30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

علت تاری دید و سرگیجه را از این سایت دریافت کنید.

تاری دید و 8 دلیل مهم که می تواند منجر به تاری دید شود

تاری دید علتهای مختلفی می تواند داشته باشد، مهم است که اگر تاری دید، ناگهانی ایجاد شده، نباید نادیده گرفته شود زیرا میتواند علامت یک بیماری خطرناک باشد

تاری دید و 8 دلیل مهم که می تواند منجر به تاری دید شود

1397-10-06 3.9(200)

تاری دید – 8 دلیل مهم که می تواند منجر به تاری دید شود

فهرست محتوا [مخفی کردن فهرست]

1 تاری دید – 8 دلیل مهم که می تواند منجر به تاری دید شود

1.1 از کنار تاری دید به سادگی نگذرید

1.1.1 دلایلی که می تواند باعث تاری دید شود

1.1.2 1– دیابت

1.1.2.1 2– سکته مغزی

1.1.2.2 3-پره اکلامپسی یک دلیل برای تاری دید

1.1.2.3 4-میگرن هم می تواند دلیلی باشد که چشمان شما تار شود

1.1.2.4 5– پسوریازیس

1.1.2.5 6– ام اس

1.1.2.6 7– تومور مغزی

1.1.2.7 8– می تواند بیماری پارکینسون باشد

1.1.2.8 9– بیماری گلوگوم یا آب سیاه

1.1.2.8.1 دکتر مجید کیهانی فرد متخصص مغز و اعصاب

تاری دید یکی از مشکلاتی است که در موارد زیادی گریبانگیر افراد می شود، بسیاری از افراد این تاری دید را ناشی از ضعف چشم می دانند و تمایل دارند تا به پزشک متخصص چشم مراجعه نموده و عینک را راه حل آن می دانند ولی تاری علت و عواملی بجز ضعف چشم نیز می تواند داشته باشد از جمله مسائل مربوط به بیماری های مغزی مانند ام اس، تومور مغزی و …. به همین دلیل کلینیک مغز و اعصاب دکتر مجید کیهانی فرد این مقاله را به این عارضه چشمی اختصاص داده است.

زمانی که چشمان شما دچار تاری دید می شوید و به طور مدام مجبور هستید تا با پلک زدن، مالش چشم و یا امثال آن دیدتان را واضح تر کنید احتمالا شما به عینک احتیاج خواهید داشت و یا دچار پیری چشم شده اید، با اینحال اینها دلایل قطعی نیستند و برخی از بیماریهای دیگر نیز می توانند فرد را دچار تاری دید کنند.

از کنار تاری دید به سادگی نگذرید

به این نکته توجه کنید که اغلب درمان این بیماریها می توانند باعث برگشت شرایط و از بین رفتن تاری دید شوند و یک نکته بسیار مهم این است که تاری ناگهانی دید بدون دلیل نیست و نباید به راحتی از کنار آن گذشت و باید برای پیدا کردن علت آن اقدام نمود.

دلایلی که می تواند باعث تاری دید شود

1– دیابت

وجود دیابت می تواند باعث آسیب به شبکیه چشم و به وجود آوردن شرایطی به نام رتینوپاتی و یا شبکیه رنجوری شود، با گذشت زمان قند خون بالا می رود، شبکیه بخش حساس به نور چشم شماست، دیابت به این بخش آسیب زده و با ایجاد تورم و رگهای خونی جدید ناخواسته موجب خونریزی داخل چشم می شود، همچنین ماکولا بخشی است که دید دقیق و متمرکز به شما می دهد، تورم ایجاد شده در این بخش با علائمی مانند تاری دید، تغییر دید در رنگها و مواج دیدن تصاویر نمایان می شود.

علاوه بر تاری دید دیابت می توان باعث مشکلات دیگری نیز باشد،از جمله اینکه فرد به طور کامل و دائم دچار نابینایی شود و یا نقاطی شناور در نقطه دید او به وجود بیاید، گرچه مسئله دیابت به همین ها محدود نیست و مشکلات بسیار زیاد و عدیده ای از جمله زخم هایی که به راحتی درمان نمی شوند و یا مواردی دیگر مانند این با وجود دیابت، بیمار و سلامتی وی را تهدید می کنند.

