30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

علت درد روی پا را از این سایت دریافت کنید.

مهمترین علت درد روی پا هنگام راه رفتن

درد روی پا هنگام راه رفتن میتواند به مشکلات ساختاری متاتارس و تاندون ها مربوط باشد که سندرم سینوس تارسی یکی از علل دردهای شایع پا است

انواع علت درد روی پا (تشخیص و درمان) به همراه عکس

دکتر غلامرضا نادری 23 فروردین 1399

درد روی پا  یکی از مشکلات رایج میان افراد است. هر گامی که برداشته می‌شود نیرویی معادل یک و نیم برابر وزن بدن را به پاها وارد می‌کند. در بیشتر موارد، درد روی پا به واسطه صدمه، استفاده بیش از حد، فرسایش یا کفش‌های نامناسب ایجاد می‌شود.

انواع درد روی پا

درد روی پا می‌تواند در موقعیت‌های متفاوتی ایجاد شود، شایع ترین دلیل این مشکل فعالیت بیش از حد در موقعیت‌هایی نظیر دویدن، پریدن یا شوت کردن است. مشکلاتی که به دلیل فعالیت بیش از حد ایجاد می‌شوند عبارتند از:

درد روی پنجه  پا یا التهاب تاندون اکستانسور

این مشکل به واسطه پوشیدن کفش‌های تنگ و یا فعالیت بیش از حد ایجاد می‌شود. در این حالت تاندون‌هایی که در پنجه پا وجود دارند و پا و انگشتان را به سمت بالا می‌کشند، ملتهب می‌شوند و درد زیادی برای فرد ایجاد می‌کنند.

این بیماری که یکی از علت های درد روی پا هنگام راه رفتن است، عبارت است از التهاب تاندون‌های روی پا. این تاندون‌ها حرکت انگشتان را هدایت می‌کنند. علائم این بیماری شامل افزایش تدریجی درد در پنجه و روی پا، ورم کردن پا و حساسیت پنجه و روی پا به لمس می‌باشند. این بیماری ناراحتی‌های شدیدی در زمان پوشیدن کفش ایجاد می‌کند.

علت این بیماری استفاده از کفش‌های تنگ، صاف بودن کف پا، ایستادن یا راه رفتن بیش از حد، سفتی عضلات و دویدن در نقاط ناهموار می‌باشد.

درباره صافی کف پا ویدیوی زیر را ببینید:

درد کنار پا یا سندرم سینوس تارسی

این مشکل یک بیماری نادر است و در این حالت سینوس تارس ملتهب می‌شود. سینوس تارس در واقع کانالی است که میان پاشنه و استخوان مچ پا (تالوس) قرار دارد. این بیماری موجب درد در بالای پاشنه و درد مچ پا در قسمت خارجی می‌شود.

این بیماری به واسطه التهاب در کانال کوچک و استخوانی میان پاشنه و استخوان تالوس ایجاد می‌شود. علائم این بیماری شامل  احساس سفتی مچ پا، بی ثباتی مچ پا، درد در زمان حرکت و ایستادن در بالا و کناره‌ی بیرونی پا می‌شوند. دلایل این بیماری مواردی نظیر پیج خوردن مچ پا، ناپایداری  طولانی مدت  و مزمن و تغییر عملکرد مکانیکی پا هستند.

در همین باره بیشتر بخوانید: درمان پیچ خوردگی مچ پا

شکستگی‌های استخوانی در پاها

درد پا می‌تواند ناشی از شکستگی‌های استخوان‌های متاتارس باشد، این استخوان‌ها در بالای پنجه پا قرار دارند. این آسیب می‌تواند با ورم کردن پنجه همراه شود.

دلایل دیگری که موجب درد روی پا می‌شوند عبارتند از:

نقرس

این مشکل می‌تواند موجب درد شدید و ناگهانی به همراه التهاب و قرمزی در مفصل  انگشت بزرگ پا  (جایی که انگشت به استخوان های کف پا مفصل می شود) شود.

