30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

علت سرگیجه هنگام تکان دادن سر را از این سایت دریافت کنید.

سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش‌خیم

سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش‌خیم (Benign paroxysmal positional vertigo) یکی از علل شایع سرگیجه است. این حالت هنگامی رخ می‌دهد که بلورها از یک قسمت گوش داخلی به

مقالات گوش، مقالات

سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش‌خیم

ارسال شده در تاریخ 1399-14-01 توسط سمعک ساعی

14 فروردین

راهنمای مطالعه پنهان

1 علائم سرگیجه وضعیتی خوش‌خیم

2 علل و محرک‌ها سرگیجه وضعیتی خوش‌خیم

3 تشخیص

4 درمان و داروهای خانگی سرگیجه وضعیتی خوش‌خیم

5 مانور اپلی (Epley)

6 نکاتی برای زندگی با BPPV

7 چه‌ زمانی به پزشک مراجعه کنید

8 خلاصه

سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش‌خیم (Benign paroxysmal positional vertigo) یکی از علل شایع سرگیجه است. این حالت هنگامی رخ می‌دهد که بلورها از یک قسمت گوش داخلی به قسمت دیگری منتقل می‌شوند و سیگنال‌ها ارسالی به مغز را مختل می‌کنند.

وقتی فردی سرگیجه را تجربه می‌کند، ممکن است احساس کند که محیط اطراف خود در حال چرخش است و یا محیط ثابت است و خودش می‌چرخد.

سرگیجه وضعیتی خوش‌خیم (BPPV) ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد، اما این بیماری معمولا افراد بالای 50 سال را مبتلا می‌کند. سرگیجه وضعیتی خوش‌خیم در زنان شایع‌تر از مردان است.

این بیماری تهدید‌کننده نیست، اما آن می‌تواند باعث ناراحتی شود. در این مقاله قصد داریم به علائم، علل و گزینه‌های درمانی آن بپردازیم.

علائم سرگیجه وضعیتی خوش‌خیم

سرگیجه گیجی احساس سبکی‌سر از دست دادن تعادل

حالت تهوع یا استفراغ

مشکلات بینایی

نیستاگموس، وضعیتی که باعث ایجاد حرکات سریع و غیرارادی چشم می‌شود

علائم سرگیجه وضعیتی خوش‌خیم در افراد از نظر شدت و مدت زمان متفاوت است. تغییر جزئی در وضعیت سر ممکن است در بعضی از افراد علائم شدید ایجاد کند، درحالی‌که در دیگران حرکت سریع یا شدید سر ممکن است فقط علائم خفیفی ایجاد کند.

سرگیجه معمولا کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد، اما سایر علائم ممکن است برای چند روز یا هفته ادامه یابد.

سرگیجه چیست؟ انواع و درمان سرگیجه کدام است

مشاهده کنید!

علل و محرک‌ها سرگیجه وضعیتی خوش‌خیم

گوش داخلی شامل دو قسمت متفاوت است:

حلزون که ارتعاشات صدا را به تکانه‌های عصبی تبدیل می‌کند، و مغز ‌آن را صدا تعبیر می‌کند.سیستم دهلیزی که اطلاعاتی در مورد موقعیت بدن ارائه می‌دهد و در تعادل و هماهنگی نقش اساسی دارد. آن از لابیرنت استخوانی، لابیرنت غشایی و مجاری نیم‌دایره‌ای تشکیل شده است.

سرگیجه وضعیتی خوش‌خیم هنگامی اتفاق می‌افتد که بلورهای کربنات کلسیم که معمولا در لابیرنت غشایی دیده می‌شوند، به یک یا چند مجاری نیم‌دایره‌ای حرکت می‌کنند.

وقتی بلورهای كربنات كلسیم به اندازه كافی ایجاد می‌شود، حركت مایعات از طریق مجاری نیم‌دایره‌ای را مختل می‌كند و باعث تغییر در سیگنال‌هایی می‌شوند كه به مغز می‌روند.

حرکت سر می‌تواند باعث سرگیجه شود زیرا بلورهای جامد به نیروی جاذبه پاسخ می‌دهند. موقعیت و حرکات زیر می‌تواند سرگیجه را در افرادی که مبتلا به BPPV هستند تحریک کند:

چرخاندن سر

هنگام دراز کشیدن در رختخواب

غلتیدن در رختخواب خم کردن سر به جلو تکیه دادن سر به عقب

تشخیص

پزشک می‌تواند سرگیجه وضعیتی خوش‌خیم را پس از بررسی علائم و سابقه پزشکی فرد تایید کند. همچنین پزشک ممکن است معاینه انجام دهد و گوش را برای علائمی که ممکن است بیماری جدی دیگری را نشان دهد، ارزیابی کند.

