30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

جاهای گردشگری لاهیجان را از این سایت دریافت کنید.

جاهای دیدنی لاهیجان (۱۴۰۱)

دیدنی های لاهیجان شامل تالاب بین المللی امیر کلایه,بام سبز لاهیجان ,استخر لاهیجان است و جاهای دیدنی لاهیجان و تصاویر آن را در کجارو ببینید.

دیدنی های لاهیجان

مرتب سازی بر اساس : فیلتر بر اساس

جاهای دیدنی لاهیجان که حتما باید ببینید

شهر زیبا و دیدنی لاهیجان، با تاریخی کهن، چشم‌اندازهای طبیعی فوق‌العاده و همجواری با یکی از قلل کشور، از زیباترین مناطق گردشگری در شمال است که جمع بسیاری از مسافران را در ایام مختلف سال، به‌ویژه روزهای نوروز و ایام فصل تابستان، به میهمانی فرا می‌خواند.

لاهیجان، که به عروس گیلان، سرزمین چای معطر و شهر بهارنارنج شهرت دارد، روی سرزمینی هموار و جلگه‌ای احداث شده است که به نظر می‌رسد به‌دلیل ایجاد رسوب‌هایی است که از رودهای گیلان، برجای مانده است. جالب است بدانید که این شهر در اوایل قرن هشتم هجری قمری و در سال ۷۰۵ توسط «اولجایتو» فتح و محل حکومت «کیائیان» شد. در کتابی از «حمدالله مستوفی» در باب این شهر چنین آمده است.

از اقلیم چهارم است. طولش از جزایر خالدات فدک و عرض از خط استوا لح شهری بزرگ است و دارالملک جیلانات آبش از جبال بر می‌خیزد و حاصلش برنج و ابریشم و اندک غله است و نارنج و ترنج و میوه‌های گرمسیری فراوان است

۱. مسجد اکبریه لاهیجان

«مسجد اکبریه» یکی از عمارت‌های تاریخی و از جاذبه‌های گردشگری است که در جنوب غربی شهرستان لاهیجان قرار دارد. این بنا را می‌توان یکی از میراث ارزشمند و مهم کشور نامید که سنگ‌نبشته‌ای از جنس مرمر، تاریخ احداث آن را سال ۱۲۳۹ هجری قمری در زمان حکومت «فتحعلی‌شاه» و به همت «حاج علی‌اکبر لاهیجانی» بیان می‌کند. معماری و تزیینات انجام شده در آن زیبا و هنرمندانه است؛ به‌گونه‌ای که مسافران هنگام ورود به آن به تحسین این زیبایی‌ها می‌پردازند.

جالب است بدانید که این مسجد بنا به دلایلی در زمان ساخت به‌صورت نیمه‌تمام باقی ماند و امروزه از دو بخش مسجد نو با قدمتی نزدیک به یک قرن و مسجد کهنه تشکیل شده که به‌وسیله‌ دری بزرگ به یکدیگر مرتبط شده‌اند. برخی از کارشناسان معماری این مسجد را به مسجد «ایاصوفیه» در ترکیه شبیه می‌دانند.

۲. تالاب سوستان

یکی از جاذبه‌های گردشگری در شهرستان لاهیجان پدیده‌ای است طبیعی به نام «تالاب سوستان» که به تکه‌ای از بهشت می‌ماند و گردشگران به‌محض قرارگرفتن در نزدیکی این شاهکار خلقت، زبان تحسین به خالق زیبایی‌ها می‌گشایند. جالب است بدانید که این جاذبه‌ دوست‌داشتنی در فصل زمستان و پاییز مملو از آب شیرین است و داخل و گرداگرد آن را درختانی باشکوه، گیاهان مردابی و نیزارها محصور کرده است.

مکانی که به‌دلیل آب و هوای مناسب، پوشش گیاهی مطلوب و آب شیرین، زیستگاه پرندگان و آبزیان مختلف است. از ویژگی‌های این تالاب، مسیر دسترسی بسیار زیبا با چشم‌اندازهای خارق‌العاده است که به‌دلیل حضور منطقه‌ای سرسبز، مکان‌های بکر و دست‌نخورده و همچنین مسیر دسترسی آسان، به یکی از نقاط گردشگری شمال کشور تبدیل شده است.

۳. آرامگاه کاشف السلطنه (موزه‌ تاریخ چای)

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری در شهرستان لاهیجان، «آرامگاه محمدمیرزا قاجار قوانلو»، فرزند بزرگ «اسدالله میرزا نایب‌السلطنه» از رجال تحصیل‌کرده و بلند رتبه‌ مملکتی، در زمان قاجاریه است که بنا بر وصیت وی، بر تپه‌های چای در لاهیجان ساخته شده و امروزه این منطقه به «موزه‌ تاریخ چای» تبدیل شده است.

