30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

شکل واقعی زمین را از این سایت دریافت کنید.

آیا زمین تخت است؟

در حالی که اشخاصی مانند ایلان ماسک، برای اعزام فضانوردان به مریخ طی چند سال آینده تلاش می‌کنند، ظاهراً افرادی هنوز به کروی بودن زمین باور ندارند. وجود نظریه زمین تخت، بسیار دلسرد کننده است، ولی این نظریه با تفکری انتقادی و دلایل علمی و منطقی رد خواهد شد.

۴ آذر ۱۴۰۰ – ۰۶:۰۰

یادداشت/

آیا زمین تخت است؟

در حالی که اشخاصی مانند ایلان ماسک، برای اعزام فضانوردان به مریخ طی چند سال آینده تلاش می‌کنند، ظاهراً افرادی هنوز به کروی بودن زمین باور ندارند. وجود نظریه زمین تخت، بسیار دلسرد کننده است، ولی این نظریه با تفکری انتقادی و دلایل علمی و منطقی رد خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا و بر اساس یادداشتی که فاطمه فخرایی‌فرد، کارشناس تیم علمی رصدخانه لارستان در رابطه با “نظریه زمین تخت” در اختیار این رسانه قرار داده است:

“ما در زمانه عجیبی زندگی می‌کنیم. در حالی که اشخاصی مانند ایلان ماسک، برای اعزام فضانوردان به مریخ در چند سال آینده، تلاش می‌کنند، ظاهراً افرادی هنوز کروی بودن زمین را باور ندارند. وجود نظریه زمین تخت بسیار دلسرد کننده است، ولی این نظریه با تفکری انتقادی و دلایل علمی و منطقی رد خواهد شد.

دلایل مختلفی که اثبات می‌کند زمین گرد است، عبارتند از:

مشاهده ماه گرفتگی

ماه گرفتگی زمانی رخ می‌دهد که زمین بین خورشید و ماه قرار گرفته و بر ماهواره طبیعی ما سایه می‌اندازد. اگر در ماه گرفتگی به سایه زمین نگاه کنید، متوجه خمیدگی آن مانند قسمتی از یک دایره می‌شوید. علاوه بر آن سایه زمین بر روی ماه در هر ماه گرفتگی دایره‌ای شکل است و با چرخش زمین تغییر نمی‌کند. تنها حجمی که هر بار یک سایه کاملاً دایره‌ای ایجاد می‌کند، صرف نظر از جهت آن یک کره است.

ممکن است کسی استدلال کند که یک صفحه تخت نیز می‌تواند سایه گرد ایجاد کند. بله؛ می‌تواند، اما فقط در یک زاویه خاص و هنگامی که بر تابش خورشید عمود شود، اما در این مورد، خورشید باید در زیر صفحه مسطح قرار گیرد؛ که زمین تخت گرایان ادعا می‌کنند خورشید همیشه بر فراز زمین معلق است و مانند نورافکن می‌درخشد.

نحوه تماشای کشتی در افق

اگر یک دوربین دو چشم بگیرید، به ساحل دریا بروید و حرکت کشتی را تماشا کنید. ابتدا بدنه کشتی ناپدید می‌شود و آخرین بخشی که در افق فرو می‌رود بالای دکل کشتی است که این جریان به دلیل انحنای زمین رخ می‌دهد. حال اگر زمین تخت بود کشتی باید همیشه به طور کامل مشاهده و تنها کوچک‌تر می‌شد.

مشاهده صورت‌های فلکی

اگر به آسمان نگاه کرده و چند صورت فلکی پیدا کنید، هنگامی که از اشخاصی در نیم‌کره دیگر زمین در رابطه با صورت‌های فلکی که رؤیت می‌کنند، بپرسید، خواهید آموخت که صورت‌های فلکی تنها در یکی از نیمکره‌های زمین قابل مشاهده است. به عنوان مثال: الگوی ستاره‌ای ملاقه در دب اکبر از استرالیا قابل مشاهده نیست و صورت فلکی صلیب جنوبی نیز از ایران قابل مشاهده نیست. در نتیجه تمامی ۸۸ صورت فلکی برای کل ساکنین زمین قابل رصد نیستند زیرا انحنای زمین برخی صورت‌های فلکی را از دید ما پنهان می‌کند. اگر زمین یک دیسک مسطح بود تمام صورت‌های فلکی از هر منطقه زمین قابل مشاهده بود.