آزمون‌هایی که پزشک می‌تواند برای تشخیص بیماری BPPV از آن‌ها استفاده کند شامل موارد زیر است:

آزمون دیکس-هالپایک (Dix-Hallpike)

در طی این تست، فرد درحالی‌که پزشک سر او را می‌چرخاند، روی پشت خود دراز می‌کشد. در صورت داشتن سرگیجه وضعیتی خوش‌خیم، این حرکات باید سرگیجه را القا کند. پزشک همچنین به دنبال حرکات سریع چشم خواهد بود که نشان‌دهنده وجود نیستاگموس است.

ویدئونیستاگموگرافی (VNG)

پزشک از درخواست این آزمون برای ثبت حرکات چشم فرد در شرایط مختلف، مانند نگاه کردن به نور یا حرکت دادن سر استفاده می‌کند.

تصویربرداری اِم‌آر‌آی (MRI)

اگر پزشک نتواند تشخیص را تأیید کند، ممکن است از MRI برای بررسی سر و گوش داخلی استفاده کند.

همه‌چیز درباره عدم تعادل

مشاهده کنید!

درمان و داروهای خانگی سرگیجه وضعیتی خوش‌خیم

درمان‌ سرگیجه وضعیتی خوش‌خیم بیشتر بر بهبود پایداری بینایی و کاهش سرگیجه و گیجی تمرکز دارند.

درمان‌های مؤثر برای سرگیجه وضعیتی خوش‌خیم شامل موارد زیر است:

مانور اپلی (Epley)

مانور اپلی شامل انجام یک سری از حرکات سر برای خارج کردن بلورهای کربنات کلسیم از مجاری نیم‌دایره‌ای است.

شنوایی‌شناس می‌تواند این روش درمانی را انجام دهد و به مردم یاد دهد که چگونه حرکات را در خانه انجام دهند.

برای انجام مانور اپلی:

با نشستن در لبه تخت شروع کنید.

سر را 45 درجه به راست بچرخانید.

روی پشت دراز بکشید و سر را در همان زاویه 30 ثانیه نگه‌ دارید.

سر را چرخانده طوری که 45 درجه از سمت چپ آن قرار داشته باشد، سپس به مدت 30 ثانیه نگه‌ دارید.

بدن را به سمت چپ بچرخانید، سپس 30 ثانیه نگه دارید.

از سمت چپ بنشینید.

این مراحل را از طرف دیگر تکرار کنید، ابتدا سر را به سمت چپ بچرخانید.

مانورهای تغییر مکان، فوق‌العاده برای درمان سرگیجه وضعیتی خوش‌خیم مفید هستند. در مطالعه‌ای در سال 2019 که شامل 359 نفر مبتلا به BPPV بود، محققان دریافتند که مانورهای جابجایی 1 ماه پس از درمان 75 تا100 درصد موفقیت داشته‌اند.

پزشک ممکن است به شخصی توصیه کند که چند روز پس از انجام مانور، سر خود را به حالت ایستاده نگه‌ دارد. انجام این کار از بازگشت بلورها به مجاری نیم‌دایره‌ای جلوگیری می‌کند.

تمرینات توانبخشی Brandt-Daroff

منبع مطلب : samaksaee.com

علت سرگیجه هنگام تکان دادن سر

علت سرگیجه هنگام تکان دادن سر به عوامل متعددی ارتباط داشته و گردن درد و سرگیجه حتی می تواند باعث مشکل در ایستادن و یا راه رفتن شود.

علت سرگیجه هنگام تکان دادن سر

دیدگاه‌ خود را بنویسید / گردن / ۳۰ فروردین ۱۴۰۱

۳/۵ – (۷ امتیاز)

علت سرگیجه هنگام تکان دادن سر می تواند به عوامل متعددی ارتباط داشته باشد. گردن درد و سرگیجه می تواند به طور غیرمنتظره ای شعله ور شود و بدتر شود و باعث مشکل در تمرکز، در ایستادن و یا راه رفتن شود.

آنچه در این مقاله می خوانید [پنهان کن]

۱ انواع درمان خانگی جهت رفع سرگیجه

۲ مراجعه به پزشک جهت تشخیص علت سرگیجه

انواع درمان خانگی جهت رفع سرگیجه

جهت کشف علت سرگیجه و کمک به مدیریت یا کاهش درد گردن، برخی از نکاتی که باید در خانه امتحان کنید عبارتند از:

نشستن یا دراز کشیدن

نشستن یا دراز کشیدن معمولاً به بهبود ناراحتی یا کاهش سرگیجه کمک می کند. در حالی که خطر سقوط یا ضربه به بدن را نیز کاهش می دهد.

