30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

حاجت گرفتن در عید غدیر را از این سایت دریافت کنید.

آداب و اعمال شب و روز عید غدیر + دعای حاجت و نماز عید غدیر

در بیان ائمه علیهم السلام برای عید غدیر این روز بزرگ اعمالی وارد شده است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:

صفحه اصلی عمومی ۱۴۰۱/۰۴/۲۶ – ۰۷:۵۳

آداب و اعمال شب و روز عید غدیر + دعای حاجت و نماز عید غدیر

تحریریه اقتصاد آنلاین

در بیان ائمه علیهم السلام برای عید غدیر این روز بزرگ اعمالی وارد شده است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:

به گزارش اقتصادآنلاین؛روز هجدهم ماه ذی‌الحجه، یادآور روز مهمی در تاریخ است. این روز را باید به‌حق از عظیم‌ترین اعیاد نامید؛ همان‌گونه که در روایات بر اهمیت این روز و برتری ان بر سایر اعیاد تاکید شده است.

روایت غدیر به این شرح است که در سال دهم هجرت پیامبر تصمیم به زیارت خانه خدا گرفتند و اعلام داشتند که این آخرین حج ایشان بوده و از اهمیت فراوانی برخوردار است.

به همین علت قاصدانی به مناطق مختلف فرستاده شد تا به مردمی که قصد همراهی با ایشان را دارند اطلاع داده شود. به این ترتیب جمعیت کثیری از مردم مدینه با حضرت محمد (ص) همراه شدند. از این سفر با عناوین حجه الوداع، حجه السلام، حجه الکمال، حجه البلاغ و حجه التمام یاد شده است.

در این زمینه بخوانید؛

عکس پروفایل عید غدیر

۱۲ نکته کمتر شنیده شده درباره عید غدیر

اس ام اس و پیامک تبریک عید غدیر خم + عکس و گیف

عقد اخوت یا پیمان برادری در عید غدیر چیست؟

زیارت انجام شد و در پایان مراسم حج و در راه مدینه وقتی که کاروان به منطقه “غدیر خم” رسید، وحی بر پیامبر نازل شد و فرمان توقف داد. در اینجا آیه دیگری که مشهور به آیه اکمال است بر رسول خدا وحی شد. این همان آیه معروف سوره مائده است که می‌فرماید:

« الْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکمُ الْإِسْلامَ دیناً؛ امروز دین شما را کامل نمودم و نعمت خود را بر شما تمام کردم و دین اسلام را برای شما پسندیدم. »

پیامبر نیز دستور داد تا کاروانیان باز ایستند و پس از اقامه نماز ظهر و ایراد خطبه‌ای حجت را بر مردم تمام کرده و علی را جانشین خود و ولی مردم معرفی کرد. حاضرین نیز که پیامبر را بر سرپرستی خود سزاوار و آگاه می‌دانستند این ولایت را قبول کرده و به حضرت علی (ع) تبریک گفتند.

نماز شب عید غدیر

برای شب عید غدیر در کتاب اقبال الاعمال نماز مستحبی آورده شده است. این نماز دوازده رکعت دارد. در هر رکعت باید یک تشهد خواند و در پایان رکعت دوازدهم می‌بایست سلام داد. در هر رکعت از این نماز، پس از خواندن سوره حمد و باید ده مرتبه سوره توحید و یک مرتبه آیة الکرسی خوانده شود و در رکعت دوازدهم، هفت مرتبه سوره حمد و ۷ مرتبه نیز سوره توحید را بخوانید و سپس قنوت کنید و این دعا را در قنوت بخوانید:

«إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‌ وحده‌ لا شَرِیکَ لَهُ‌ (لَهُ الْمُلْکُ وَ لَهُ الْحَمْدُ) یُحْیِی وَ یُمِیتُ و یمیت و یحیی و هو حی لا یموت عشر مرات بیده الخیر وَ هُوَ عَلى‌ کُلِّ شَیْ‌ءٍ قَدِیرٌ و ترکع و تسجد و تقول فی سجودک عشر مرات.»