2– سکته مغزی

تاری دید به شکل ناگهانی و همچنین دوبینی می تواند علامتی برای سکته مغزی باشد، علی الخصوص اگر این تاری دید همراه با علائمی از جمله

سرگیجه

بی حسی و ضعف در یک دست

افتادگی صورت عدم تعادل

مشکلات در حرف زدن و تکلم

بایست فورا اورژانس را در جریان حال بیمار قرار داد، درمان سکته مغزی همانطور که بارها و بارها در همین سایت عنوان نموده ام بسیار زیاد به زمان ارجاع بیمار به مراکز درمانی بستگی دارد، همچنین بسیاری از بیمارانی که با علائم سکته خفیف مغزی روبه رو شده اند تا چند روز آتی به یک سکته شدید و گسترده مغزی مبتلا شده اند بنابراین اگر کسی حتی با علائمی خفیف از سکته روبه رو شده و پس از آن علائم نا پدید شده باشند نیز بایست مورد بررسی قرار گیرد.

فردی که دچار سکته مغزی می شود تا چند ساعت محدود پس از آن زمان دارد تا از به وجود آمدن عوارض جدی و همیشگی آن جلوگیری کند زیرا از بین روفتن و مرگ سلولهای مغزی بعد از آن باعث می شود تا فرد برای همیشه دچار معلولیت شده و درمان آن ممکن نیست ولیکن در یک زمان کوتاه و با انجام اقدامات درست می توان درمان سکته مغزی را در زمان درست انجام داد.

3-پره اکلامپسی یک دلیل برای تاری دید

خانمهای باردار ممکن است دچار مشکلی به نام پره اکلامپسی شوند، این مسئله می تواند ناشی از افزایش فشار خون باشد که خود نتیجه ای از یک مشکل دیگر مانند ازدیاد هورمون تیروئید باشد که هم به مادر باردار و هم به جنین آسیب وارد می کند، زایمان زودرس، جنین نارس، سقط و امثال آن از نتایج حاصله هستند. پره اکلامپسی با فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار مشخص می شود و عمدتا پس از هفته 20 بارداری خطرآفرین بوده و می تواند موجب مشکلات جدی شود.

پره اکلامپسی ممکن است علائمی ایجاد نکند ولی تاری دید به عنوان یک سرنخ کمک می کند تا اگر موارد دیگری همچون آنچه در اینجا آورده ایم را مشاهده کنید به این بیماری شک و پزشکتان را در جریان قرار دهید.

اضطراب، تنگی نفس، تپش شدید قلب و یا گیجی

درد در ناحیه شکم، پشت و شانه

افزایش ناگهانی وزن

تورم به ویژه در ناحیه صورت، اطراف چشم و یا در دستان شما

سردرد هایی که دائمی هستند و از بین نمی روند

4-میگرن هم می تواند دلیلی باشد که چشمان شما تار شود

میگرن یک سردرد شدید و غیرقابل تحمل است که می تواند با علائمی مانند تاری دید، دوبینی و یا نابینایی موقت در یک چشم همراه شود، این تاری در برخی مواقع تا انتهای سردرد ادامه خواهد داشت.

همچنین برخی علائم دیگری نیز ممکن است در کنار آن اتفاق بیافتد

دیدن برق و نقطه های نورانی

خطوط و یا قسمتهای مواج در محدوده دید

برای جلوگیری از این موارد باید با دکتر مغز و اعصاب مشورت کنید و داروهایی را که لازم است برای کنترل آن مصرف کنید.

5– پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری خودایمنی پوستی است و زمانی اتفاق می افتد که در واقع سلولهای ایمنی بدن به سلولهای پوستی سیگنال اشتباهی می دهد و همین سیگنالها باعث افزایش رشد بیش از اندازه سلولها می شود، تاری دید در کنار علائمی مانند خارش و قرمزی پوست، درد و التهاب در نواحی از پوست، ضخیم شدن، قرمز شدن و ایجاد لایه های پوستی ضخیم ز عواملی هستند که می توانند نشانگر پسوریازیس باشند.

منبع مطلب : drmkeyhanifard.com

علت تاری دید چشم و راه های درمان آن

تاری دید چشم عارضه‌ی خطرناکی نیست و معمولا به زودی رفع می‌شود. علت‌های مختلف مانند کهولت سن و بیماری‌های چشمی موجب تاری دید می‌شود.