تفاوت زمان در مناطق مختلف

چرا نیویورک ۱۲ ساعت با پکن اختلاف زمان دارد؟ نکته این است که هنگام روشن شدن نیویورک توسط خورشید، آن سوی کره زمین و مکان قرارگیری پکن کاملاً تاریک است. این موضوع به دلیل اینکه زمین کروی است و حول محور خود می‌چرخد پدید می‌آید.

زمین تخت گرایان معتقدند که مناطق زمانی نیز با مدل آنها امکان پذیر است زیرا خورشید بیشتر مانند یک نورافکن می‌درخشد و نور را فقط از یک مکان خاص ساطع می‌کند. با این حال، در این مدل باید بتوانیم خورشید را همیشه در آسمان ببینیم، حتی اگر نور آن مستقیماً به ما نرسد. در حقیقت، ما خورشید را در شب نمی‌بینیم، بنابراین این مدل بدیهی نادرست است.

تغییر اندازه سایه‌ها

برای این آزمایش، شما به یک نفر احتیاج دارید که حداقل چند کیلومتر دورتر از شما زندگی کند. در یک روز آفتابی، هر دوی شما باید چوب‌های یکسانی را برداشته، آنها را در یک زمان به صورت عمود بر سطح زمین فرو کرده و طول سایه را اندازه بگیرید. خواهید فهمید که سایه‌ها طول‌های متفاوتی دارند. این اتفاق نیز به دلیل خمیدگی زمین رخ می‌دهد. از آنجا که چوب‌ها به اندازه کافی از هم فاصله دارند، نور خورشید در زوایای مختلف به آنها برخورد می‌کند. مفهوم “خورشید در کانون توجه” طرفداران زمین تخت، نیز می‌تواند این پدیده را توضیح دهد، اما همانطور که پیش‌تر خواندید این امر میسر نیست.

مشاهده شکل سیارات دیگر

واقعیت این است که هیچ سیاره مسطحی در منظومه شمسی وجود ندارد. اگر با تلسکوپ به آسمان نگاه کنید می‌توانید سیاره زهره، مریخ، مشتری یا زحل را مشاهده کنید. این سیارات از نظر ویژگی‌های فیزیکی بسیار متفاوت هستند، اما همه آنها کروی‌اند. چرا زمین باید از نظر فیزیکی با سایر سیارات منظومه شمسی متفاوت باشد؟! این استدلال ممکن است یک شخص متعصب را متقاعد نکند، اما به هر حال ارزش فکر کردن دارد.

در آخر باید بگوییم: به تصاویر زمین که در فضا گرفته شده نگاه کنید. از زمان پرتاب اسپوتنیک یک در سال ۱۹۵۷ دانشمندان، کاوشگران و ماهواره‌های بی‌شماری به فضا پرتاب شده‌اند که ایستگاه فضایی بین‌المللی از جمله آن‌ها است و فضانوردان دائماً در حال انجام ماموریت هستند؛ در نتیجه هزاران عکس شگفت‌انگیز با کیفیت بالا از سیاره خود در دسترس داریم که در این تصاویر به وضوح کروی بودن زمین قابل مشاهده است.