نقرس پا نوعی التهاب مفصل است که بر اثر تشکیل کریستال‌های اسید اوریک در مفاصلی نظیر مفصل انگشت شست پا به وجود می آید. این مشکل به دلیل افزایش سطح اسید اوریک در بدن ایجاد می‌شود. علائم این بیماری شروع ناگهانی درد خصوصا در شب‌ها، قرمزی، ورم و داغ شدن پا هستند. عوامل زمینه ساز این مشکل رژیم غذایی پر از گوشت قرمز، مسائل ارثی، چاقی و دیابت هستند.

چرخش استخوان

رشد دردناکی است که در طول مفاصل فرد ایجاد می‌شود، و درد در مفاصل و در انگشتان پا ظاهر می‌شود.

نوروپاتی محیطی

این مشکل موجب درد، تیر کشیدن یا بی حسی و یا احساس سوزن سوزن شدن پا می‌شود، این مشکل می‌تواند از پنجه تا روی پا گسترش پیدا کند.نوروپاتی محیطی دلایل زیادی نظیر دیابت و کمبود های ویتامین و مصرف بعضی داروها یا در معرض بعضی سموم قرار داشتن دارد.

۱۶ علت سوزش کف پا

اختلال عملکرد عصب پرونئال

به دلیل اختلال عملکرد یکی از دو شاخه اصلی عصب سیاتیک ایجاد می‌شود که می‌تواند موجب مور مور شدن و درد در پشت پای فرد می‌شود، این موضوع باعث ضعیف شدن پنجه یا قسمت‌های پایین پا می‌شود.

علت درد و ورم روی پا

پس به طور خلاصه ورم روی پا می تواند از هر یک از ساختمان های پا ناشی شود:

۱- استخوان‌ها: شکستگی ناشی از فشار(stress fracture)، سندرم سینوس تارسی، دفورمیته انگشتان (انگشت چکشی و انگشت چنگالی ) و اتصال غیر طبیعی استخوان های پا (tarsal coalition).۲- بافت‌های نرم: مثل التهاب تاندون اکستنسور یا التهاب تاندون تیبیالیس قدامی .۳- پوست: بیماری پای ورزشکاران ( athlete`s foot) که عفونت قارچی پوستی است.۴- بیماری‌ها: نقرس، گانگلیون یا نوروپاتی.

شکستگی‌های ناشی از فشار

این مشکل به واسطه شکستگی‌های کوچک در استخوان‌های پا ایجاد می‌شود. برای مثال ممکن است استخوان متاتارس پا بر اثر تداوم فشار آسیب ببیند. در واقع بر خلاف شکستگی های معمول که بر اثر وارد شدن نیرویی ورای حد تحمل استخوان ایجاد می شوند در این نوع شکستگی نیروی به مراتب کمتر ولی به تعداد دفعات زیاد باعث شکستگی می شود مانند ضربه های حین رژه رفتن یا دویدن یا حتی راه رفتن بیش از حد طولانی .در این شرایط پای فرد به شدت درد می‌گیرد، ورم می‌کند و در ناحیه شکستگی، به برخوردها حساس می‌شود.

این بیماری معمولا به دلیل وارد شدن فشار بیش از حد در نقاط مشخصی از پا ایجاد می‌شود، ضربه زدن، دویدن و افزایش شدت ورزش  و حتی تغییر سطحی که فرد روی آن تمرین ورزشی می کند می‌تواند به ایجاد این نوع از شکستگی‌ها منجر شود.

انگشتان چنگالی و چکشی

در این حالت تغییر شکل انگشتان پا  ایجاد می‌شود و موقعیت استخوان‌های کوچک فرد در آن تغییر می‌کنند. علائم این بیماری شامل سفتی، درد و تغییر شکل یک یا چند انگشت می‌شود که به انگشت چکشی معروف است. دلایل این بیماری استفاده از کفش‌های تنگ و نوک تیز، صدمه به انگشتان، مشکلات اعصاب یا رگ‌های خونی و آرتروز می‌باشند.

منبع مطلب : dr-rezanaderi.com

علت درد روی پا

درد روی پا و علت درد روی پا شاید یک مقوله ای است که ه چندین تخصص مرتط است .ولی عمده ترین دلیل دردهای روی پا مشکلات اسکلتی _عضلانی است که توسط متخصصین طب فیزیکی درمان می شود .