سپس رکوع و سجده را به جا آورده و در سجده ۱۰ مرتبه بگویید:

«سبحان من أحصى کل شی‌ء علمه سبحان من لا ینبغی التسبیح إلا له سبحان ذی المن و النعم سبحان ذی الفضل و الطول سبحان ذی العزة و الکرم أسألک بمعاقد العز من عرشک و منتهى الرحمة من کتابک و بالاسم الأعظم و کلماته [کلماتک‌] التامة أن تصلی على محمد رسولک و أهل بیته الطیبین الطاهرین و أن تفعل بی کذا و کذا إنک سمیع مجیب‌»

در روز عید غدیر چه اعمالی سفارش شده است؟

از برکات روز عید غدیر روایات بسیار گفته شده است، از جمله اینکه در این روز خداوند دو برابر آن تعداد که در ماه رمضان و شب قدر و شب فطر از جهنم آزاد کرده، آزاد می‌کند. اعمالی در این روز توصیه شده است که انجام آن حسنه بسیار دارد، در ادامه به آن می‌پردازیم.

۱. غسل کردن.

۲. روزه گرفتن:

روزه گرفتن در این روز معادل کفاره شصت سال گناه است و در روایت دیگری گفته شده که برابر با روزه‌های تمام عمر و به اندازه ثواب صد حج و صد عمره است.

۳. زیارت مرقد حضرت علی (ع):

خوب است که انسان بتواند خود را برای زیارت به مزار ایشان برساند. در این روز برای امام سه زیارت نقل شده است که یکی از آنها زیارت “امین الله” است که می‌توان آن را از دور و نزدیک خواند و از زیارات جامعه مطلقه به حساب می‌آید.

۴. خواندن دو رکعت نماز مانند نماز صبح:

در رکعت اول سوره قدر و در رکعت دوم سوره توحید پس از حمد خوانده شود. بعد از نماز به سجده رفته و صد مرتبه شکر خدا کرده و پس از برداشتن سر از سجده دعای زیر خوانده شود:

اللّٰهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُکَ بِأَنَّ لَکَ الْحَمْدَ وَحْدَکَ لَاشَرِیکَ لَکَ ، وَأَنَّکَ واحِدٌ أَحَدٌ صَمَدٌ لَمْ تَلِدْ وَلَمْ تُولَدْ وَلَمْ یَکُنْ لَکَ کُفُواً أَحَدٌ ، وَأَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُکَ وَرَسُولُکَ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَآلِهِ، یَا مَنْ هُوَ کُلَّ یَوْمٍ فِى شَأْنٍ کَما کانَ مِنْ شَأْنِکَ أَنْ تَفَضَّلْتَ عَلَىَّ بِأَنْ جَعَلْتَنِى مِنْ أَهْلِ إِجابَتِکَ وَأَهْلِ دِینِکَ وَأَهْلِ دَعْوَتِکَ، وَوَفَّقْتَنِى لِذٰلِکَ فِى مُبْتَدَءِ خَلْقِى تَفَضُّلاً مِنْکَ وَکَرَماً وَجُوداً، ثُمَّ أَرْدَفْتَ الْفَضْلَ فَضْلاً، وَالْجُودَ جُوداً،وَالْکَرَمَ کَرَمَاً، رَأْفَةً مِنْکَ وَرَحْمَةً إِلىٰ أَنْ جَدَّدْتَ ذٰلِکَ الْعَهْدَ لِى تَجْدِیداً بَعْدَ تَجْدِیدِکَ خَلْقِى، وَکُنْتُ نَسْیاً مَنْسِیّاً ناسِیاً ساهِیاً غافِلاً، فَأَتْمَمْتَ نِعْمَتَکَ بِأَنْ ذَکَّرْتَنِى ذٰلِکَ وَمَنَنْتَ بِهِ عَلَىَّ وَهَدَیْتَنِى لَهُ، فَلْیَکُنْ مِنْ شَأْنِکَ یَا إِلٰهِى وَسَیِّدِى وَمَوْلاىَ أَنْ تُتِمَّ لِى ذٰلِکَ وَلَا تَسْلُبْنِیهِ حَتَّىٰ تَتَوَفَّانِى عَلَىٰ ذٰلِکَ وَأَنْتَ عَنِّى راضٍ، فَإِنَّکَ أَحَقُّ الْمُنْعِمِینَ أَنْ تُتِمَّ نِعْمَتَکَ عَلَىَّ؛

منبع مطلب : www.eghtesadonline.com

اعمال شب و روز عید غدیر در مفاتیح الجنان برای حاجت چیست + نماز، آداب، غسل، دعای ندبه

اعمال مخصوص شب و روز عید غدیر خم 1401، فضیلت ها، نماز، روزه و دعای ندبه همزمان با ۱۸ ذی الحجه برابر با ۲۷ تیر ماه و عید ولایت یا عید الله اکبر در این مطلب آماده شده است.

