blog.faradars.org

نخستین تصاویر جیمز وب به صورت رسمی در 21 تیر ماه 1401 منتشر شد

بالاخره نخستین تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب منتشر شدند و از این پس ماموریت این تلسکوپ آغاز شده و درک ما از عالم را متحول خواهد کرد

علمی نجوم و فضا

نخستین تصاویر جیمز وب چگونه جهان ناپیدا را آشکار کرد

امین رضا کیفرگیر پنجشنبه، ۲۳ تیر ۱۴۰۱

با انتشار نخستین تصاویر تمام رنگی و داده‌های طیف‌سنجی تلسکوپ فضایی جیمز وب در روز سه‌شنبه، آغاز دوران جدید ستاره‌شناسی رقم خورده است.

همراه اول

تصاویر حیرت‌انگیز و پر از جزئیاتی که تلسکوپ وب در همین ابتدای کار در اختیار ما قرار داده، حکایت از شروع دورانی دارد که قرار است در آن دانش ما از کیهان به‌طور بی‌سابقه‌ای متحول شود و دید تازه‌ای نسبت به عالم، از نزدیک‌ترین سیارات گرفته تا دورترین کهکشان‌‌ها و هر آن چیزی که بین‌شان است، پیدا کنیم.

تصاویر منتشر شده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب قدرت خیره‌ کننده‌ی آن را در به تصویر کشیدن عالم نشان می‌دهد.

بیمه سامان تترلند همراه اول دارسو همراه رایتل

«بیل نلسون»، مدیر ناسا در سخنرانی حین انتشار اولین تصویر این تلسکوپ در کاخ سفید می‌گوید:«امروز ما به جهانیان نمایی دست اول و جدیدی از عالم که توسط تلسکوپ جیمز وب گرفته شده است نشان می‌دهیم؛ نمایی که تا قبل از این هیچ‌وقت دیده نشده است. این تصاویر که عمیق‌ترین تصویر فروسرخ از عالم هم در میانشان است، تا قبل از این هیچ‌گاه گرفته نشده بودند و به ما نشان می‌دهند که چگونه تلسکوپ وب به ما کمک می‌کند تا به سوالاتی که حتی هنوز نپرسیدیم هم پاسخ دهیم؛ سوالاتی که به ما کمک می‌کنند تا جهان و جایگاه انسان‌ها در آن را بهتر بشناسیم».

بیل نلسون، مدیر ناسا، درحال صحبت درباره‌ی نخستین تصاویر جیمز وب

انتشار نخستین تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب به منزله‌ی آغاز رسمی ماموریت علمی این تلسکوپ است. وب در طول عمر خود، به اخترشناسان سراسر جهان اجازه خواهد داد تا سوژه‌های مورد نظر خود را رصد کنند و تصاویر دست اولی در طول موج فروسرخ در اختیار آن‌ها قرار خواهد داد.

بیمه سامان شاتل موبایل ایرانیکارت شاتل بهین تکنولوژی

جیمز وب دروازه‌های جدید عالم را می‌گشاید

با این که قرار بود همه‌ی تصاویر وب عصر روز سه‌شنبه، ۲۱ تیر منتشر شوند، طی خبری فوری اعلام شد که یکی از این عکس‌ها ساعاتی زودتر و در بامداد سه‌شنبه در مراسمی در کاخ سفید و توسط جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا رونمایی خواهد شد. مراسمی که در ابتدا قرار بود ساعت ۱:۳۰ بامداد به وقت تهران شروع شود، با یک و ساعت و نیم تاخیر آغاز شد.

«جو بایدن» رئیس جمهور، «کامالا هریس» معاون اول و نلسون، مدیر ناسا از جمله افراد سرشناس این مراسم بودند. و سپس لحظه‌ی موعود فرا رسید. نخستین تصویر قدرتمند‌ترین چشم بشر در کیهان منتشر شد.

تصویری از خوشه‌ی کهکشانی SMACS 0723  و بی‌شمار کهکشان دیگر در جلو و پشت این خوشه که به تصویر میدان ژرف جیمز وب معروف هستند. این تصویر، واضح‌ترین و عمیق‌ترین چشم‌انداز انسان از عالم است.

تصویر میدان ژرف جیمز وب – دوربین نیرکم

نلسون در سخنرانی انتشار این تصویر می‌گوید:«تصویر میدان ژرف جیمز وب صرفا نخستین عکس تمام رنگی این تلسکوپ نیست؛ بلکه ژرف‌ترین و واضح‌ترین تصویری است که تا کنون از دوردست‌های کیهان تهیه کرده‌ایم». اگر دانه‌ای شن به سمت آسمان بگیرید، تمام اجرامی که در این تصویر می‌بینید در پشت آن دانه‌ی شن جای خواهند داشت. این خود به تنهایی می‌تواند بیان‌گر عظمت کیهان و معیارهایی که در نجوم با آن سر و کار داریم باشد.

میدان گرانشی خوشه‌ی کهکشانی SMACS 0723  به قدری است که می‌تواند نور کهکشان‌های پشت سر خود را خمیده کند (خط‌های خمیده‌ای که در تصویر می‌بینید همین موضوع را نشان می‌دهند). از این پدیده به عنوان «لنز گرانشی» یاد می‌شود و به کمک آن نور کهکشان‌های دور دست بیشتر می‌شود.

رویدادی که کیهان در جلوی پای ما قرار داده و به کمک آن می‌توانیم کهکشان‌های دور دست را با جزئیات بیشتر مشاهده کنیم. مشابه این اتفاق در عدسی‌ها هم رخ می‌دهد. یک عدسی با خمیده کردن مسیر حرکت نور، باعث می‌شود تا ما اجرام پشت شیشه‌ی آن را واضح‌تر ببینیم. در لنزهای گرانشی فقط بجای شیشه، گرانش است که نور را خمیده می‌کند. با کمک این خوشه، برخی از کهکشان‌هایی که در این تصویر می‌بینیم مربوط به زمانی هستند که عمر عالم کمتر از یک میلیارد سال بوده است.

تصویر میدان ژرف وب توسط دوربین فروسرخ نزدیک (نیرکم)‌ یا «NIRCam» گرفته شده است و حاصل ۱۲ و نیم ساعت نوردهی مستمر است. تلسکوپ فضایی هابل برای گرفتن چنین تصویری، هفته‌ها روی سوژه نوردهی کرده بود و در نهایت هم تصویر میدان فراژرف هابل کیفیت تصویر جیمز وب را ندارد. و این تازه اول راه جیمز وب است. در آینده و با نور دهی‌های طولانی‌تر، زوایای بیشتری از عالم آشکار خواهند شد.

خوشه کهکشانی SMACS 0723 از دید تلسکوپ فضایی هابل

خوشه‌ی کهکشانی SMACS 0723  در فاصله‌ی ۶/۴ میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد. یعنی نور این خوشه، همین مقدار سال در راه بوده تا به ما برسد. نور کهکشان‌های دورتر درون این عکس حتی از این هم بیشتر در راه بوده‌اند.

پس با نگاه کردن به میدان ژرف جیمز وب، ما در واقع در حال نگاه کردن به گذشته و سفر در زمان هستیم. به دلیل گسترش عالم، نور ارسال شده از کهکشان‌ها در طول مدت سفرش به سمت ما کش آمده و به موج فروسرخ تبدیل می‌شود.

منبع مطلب : digiato.com

عکس های جیمز وب

آخرین مطالب سایت