علت درد روی پا چیست

علت درد روی پا میتواند بسیار متعدد باشد. می‌تواند از یک بیماری که در نواحی خود پا باشد مانند بورسیت بونیون یا متاتارسالژی یا پیچ خوردگی مچ پا و یا تحریک تاندون‌های ناحیه گرفته تا دردهایی که از ناحیه ستون فقرات و دیسک کمر به سمت پایین ارجاع پیدا می‌کند و می‌تواند در کل مسیر در داشته باشد یا درد ایجاد نکند اما فقط در ناحیه روی پا درد ایجاد کند مثلاً اگر دیسک کمر سیاتیک و ریشه علم پنجه آن را تحریک کند موجب ایجاد درد بر روی پا بشود

نوار عصب و عضله شما می توانید عصب های ناحیه پا را بررسی کنید در این درگیری عصب ها اگر در ناحیه دیسک کمر و ستون فقرات یا سرخوردگی مهره باشد مشخص می‌شود همچنین سندروم تارسال تانل اقدامی هم از طریق نوار عصب با همین تست مشخص می شود.

علل درگیری مچ پا مردهای روی پا می توان به درد روی پا در اثر بورس بیماری نقرس هرچند عمدتاً شست پا را درگیر می کند اما این بیماری می تواند به ناحیه مفاصل دیگر مچ پا هم سرایت بکند و دردهای روی پا را ایجاد کند

استخوان چکشی یا برجسته شدن استخوان متاتارس دوم می تواند منجر به ایجاد مچ پا بشود .

بعضی از بیماریها که عمدتاً مشکلات مرتبط با کف پا می باشد می تواند در خود را گاهی به صورت درد روی پا نشان دهد مثلاً بیماری مورتون نوروما که عمدتاً موجب ایجاد درد بین انگشت سوم و چهارم پا میشود گاهی در خود را به صورت درد روی پا نشان می دهد

بعضی وقت ها ما پیچ خوردگی در مچ پا در سال‌های گذشته داشته ایم که منجر به پارگی های ریز در کناری خارجی یا داخلی پا می شود این درد ها می تواند در مقطع خاموش شده و در مقطع دیگر به صورت درد روی پا خود را نشان دهد

به صورت حاد مچ پا نیز ممکن حتی شکستگی در استخوان های ریز کف پا ایجاد شود و منجر به درد روی پا به شود.

توجه کنید که ما نباید از بیماری های عروقی در درد مچ پا غافل شویم .گاهی ممکن است  تنگی های عروقی به صورت مزمن یا تنگی کانال عروقی نصب بیماری حاد ‏DVT منجر به درد پا بشود.

گتهی مسایل ساده مانند تعویض یک کفش با فشار بر روی لیگامانهای روی پا یا عضلات اطراف پا می تواند یک تحریک در اعصاب و تاندون های پا ایجاد کند و منجر به ایجاد درد پا بشود

بر اساس شوع  آنچه ما بیشتر در کلینیک درد پیشگام با آن مواجه هستیم بیمارانی  استند که به دلیل دیسک کمر تحریک عصب سیاتیک داشته اند و دیسک آنها به ظاهر خوب شده است و در مقطعی دیگر به صورت درد روی پا عود کرده است. این بیماران بسیار متعجب اند که مثلاً دیسک کمر آنها با تزریق اوزون یا مثلاً جراحی دیسک کمر خوب شده است و هیچ درد در ناحیه کمر ندارند اما چگونه می تواند درد روی پای آنها همچنان مرتبط با یک مشکل قدیمی باشد.

هر چند توجیه این بیماری برای ما نیز به عنوان پزشکان‌کلینیک سخت می‌باشد باید عنوان کنیم زمانی این بیماری قابل درمان است که از منشأ آن مشکل حل شود مثلاً در ناحیه کمر آزادسازی عصب از کنار سرخوردگی مهره یا دیسک کمر یا مفصل ساکروایلیاک انجام شود و وگرنه با تعویض کفش و کفی چندان تاثیری برای بیمار نخواهد داشت

همچنین انجام اسکن کف پا معمولاً نمی تواند به تشخیص بیماری های مرتبط با درد روی با کمک کند.

منبع مطلب : darmanedard.ir

علت درد روی پا

آخرین مطالب سایت