علت تاری دید چشم و راه های درمان آن

علت تاری دید چشم و راه های درمان آن با تاری دید چشم و روش های پیشگیری و درمان آن آشنا شوید

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴آخرین به روز رسانی: ۱۴۰۱-۰۲-۰۴ زمان مطالعه: 7 دقیقه

فهرست مطالب

تاری دید چیست؟

افرادی که مبتلا به تاری دید چشم می‌شوند نمی‌توانند دید واضحی داشته باشند، بنابراین در خواندن کتاب یا مجله  قادر به تشخیص دقیق حروف نیستند و حتی ممکن است برای دیدن اشیا هم با مشکل مواجه شوند. در بین مبتلایان احتمال تاری دید در یک چشم یا هر دو چشم وجود دارد.

به مشورت پزشک احتیاج دارید؟

همین الان در واتساپ از متخصص چشم پزشکی مشاوره بگیرید

دریافت نوبت مشاوره چشم پزشکی

علائم تاری دید چیست؟

نشانه‌های همراه تاری دید بستگی به علت ایجاد کننده آن دارد. با این‌حال بیشتر افرادی که تاری دید دارند  معمولا  سردرد، سرگیجه، قرمزی و تحریک چشم‌ها را هم تجربه می‌کنند. در برخی موارد حتی این افراد به نور حساس می‌شوند و چشمان خود را در مقابل نور می‌بندند.

علت‌های تاری دید چیست؟

تاری دید به یک دلیل بروز نمی‌کند و علت‌های مختلفی ممکن است سبب بروز این عارضه شود. در ادامه‌ی مطلب شما را با دلایلی که موجب تاری دید می‌شود آشنا می‌کنیم.

تاری دید به علت کهولت سن

یک عامل غیر قابل کنترل در تاری دید چشم افزایش سن است. بالارفتن سن باعث کم شدن انعطاف پذیری چشم و تاری دید می‌شوند. در این حالت فرد قدرت بینایی برای مطالعه کردن یا کارهای دیگر که نیازمند دید دقیق هستند را از دست می‌دهد. البته این عارضه با درمان ساده‌ای مانند عینک یا لنز قابل درمان است و نگران کننده نیست.

تاری دید به علت ضعف چشم

اولین نشانه‌ی ضعیف شدن چشم تار شدن بینایی فرد است. این افراد با کم شدن قدرت بینایی و تار شدن چشم به پزشک مراجعه می‌کنند و متوجه کم شدن نمره‌ی چشمشان یا اختلالات دیگر در چشم می‌شوند. همچنین این افراد با تاری دید چشم و سردرد و کم شدن تمرکز هم مواجه می‌شوند. میزان تاری دید و ضعیف بودن چشم ارتباط مستقیم با هم دارد یعنی هر قدر تاری دید بیشتر باشد میزان ضعف چشم بیشتر است.

تاری دید به علت خستگی چشم

نگاه کردن طولانی مدت به تلویزیون یا مانیتور کامپیوتر یا حتی کتاب خواندن باعث خسته شدن چشم‌ها می‌شود. به‌خصوص اگر نگاه خیره داشته باشید و تعداد پلک زدن کم باشد. در این مواقع چشم خسته دچار اشک ریزش و قرمزی هم می‌شود.

بهترین راه برای رفع تاری دید چشم به‌علت خستگی، بستن چشم و استراحت کردن است. همیشه به خاطر داشته باشید بدون وقفه به جایی نگاه نکنید و هر چند دقیقه یک بار چشمانتان را به اطراف بچرخانید یا پلک بزنید تا دچار این حالت نشوید. استفاده از قطره برای تاری دید هم می‌تواند خشکی چشم را از بین ببرد. قطره چشمی همان اشک مصنوعی است که از داروخانه بدون نسخه‌ی پزشک هم می‌توانید تهیه کنید و درصورتی که احساس کردید به نظر تخصصی پزشک در اینباره احتیاج دارید، دکتر اشک چشم میتواند به شما کمک کند.