آرامگاه محمد میرزا قوانلو ملقب به کاشف السلطنه، به دوره معاصر تعلق دارد. این آرامگاه یا موزه، در خیابان کاشف شرقی قرار گرفته است.

گردشگران، پیش‌تر به‌عنوان مقبره کاشف السلطنه از این مکان بازدید می‌کردند. بعد از تکمیل ساختمان نیمه کاره در کنار آرامگاه، این مکان از سال ۱۳۷۵ عنوان موزه چای ایران را گرفت.

موزه چای شامل یک سالن اصلی دو طبقه، یک برج و دو فضای اداری شمالی و جنوبی است. در طبقه همکف سالن مجموعه، اسناد و مدارک مرحوم کاشف السلطنه و وسایل مربوط به چای و نوشیدن چای قرار دارد. طبقه دوم بنا به ویترین‌ها و اقلام مردم‌شناسی اختصاص یافته است.

مرحوم کاشف السلطنه به چایکار مشهور بود. او نخستین کسی است که کشت چای را در ایران رواج داد و به همین، او را پدر چای ایران می‌خوانند.

وی چای و وسایل کاشت آن را از هندوستان به ایران و لاهیجان آورد و به‌دلیل تلاش‌های وی در امر کاشت آن، به چایکار شهرت یافت. قبر «کاشف‌السطنه» در ابتدا از سنگ مرمر سیاه و بدون هیچ سقف و پوششی ساخته شد. تا اینکه در سال ۱۳۵۵ شمسی به سبک معماری غربی و به تلاش انجمن آثار ملی، آرامگاه وی به‌صورت اسکلتی از بتن مسلح، با نمایی از سنگ تیشه‌ای به رنگ طوسی و در زیربنایی بالغ بر ۵۱۲ مترمربع بنا شد. در سال ۱۳۷۱ شمسی در کنار آرامگاه پس از واگذاری به «سازمان میراث فرهنگی»، «موزه تاریخ چای ایران» ساخته شد.

۴. استخر لاهیجان

یکی از زیباترین مناطق گردشگری در شهرستان لاهیجان، در دامنه‌ «شیطان کوه» و در بخش شرقی لاهیجان قرار دارد که به «استخر لاهیجان» شهرت یافته است. این جاذبه‌ زیبای گردشگری، در زمینی به وسعت ۱۷ هکتار و با عمقی نزدیک به چهار متر قرار گرفته است که در دوران گذشته به‌عنوان مخزن آب جهت آبیاری شالیزارهای برنج استفاده می‌شد.

در مرکز استخر لاهیجان، جزیره‌ای زیبا قرار دارد که منظره‌ای تماشایی را ایجاد کرده است

از زیبایی‌های این استخر طبیعی، وجود جزیره‌ای‌ زیبا است که در مرکز آن قرار گرفته و پیشتر به آن «میان پشته» گفته می‌شد. این جزیره، توسط یک پل سیمانی که دارای طولی نسبتا بلند است، به بخش جنوبی استخر وصل شده است. این منطقه از لاهیجان که به دستور «شاه عباس صفوی» ساخته شده، محبوب گردشگران و مردم محلی است و همواره تعداد زیادی از مسافران از آن بازدید می‌کنند.

۵. تله کابین لاهیجان (بام سبز لاهیجان)

از دیگر تفرجگاه‌ها و جاهای دیدنی لاهیجان، «تله کابین احرار» است که از آن به «بام سبز» نیز یاد می‌شود. این جاذبه‌ گردشگری در سال ۱۳۸۴ و با ۲ ایستگاه، ۵ دکل و ۳۳ کابین، احداث شد. «بام سبز» نام ایستگاه اول با ۱۲۳ متر و «تاج خروس» نام ایستگاه دوم با ۳۱۳ متر است که می‌توان چشم‌اندازهای زیبایی را از این منطقه تماشا کرد. غرفه‌های صنایع دستی و خوراکی و کافی شاپ در این دو ایستگاه قرار دارد و روزانه به‌طور میانگین ۱۰۰۰ نفر را با خود منتقل می‌کند.