کد خبر 537733

برچسب‌ها

زمین کره زمین تازه های علمی تازه های علمی 2021 تازه های نجوم تازه‌های نجوم

منبع مطلب : www.imna.ir

زمین تخت

زمین تخت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تصویری فرضی و مجازی از زمین تخت

تصویر واقعی و علمی کره زمین

مدل زمین تخت یا تصور صاف‌بودن کره زمین مفهومی باستانی و رد شده در مورد شکل زمین به عنوان یک صفحه یا قرص هندسی است.[۱] بسیاری از تمدن‌های قدیمی به کیهان‌نگاری زمین تخت اعتقاد داشتند؛ از جمله یونان تا زمان عصر کلاسیک، تمدن‌های خاور نزدیک تا عصر هلنیستی، هند تا زمان امپراتوری گوپتا و چین تا قرن هفدهم میلادی. نظریه زمین کروی به‌واسطه فیثاغورث در فلسفه یونان باستان مطرح شد و ارسطو توانست با استفاده از شواهد تجربی، کروی بودن زمین را ثابت کند.[۲]

تصور زمین تخت در حال حاضر رد شده و زمین کروی از نظر علمی به‌طور کامل به اثبات رسیده. با این حال در عصر کنونی گروه‌های زمین تخت‌گرا از طریق شبه‌علم و تئوری‌های توطئه سعی در تبلیغ تصور غیرعلمی زمین تخت دارند.[۳] در زمان‌های قدیم که ابزارها و تکنولوژی امروزی وجود نداشت، برخی مردم آن زمان تصور می‌کردند که زمین باید مسطح باشد.[۴]

دلیل تصور زمین تخت[ویرایش]

افراد وقتی در قایقی درمیان دریا قرار می‌گرفتند، سطح آب‌های اطراف خود را که فاصله خیلی زیاد از آن‌ها نداشت، مسطح می‌دیدند و آسمان را به صورت کاسه وارونه‌ای می‌دیدند که روی آب‌ها را پوشانده. امروزه، زمین تخت گرایان هم آسمان را به شکل یک کاسه یا نیم دایرهٔ وارونه می‌دانند و به آن گنبد آسمان می‌گویند، که در پشت آن ستاره‌ها به همراه ماه و خورشید و آب وجود دارد؛ عده ای از زمین تخت گرایان خورشید و ماه را داخل گنبد می‌دانند و عده ای آنرا بیرون از آن می‌دانند، اما این دو گروه در عمده و بقیهٔ قوانین تفکر زمین تخت تفاهم دارند و موافق هستند.

خطی که آسمان و آب را به هم وصل می‌کرد افق نامیده‌اند. در دیدگاه زمین تخت گرایان، دلیل صاف بودن افق این است که زمین صاف است و آب دریاها که روی سطح زمین قرار گرفته‌است هم، به همین دلیل صاف است و طرفداران این تفکر، دلیل اینکه در لیوان یا در هر جسمی با کف غیر صاف سطح آب تغییر نمی‌کند و صاف می‌ماند را این دانسته‌اند که سطح زمین صاف است و گرانش از سطحی صاف آب را جذب می‌کند.

تاریخچه[ویرایش]

نقاشیِ هم‌آغوشی جهانگیرشاه و شاه‌عباس به نگارندگی ابوالحسنِ هندی که زمین را گِرد و کروی کشیده‌است.

عده‌ای می‌گفتند که خورشید ارابه طلایی شعله‌ور است که اسب‌های جادویی و پرنده آن را در آسمان می‌کشیدند، و صبح‌ها خدای خورشید در مشرق سوار ارابه می‌شود، او و اسب‌هایش به آسمان صعود کرده و هنگام غروب به پایان غربی زمین می‌رسند. در تاریکی شب در حالی که از ارابه طلایی شعله ورش هیچ نوری به چشم نمی‌خورد، به مشرق برمی‌گردد. با وجود داشتن چنین عقیده‌ای که زمین را تخت فرض می‌کردند، باز هم پرسش‌هایی در ذهنشان نقش می‌بست از جمله اگر زمین صافی داریم عمق آنچه اندازه است؟ آیا می‌توان با حفر یک چاه به پایان زمین رسید؟ چرا زمین به پایین نمی‌افتد؟ در توجیه این پرسش‌ها هندی‌ها عقیده داشتند که زمین بر پشت فیل‌های بزرگی قرار گرفته که این امر مانع پایین افتادن زمین می‌شود، و خود فیل‌ها هم بر پشت یک لاک‌پشت غول آسا ایستاده‌اند و لاک‌پشت هم درون یک اقیانوس پهناور شناور است، باز سوالات جدیدی پیش می‌آمد که عمق این اقیانوس چه قدر است؟ پایان آن کجا است؟ بزرگی آنچه اندازه است؟ بنابراین گرچه زمین صاف یا تخت بود اما پذیرفتن آن چندان هم کار آسانی نبود.