بستن چشم ها

بستن چشم ها در صورت نشستن یا دراز کشیدن کافی نیست. حتی در هنگام نشستن برخی از افراد اتاق را به صورت چرخشی می بینند (به نام سرگیجه)، که ممکن است پس از دراز کشیدن و استراحت با چشمان بسته متوقف شود.

تغذیه سالم و هیدراته ماندن

تغذیه سالم می تواند سلامت ذهنی و جسمی را افزایش دهد. برخی از افراد ممکن است پس از ترک سیگار یا محدود کردن کافئین و یا الکل، حملات کم تری از سرگیجه را تجربه کنند. پس بهتر است افراد مبتلا به سرگیجه، سیگار و الکل را ترک کنند

صاف و ثابت نگه داشتن حرکات برای کاهش خطر ایجاد سرگیجه

برخی از حرکات یا فعالیت ها همچنان باعث سرگیجه می شوند. مانند ناگهان ایستادن از حالت نشسته، یا نگه داشتن سر به یک طرف. پس بهتر است آنها را اصلاح یا از آنها اجتناب کنید.

حرکات کششی ملایم گردن

حرکات کششی ملایم گردن به بهبود قدرت و تحرک آن کمک می کند. در نتیجه ممکن است ریسک گردن درد و سرگیجه مرتبط را کاهش دهد.

بهبود وضعیت بدنی و یا بیومکانیک

برای کاهش فشار روی اعصاب، رگ های خونی و ماهیچه هایی که به طور بالقوه در بروز گردن درد و سرگیجه نقش دارند. بهبودها ممکن است شامل قرار دادن سر در حالت خنثی با گوش ها در یک امتداد باشد. یک فضای کاری ارگونومیک ایجاد کنید و به جای ساعت ها نشستن، مرتباً برای قدم زدن در اطراف بلند شوید.

کاهش استرس

که ممکن است به برخی از موارد گردن درد و سرگیجه کمک کند. اگر افسردگی، اضطراب و یا درد مزمن یک مسئله باشد، درمانگر شناختی رفتاری ممکن است برای یادگیری تکنیک های مدیریت استرس مفید باشد.

همچنین اگر سرگیجه یا بی ثباتی مزمن شد یا دوره های سرگیجه به طور مرتب تکرار می شوند، ایده خوبی است که خانه را به خوبی روشن کنید. برخی از افراد همچنین ممکن است از استفاده از عصا یا سایر وسایل کمکی برای حفظ تعادل در طول یک حمله سرگیجه غیرمنتظره سود ببرند.

مراجعه به پزشک جهت تشخیص علت سرگیجه

به افراد مبتلا به سرگیجه مداوم که کیفیت زندگی شان مختل شده، توصیه می شود با پزشک تماس بگیرند. یک متخصص پزشکی می تواند یک معاینه حضوری انجام دهد و درمان هایی را توصیه کند.

پزشک همچنین می تواند در مورد اینکه آیا باید از فعالیت های خاص برای مدتی اجتناب کرد تا زمانی که علائم سرگیجه بهتر مدیریت شوند، مشاوره ارائه دهد. برای مثال، افرادی که مرتباً دچار سرگیجه غیرمنتظره می شوند، ممکن است نیاز داشته باشند از رانندگی، استفاده از نردبان و سایر فعالیت هایی که به سطح بالایی از تمرکز و یا تعادل نیاز دارند برای جلوگیری از آسیب های جدی خودداری کنند.

به گفته پزشکان فوق تخصص کلینیک درد مهرگان، اگر علائم گردن درد و یا سرگیجه با پالس های نگران کننده دیگری مانند سردرد شدید، حالت تهوع، اختلال عملکرد روده، مثانه، ضعف، بی حسی، یا مشکل در هماهنگی یا راه رفتن همراه است، می توانید فوراً از طریق رزرو نوبت حضوری به پزشک متخصص کلینیک درد مهرگان مراجعه کنید. همچنین می نوانید از طریق ویزیت غیر حضوری درد گردن از هر نقطه ایران که هستید با پزشکان کلینیک درد مهرگان در ارتباط باشید.

دکتر مجید نجفی، مدیر کلینیک درد مهرگان

منبع مطلب : clinicdard.com

علت سرگیجه هنگام تکان دادن سر

آخرین مطالب سایت