۶. پل خشتی لاهیجان

در غرب شهرستان لاهیجان، در محله‌ای به نام «پرده سر» سازه‌ای تاریخی قرار دارد که قدمت آن به دوران حکومت کیائیان باز می‌گردد. جالب است بدانید که «میرظهیرالدین مرعشی» در کتابش از این پل نام برده است. طبق اظهارات ایشان، در اوایل سلطنت قاجاریه، «حاج جعفر کاشانی» از مردم نیکوکار زمان، پلی آجری را به‌جای پلی قدیمی و سنگی احداث کرد و این پل در سال ۱۲۷۱ هجری قمری، کاملا مورد بازسازی قرار گرفت. این پل تاریخی دارای طولی برابر با ۵۰ متر عرضی بالغ بر چهار متر و ۵۰ سانتی‌متر و ۱۱ متر ارتفاع است که با آجری به رنگ قرمز آهک و ساروج ساخته شده است. همچنین این پل دارای پنج چشمه معلق با پیشینه‌ای متعلق به به قرن نهم هجری است.

منبع مطلب : www.kojaro.com

جاهای دیدنی لاهیجان: جاذبه‌ها، تفریحات و آدرس با غکس

لاهیجان یا عروس سبز گیلان، شهری بی‌نظیر است که علاوه بر کلوچه و چای معروفش، پر از شگفتی‌ طبیعی است. با ما همراه باشید با جاهای دیدنی لاهیجان

جاهای دیدنی لاهیجان: ۱۲ جاذبه بی‌‌نظیر عروس سبز گیلان

لاهیجاناستان گیلانایران‌گردی

به قلم حمید زرگران‌پور انتشار: 21 بهمن 1398 به‌روزرسانی: 28 اردیبهشت 1400

اگر تمام چیزی که راجع به شهر لاهیجان می‌دانید در کلوچه و چای خلاصه می‌شود، باید به عرضتان برسانیم که در این مقاله حرف‌های بسیاری با شما خواهیم داشت. لاهیجان یا عروس سبز گیلان، شهری نسبتا پرجمعیت است که بخش بزرگی از شرق استان گیلان را در بر گرفته است. از جمله جاهای دیدنی لاهیجان می‌توان به شیطان کوه، استخر، آبشار و تله کابین لاهیجان و تالاب سوستان اشاره کرد. همراه ما باشید تا با جاهای دیدنی لاهیجان بیشتر آشنا شوید.

سرفصل‌های مقاله نمایش

معرفی جاهای دیدنی لاهیجان

۱. شیطان کوه

@[email protected]#=img=#

بدون شک شیطان کوه در جدول جذاب‌ترین جاهای دیدنی لاهیجان در رتبه نخست قرار می‌گیرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید دلیل نام‌گذاری شیطان کوه که البته در گذشته به شاه نشین شهرت داشته است، صدا‌های عجیب و غریب و مشکوکی بودند که مردم لاهیجان قدیم همیشه از طرف کوه می‌شنیدند. هرچند که بعد‌ها مشخص شد صاحبان این صدا‌ها مردم عادی بودند که به صورت مخفیانه وارد این کوه می‌شدند.

برای رسیدن به بالای کوه گزینه‌های زیادی پیش روی شماست. تنها کافیست خود را از طریق خیابان‌های سعدی، هاشمی‌نژاد یا بلوار شهید رجایی به تفرجگاه شیطان کوه برسانید. پس از آن، از زیپ لاین و تله کابین گرفته تا خودرو و حتی پای پیاده از جمله وسایل نقلیه در دسترس شما محسوب می‌شود. به محض این‌که پایتان به جنگل‌های شیطان کوه برسد، محال است که مناظر شگفت‌انگیز مزارع چای واقع در زیر پای کوه نظرتان را جلب نکند.

اگر از شیطان کوه بازدید کردید، از ملاقات آبشار شیطان کوه و همچنین هیجان تله کابین سواری غافل نشوید.

جستجو و رزرو تور در علی بابا

۲. بام سبز

@[email protected]#=img=#

بام سبز در واقع زاده طبیعت بکر شیطان کوه بوده است. دلیل نام‌گذاری این منطقه که در بالاترین نقطه شیطان کوه قرار گرفته است، طبیعت بسیار سرسبز و مزارع زیبای چای هستند که در دامنه شیطان کوه مانند گوهری سبز می‌درخشند. جذابیت تماشای شهر لاهیجان از بام سبز انقدر بالاست که این مکان را به یکی از پر رفت و آمدترین جاهای دیدنی لاهیجان تبدیل کرده است. اگر گذرتان به شیطان کوه افتاد، بهترین گزینه این است که سفرتان را با تفریح در بام سبز به پایان برسانید.

۳. استخر لاهیجان

@[email protected]#=img=#

در میان جاهای دیدنی لاهیجان، استخر لاهیجان را می‌توان مهم‌ترین همسایه شیطان کوه دانست. این استخر عظیم که به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد، مساحتی در حدود 17 هکتار و عمق 4 متری دارد. وسط استخر را نیز جزیره‌ای زیبا در بر گرفته است که یک پل سیمانی آن را به بخش جنوبی استخر متصل کرده است. به گفته مورخان این جزیره در گذشته قصری عظیم و مجلل بوده است که شاه عباس به خود اختصاص داده بود. فضای اطراف استخر را نیز بلواری بسیار زیبا احاطه کرده است که زیبایی منظره این استخر را دو چندان می‌کند.