نوشته های مشابه

علت التهاب چشم کودکان چیست؟ معرفی انواع راه های درمان آن

۱۴۰۰-۰۸-۲۳

خشکی چشم یکی از رایج ترین عارضه های چشمی

۱۳۹۷-۰۶-۱۹

تاری دید به‌علت استرس

استرس و فشار روحی قطعا با نشانه‌های فیزیکی در بدن بروز می‌کند. شاید تجربه موقعیت استرس‌زا را داشته باشید و می‌دانید که در این حالت فرد در اندام‌ها لرزش احساس می‌کند، تپش قلب و تعریق دارد و ممکن است در تکلم هم دچار اختلال شود. البته به جز این‌ها تاری دید و استرس همزمان اتفاق می‌افتند.

تاری دید در اثر ضربه به چشم

تاری دید و ضربه به چشم برای کسانی ایجاد می‌شود که با سوانح رانندگی یا آسیب فیزیکی دچار اختلال در بینایی می‌شوند. این افراد ممکن است موقتا دچار این عارضه شوند یا این‌که بینایی چشم را برای همیشه از دست بدهند که این امر بستگی به شدت ضربه دارد.

تاری دید به علت جراحی چشم

عمل PRK و لیزیک برای درمان عیوب انکساری چشم و دوربینی ، نزدیک بینی و آستیگماتیسم استفاده می‌شوند. با توجه به این‌که تمام جراحی‌ها قطعا عوارضی را در پی خواهند داشت پس باید از این دو عمل هم انتظار عوارض موقتی داشته باشیم. تاری دید چشم بعد از عمل PRK و لیزر چند هفته‌ی اول یا حتی تا سه ماه شایع است و بعد از این مدت از بین می‌رود.

بیماری‌های چشمی عامل تاری دید

ساختار چشم از رگ‌های خونی،عصب، عدسی، شبکیه و قرنیه تشکیل شده است. اگر هر کدام از قسمت‌هایی که ساختار چشم را تشکیل می‌دهد دچار بیماری یا تغییر در عملکرد شود، تصویر واضح و مشخصی نخواهیم داشت و بینایی مختل می‌شود. بیماری‌های چشمی با تظاهرات بینایی مانند دوبینی، تاری دید، اشک ریزش و کاهش دید بروز می‌کند.

تاری دید به علت آب مروارید

آب مروارید یا کاتاراکت به دلیل کدر شدن عدسی چشم ایجاد می‌شود. این عارضه معمولا در افراد بالای ۵۰ سال بروز می‌کند و ابتلای کودکان و جوانان به آب مروارید زیاد نیست و در موارد معدود مشاهده می‌شود.

نشانه‌های بروز آب مروارید علاوه بر تاری دید، حساس بودن چشم به تشعشعات نور و دید کم در شب است.

تاری دید به علت بیماری گلوکوم

گلوکوم یکی از بیماری‌های چشمی است که موجب تاری دید می‌شود. بیماری گلوکوم باعث تجمع مایع در چشم و فشار به اعصاب بینایی می‌شود و با تاری دید،  قرمز و دردناک شدن چشم همراه است. همچنین فرد مبتلا به گلوکوم معمولا حالت تهوع هم دارد.

گلوکوم دو نوع باز و بسته است که نوع بسته بسیار شدید و حاد است و یک باره بروز می‌کند، طوری که ممکن است فرد مبتلا در یک روز بینایی چشم را کلا از دست بدهد.

تاری دید به‌علت بیماری شالازیون

بیماری شالازیون یکی از بیماری‌های چشمی است که در آن یک کیست متورم در چشم ایجاد می‌شود. التهاب مزمن در غدد تولید کننده‌ی چربی علت بروز این بیماری چشمی است. شالازیون ظاهر چشم را دچار تغییر می‌کند و بر بینایی تاثیر می‌گذارد و موجب تاری دید چشم  می‌شود.

چه بیماری‌هایی باعث تاری دید می‌شود؟

تمام بیماری‌ها با عارضه‌هایی همراه است. تاری دید چشم یکی از عوارضی است که در اثر بیماری‌هایی به‌جز بیماری چشمی نیز ایجاد می‌شود. تاری دید که به این علت ایجاد شود معمولا خطرناک است چون از بروز یک بیماری جدی و خطر بزرگ خبر می‌دهد.

منبع مطلب : www.paziresh24.com

علت تاری دید و سرگیجه

آخرین مطالب سایت