۲۶ تیر ۱۴۰۱ – ۲۰:۲۰

اعمال شب و روز عید غدیر در مفاتیح الجنان برای حاجت چیست + نماز، آداب، غسل، دعای ندبه

اعمال مخصوص شب و روز عید غدیر خم 1401، فضیلت ها، نماز، روزه و دعای ندبه همزمان با ۱۸ ذی الحجه برابر با ۲۷ تیر ماه و عید ولایت یا عید الله اکبر در این مطلب آماده شده است.

به گزارش ایمنا، دوشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۱ مصادف با ۱۸ ذی‌الحجه و روز عید سعید غدیر خم است. این عید از بزرگترین و مهم‌ترین اعیاد مسلمانان است که اعمال خاص و پر فضیلتی دارد. در آیات و روایات بسیاری در مورد ثواب اعمال و فضیلت‌های این عید گفته شده است، همچنین این عید بزرگ را روز رفع حاجات در دنیا و آخرت نیز ذکر کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

متن تبریک عید غدیر ۱۴۰۱ و عکس

تبریک رسمی عید غدیر خم متن رسمی، پروفایل و استوری

اعمال شب و روز عید غدیر خم

اعمال عید غدیر

غسل کردن «بهتر این است که غسل در اول روز انجام گیرد.»

خواندن نماز عید غدیر

معطر بودن، پوشیدن لباس نو و تمیز «در روز غدیر لازم است مؤمن پاکیزه‌ترین و فاخرترین لباس خود را بپوشد. امام صادق (ع)»

لبخند زدن و اظهار سرور و شادمانی «روز غدیر روز تبسم به روی مؤمنین است. کسی که در این روز به روی برادر مؤمنش تبسم کند، خداوند در روز قیامت نظر رحمت به او می‌افکند، هزار حاجتش را برآورده ساخته و قصری از در سفید برایش بنا می‌کند و صورتش را زیبا می‌سازد. امام رضا (ع)»

روزه گرفتن «اگر بنده مخلصی در روزه این روز اخلاص داشته باشد، همه روزهای دنیا توان برابری با آن را ندارد. امام علی (ع)»

دید و بازدید عید و صله رحم «کسی که در روز غدیر به دیدار مؤمنی برود خداوند هفتاد نور بر قبر او وارد و قبرش را وسیع می‌سازد، هر روز هفتاد هزار فرشته قبرش را زیارت کرده، به او بشارت بهشت می‌دهند. امام رضا (ع)»

هدیه دادن «در این روز بر برادرانت بخشش کن. امام رضا (ع)»

خواندن زیارت امیرالمومنین (ع) «برای امام در این روز، سه زیارت مخصوصه نقل شده که یکی از آنها زیارت معروفه به “اَمینُ الله” است که از نزدیک و دور خوانده می‌شود و آن از زیارات جامعه مطلقه است.»

شکر گزاری «در روز غدیر، خدای را بر آنچه به شما ارزانی داشته نعمت ولایت شکر کنید. امام علی (ع)»

طعام دادن به مومنان «کسی که مؤمنی را در روز غدیر غذا دهد مانند فردی است که تمام پیامبران و صدیقین را غذا داده است. امام رضا (ع)»

شادی کردن و زینت دادن «روز غدیر روز خوشحالی و شادی است. امام صادق (ع)»

ذکر صلوات و خواندن دعای ندبه

گفتن تبریک و تهنیت

کمک به مومنان و رفع حاجات آنها «باید در روز غدیر ثروتمند به تهی دست و توانا به ناتوان کمک کند. امام علی (ع)»

صدقه دادن «فضیلت یک درهم، که در روز غدیر داده شود، با فضیلت دویست هزار درهم برابر است. امام علی (ع)»

نیکی و احسان «در روز غدیر به برادران ایمانی، بسیار نیکی کن. امام صادق (ع)»

گذشت و گشاده رویی «با یکدیگر با گشاده رویی برخورد کنید. امام علی (ع)»

مهمترین عمل عبادی در روز عید غدیر

از امام صادق (ع) پرسیدند در روز عید غدیر چه اعمالی باید انجام داد؟

امام فرمود: که باید روزه بدارید و عبادت کنید و محمد و آل محمد (عَلیهمالسلام) را یاد کنید و بر ایشان صلوات بفرستید.