یونانیانی بودند که ۲۵۰۰ سال پیش در سواحل دریای مدیترانه زندگی می‌کردند. یکی از این افراد مردی به نام آناکسیماندر به جای قبول این عقاید شب‌ها به آسمان نگاه می‌کرد و از خودش می‌پرسید: واقعاً چه چیزهایی را دارد می‌بیند؟ او ستاره‌هایی را می‌دید که به نظر می‌رسید در طی شب از یک طرف آسمان به طرف دیگر آن سفر می‌کنند. فقط یک ستاره حرکت نمی‌کرد و آن ستاره شمال بود و در تمام طول شب این ستاره درجای خود و در قسمت شمالی آسمان ثابت می‌ماند. او مشاهده می‌کرد که ستارگان دیگر بر روی دایره‌هایی به دور ستاره شمال حرکت می‌کنند. ستاره‌های نزدیک بر روی دایره‌های کوچک و ستاره‌های دور دست بر روی دایره‌های بزرگ‌تری به دور ستاره شمال در حال گردش می‌باشند. برای آناکسیماندر مهم‌ترین مسئله دربارهٔ آسمان شب این بود که ستارگان برای حرکت خود مسیرهای داشتند. آن‌ها مثل دسته‌های زنبور نبودند که هر کدام مسیر نامشخصی را طی کنند. آناکسیماندر به این نتیجه رسید که آسمان مانند یک توپ یا کره بزرگ تو خالی است این توپ تو خالی دور یک خط یا محوری می‌چرخد یک سر این محور از محل ستاره شمال آغاز می‌شد و سر دیگرش پشت کره زمین قرار داشت. امروزه ستاره شمال یکی از دلایل اثبات تخت بودن زمین توسط زمین تخت گرایان است؛ آنها به این باور هستند که به این دلیل که ستاره شمال از بیشتر نقاط زمین قابل دیدن است، پس زمین تخت است و ستاره شمال به همراه قطب شمال در وسط آن قرار دارد، چرخش زمین نیز حول محور این ستاره و در مدار آن است.

آسمان هر روز به دور خودش می‌چرخید؛ ستارگان نیز که به گنبد آسمان چسبیده بودند همراه آن می‌چرخیدند. به نظر او دلیل حرکت ستارگان روی مسیر مشخص چیزی جز این نبود. خورشید و ماه نیز به آسمان چسبیده بودند و به این ترتیب طلوع و غروب می‌کردند. گرچه آسمان یک کره بزرگ و تو خالی بود اما باز هم زمین صاف و مسطح بود. آناکسیماندر فکر کرد زمین مثل تخته سنگی صاف است، که در مرکز کره آسمان قرار گرفته و مانند خطی از این سر تا آن سر کشیده شده‌است. اگر قبول کنیم که زمین به صورت تخته سنگی است در مرکز آسمان که از این سر به آن سر کشیده شده ما می‌توانستیم به جایی برسیم که آسمان با زمین تماس پیدا می‌کرد؛ و ما می‌توانستیم خودمان را به نقطه‌ای برسانیم که خورشید از آن‌جا طلوع می‌کند و حتی می‌توانستیم آن را لمس کنیم. آن‌ها حتی شکل مردی را کشیده بودند که به محل برخورد آسمان با زمین رسیده بود. این مرد در حالی نقاشی شده بود که سر خود را از آسمان بیرون آورده و به دستگاهی که سبب چرخش آسمان می‌شود نگاه می‌کند.

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

شکل واقعی زمین

آخرین مطالب سایت