در مسیر بازدیدتان از شیطان کوه، تجربه بی‌نظیر قدم زدن در بلوار استخر لاهیجان را هرگز از دست ندهید.

۴. پارک جنگلی میرصفا

@[email protected]#=img=#

لاهیجان شهری جنگلی است. همین توضیح کوتاه کافی است تا حدس بزنید که در سراسر این شهر آثاری از جنگل و سرسبزی مشاهده می‌شود. در میان شلوغی شهر لاهیجان و در حوالی خیابان شقایق هم یک بوستان جنگلی سرسبز خودنمایی می‌کند. البته این پارک جنگلی به هیج عنوان مصنوعی یا ساخته دست بشر نیست و در واقع این منطقه از دیرباز جنگل بوده است اما به دلیل نگرانی‌هایی که نسبت به آسیب رسیدن به این منطقه جنگلی وجود داشت، در سال 95 به یک مجموعه توریستی تبدیل شد.

پیشنهاد خواندنی: مناطق بکر شمال یعنی ۳۰ نقطه ناشناخته شمال را کشف کنید

۵. تالاب سوستان

@[email protected]#=img=#

حتما تا به حال آوازه تالاب‌ها و گل‌های نیلوفر به گوش شما هم رسیده است. حال تصور کنید که تالابی تصویر، نمای کوچکی از همان تالاب سوستان لاهیجان است که در حاشیه روستای سوستان در دهستان نیل لاهیجان قرار دارد. این تالاب با منظره‌های رنگارنگ و بکر در طول چهار فصل، زیستگاه پرندگان و آبزیان بسیار گوناگونی است.

البته همه جذابیت‌های سفر به این تالاب در خود تالاب خلاصه نمی‌شود زیرا مسیر رسیدن به تالاب را شگفتی‌های طبیعت فرا گرفته است. با توجه به این‌که اگر مسافر استان گیلان باشید قطعا بزرگ‌ترین هدف شما لذت بردن از طبیعت و شگفتی‌هایش است، هرگز تماشای مناظر جذاب تالاب سوستان را از دست ندهید.

۶. تالاب بین المللی امیرکلایه

@[email protected]#=img=#

شمال لاهیجان یکی از توریستی‌ترین نقاط شهر لاهیجان است. نگین این نقطه از لاهیجان هم بدون شک تالاب بین المللی امیر کلایه یا شاله کل است که یکی از تالاب‌های آب شیرین با ارزش کشور ایران به شمار می‌رود. این تالاب در عمق حدودا 2 متری آب پدید آمده است و 1230 هکتار هم مساحت دارد.

شاله کل هر ساله در طی هر چهار فصل سال پذیرای هزاران گونه پرنده و ماهی مختلف است که در ماه‌هایی از سال در این تالاب زیست می‌کنند. نیلوفرهای آبی اما سفید رنگ به همراه پسته‌های دریایی یا «ثعله» معروف لاهیجان زیبایی این تالاب را در کنار تنوع جانوری ‌آن دو چندان کرده‌اند.

اگر قصد سفر به تالاب بین المللی امیرکلایه را داشتید، از مسیر کنارگذر چمخاله به سوی کیانشهر حرکت کنید.

پیشنهاد خواندنی: خاطره‌ سازی در زیباترین جاده های ایران

۷. موزه تاریخ چای و آرامگاه کاشف السلطنه

@[email protected]#=img=#

از جاذبه‌های طبیعی پرشمار لاهیجان که بگذریم، باید آرامگاه «محمد میرزا قاجار قوانلو» معروف به «کاشف السلطنه» و البته موزه تاریخ چای را در اولویت اول خود قرار دهید. کاشف السلطنه فرزند ارشد «اسد الله میرزا نایب السلطنه» (یکی از مقامات بلند رتبه دربار قاجاریه) بود. وی نخستین رواج دهنده چای در ایران شناخته می‌شود. به همین دلیل در گذشته به او لقب «چای‌کار» و امروزه، «پدر چای ایران» را اختصاص داده‌اند.

موزه تاریخ چای نیز بعد‌ها در همان محل آرامگاه کاشف السلطنه احداث شد که با ملاقات این موزه به اطلاعات مردم شناسانه و تاریخی بسیار جالبی درباره چای در ایران دست پیدا خواهید کرد.

منبع مطلب : www.alibaba.ir

جاهای گردشگری لاهیجان

آخرین مطالب سایت