دعای پیامبر () صدر روز عید غدیر

پیامبر اکرم (ص) در روز غدیر و در آن اجتماع پر شکوه دست حضرت علی (ع) را بلند کرد و این دعا را در حق ایشان خواند:

«اللّهمّ والِ من والاه، و عادِ من عاداه، اللّهمّ من أحبّه من الناس فکن له حبیباً، و من أبغضه فکن له مبغضاً».

خدایا! دوستدار کسی باش که دوستدار او (امام علی (ع)) است، و کسی را دشمن بدار که او را دشمن می‌دارد. خدایا! از مردم هر که او را دوست می‌دارد تو دوست او باش، و هر که با او دشمنی می‌کند تو دشمن او باش.

اعمال شب عید غدیر

نماز عید غدیر خم

نماز شب عید غدیر

این نماز دوازده رکعت و هر دو رکعت یک تشهد دارد. سلام باید در پایان رکعت دوازدهم خوانده شود. در هر رکعت، بعد از سوره حمد، ده مرتبه سوره توحید و یک مرتبه آیه الکرسی خوانده می‌شود.

در رکعت دوازدهم باید هر یک از حمد و سوره را هفت مرتبه بخوانید و در قنوت این ذکر را ده مرتبه تکرار کنید: لا اله الا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد یحیی و یمیت و یمیت و یحیی و هو حی لا یموت بی ده الخیر و هو علی کل شی قدیر.

در دو سجده رکعت آخر، این ذکر ده مرتبه خوانده شود:

سبحان من احصی کل شی علمه سبحان من لا ینبغی التسبیح الا له سبحان ذی المن و النعم سبحان ذی الفضل و الطول سبحان ذی العز و الکرم اسالک بمعا قد العز من عرشک و منتهی الرحمة من کتابک و بالاسم الاعظم و کلماتک التامة ان تصلی علی محمد رسولک و اهل بی ته الطیبین الطاهرین و ان تفعل بی کذا و کذا [به جای کذا و کذا حاجت خود را [ذکر کند] و سپس بگوید انک سمیع مجیب.

نماز روز عید غدیر

خواندن دو رکعت نماز نیم ساعت قبل از ظهر مستحب است. در هر رکعت بعد از حمد، سوره‌های توحید، قدر و آیه الکرسی هر کدام ده مرتبه خوانده شود.

دعای تهنیت در عید غدیر

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی أَکْرَمَنَا بِهَذَا الْیَوْمِ وَ جَعَلَنَا مِنَ الْمُوفِینَ بِعَهْدِهِ إِلَیْنَا

سپاس خدای راست که ما را بدین روز گرامی داشته و ما را از وفا کنندگان بعهدی که بما سپرده قرار داده است.

وَ مِیثَاقِهِ الَّذِی وَاثَقَنَا بِهِ مِنْ وِلاَیَةِ وُلاَةِ أَمْرِهِ وَ الْقُوَّامِ بِقِسْطِهِ‏

و قرار داده ما را از وفا کنندگان پیمانی که از ما گرفته است برای ولایت والیان امرش و قائمان بعدش

وَ لَمْ یَجْعَلْنَا مِنَ الْجَاحِدِینَ وَ الْمُکَذِّبِینَ بِیَوْمِ الدِّینِ‏

و ما را از منکران و تکذیب کنندگان به روز قیامت نکرده است.

اعمال عید غدیر برای حاجت

پس از انجام غسل روز عید و قبل از اذان ظهر، دو رکعت نماز اقامه شود. در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، ده مرتبه سوره توحید، ده مرتبه آیه الکرسی و ده مرتبه سوره قدر خوانده شود. امام صادق (ع) ارزش این نماز را برابر با صد هزار حج و صد هزار عمره ذکر کرده و فرموده‌اند این نماز باعث برآوردن شدن حوائج دنیا و آخرت می‌شود. پس از نماز، تسبیح حضرت زهرا (س) گفته شود؛ و پس از آن، دعایی خوانده شود که در کتاب‌ها آمده است.

منبع مطلب : www.imna.ir

حاجت گرفتن در عید غدیر

آخرین مطالب سایت