30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

بهترین مقام والیبال ایران در لیگ جهانی را از این سایت دریافت کنید.

مقام چهارمی والیبال ایران بهترین عنوان آسیا در تاریخچه 25 ساله لیگ جهانی

تهران – ایرنا – تیم ملی والیبال ایران پس از برگزاری 16 دیدار در لیگ جهانی سال 2014 موفق به كسب مقام چهارمی این رقابت ها شد، عنوانی كه تا كنون در قاره آسیا هیچ كشوری آن را به دست نیاورده است.

۲۹ تیر ۱۳۹۳،‏ ۲۱:۵۲ کد خبر: 81243673 T T ۰ نفر

مقام چهارمی والیبال ایران بهترین عنوان آسیا در تاریخچه 25 ساله لیگ جهانی

تهران – ایرنا – تیم ملی والیبال ایران پس از برگزاری 16 دیدار در لیگ جهانی سال 2014 موفق به كسب مقام چهارمی این رقابت ها شد، عنوانی كه تا كنون در قاره آسیا هیچ كشوری آن را به دست نیاورده است.

به گزارش ایرنا، از میان تیم های آسیایی تیم های ژاپن، كره جنوبی و چین سه تیمی هستند كه سابقه زیادی در لیگ جهانی والیبال دارند. این تیم ها به ترتیب با 20، 15 و 14 بار حضور در لیگ جهانی خود را به عنوان تنها تیم های آسیایی با سابقه در این مسابقات مطرح كردند.

كسب مقام ششمی در سالهای 1990، 1993 و 2008 از سوی تیم ژاپن و همین رده در سال 1995 و 1996 از سوی تیم های كره جنوبی و چین بهترین مقام تیم های آسیایی در لیگ جهانی والیبال است.

تیم ملی والیبال ایران در سال گذشته با هدایت خولیو ولاسكو و در نخستین حضور خود مقام نهمی جهان را به دست آورد.

ملی پوشان ایران امسال و در دومین حضور خود با هدایت اسلوبودان كواچ موفق به كسب مقام چهارمی شدند كه كسب این مقام برای والیبال قاره كهن آسیا بی سابقه است و روند دست یابی به این مقام به قرار زیر است:

ملی پوشان والیبال ایران حضور در لیگ جهانی سال 2014 را از نهم خردادماه در دور مقدماتی كه در شهر كریسته ایتالیا برگزار شد، آغاز كردند.

تیم ملی والیبال ایران در هفته دوم (نهم و یازده خردادماه) با پذیرش دو شكست سه بر صفر برابر ایتالیا در سرزمین لاجوردی پوشان، شروعی ناخوشایند با سرمربی جدید (اسلوبودان كواچ) داشت.

ملی پوشان ایران سپس راهی برزیل شدند و در نخستین دیدار هفته سوم (16 خردادماه) نیز به رغم ارائه یك بازی زیبا، سه بر دو مغلوب تیم ملی والیبال برزیل پرافتخارترین تیم لیگ جهانی شدند تا بعد از سه مسابقه تنها یك امتیاز كسب كنند.

تیم ملی والیبال ایران 17 خردادماه و در مسابقه دوم برابر برزیل به هماهنگی تیمی مورد انتظار دست یافت و بازیكنان توانستند توانایی واقعی خود را در زمین مسابقه به نمایش بگذارند. تیم ایران در چهارمین دیدار دور مقدماتی لیگ جهانی موفق به شكست سه بر صفر برزیل در خانه حریف شد كه این پیروزی بازتاب جهانی زیادی نیز به همراه داشت و ملی پوشان ایران به نخستین پیروزی خود در لیگ جهانی سال 2014 دست یافتند.

تیم ملی والیبال ایران بلافاصله برزیل را ترك و به كشور بازگشت تا شش دیدار خانگی در تهران برابر تیم های برزیل، ایتالیا و لهستان داشته باشد.

بلندقامتان والیبال ایران در هفته چهارم لیگ جهانی والیبال در سالن 12 هزار نفری آزادی دو بار به مصاف برزیل رفتند (23 و 25 خردادماه) كه یك شكست و یك پیروزی سه بر دو ره آورد این دیدارها برای ایران بود و دو تیم برزیل و ایران در این هفته سه امتیاز به دست آوردند.

اوج رقابت ملی پوشان ایران در هفته پنجم لیگ جهانی والیبال در تهران بود كه در روزهای 30خردادماه و یكم تیرماه موفق به شكست ایتالیا به ترتیب با نتایج سه بر صفر و سه بر یك شدند تا دومین تیم پرافتخار لیگ جهانی بدون كسب امتیازی تهران را ترك كند.

ملی پوشان والیبال ایران در هفته ششم لیگ جهانی نیز موفق به شكست لهستان در دو دیدار پیاپی شدند (ششم و هشتم تیرماه) تا جمع امتیازهای خود را به 19 برسانند و یك هفته مانده به پایان این رقابت ها صعود خود را به لیگ جهانی والیبال سال 2014 مسجل كنند.

هفته هفتم و پایانی دور مقدماتی لیگ جهانی والیبال از پنج شنبه 12 تیرماه آغاز شد و تیم ملی والیبال ایران در دو مسابقه 13 و 14 تیرماه و به مصاف لهستان رفت. ملی پوشان ایران در دیدار نخست سه بر یك مغلوب حریف شدند و در دیدار دوم نیز با نتیجه به دور از انتظار (سه بر صفر) مغلوب لهستان شدند تا صدر جدول گروه یك را از دست بدهند.

مرحله نهایی لیگ جهانی والیبال از 25 تا 29 تیرماه در شهر فلورانس ایتالیا برگزار شد و تیم ملی والیبال ایران چهارشنبه 25 تیرماه در نخستین دیدار خود در این مرحله به مصاف روسیه قهرمان سال گذشته لیگ جهانی و المپیك 2012 لندن رفت و سه بر دو مغلوب این تیم شد و یك امتیاز ارزشمند به دست آورد.

شاگردان كواچ سرمربی تیم ملی والیبال ایران روز پنج شنبه استراحت داشتند و روز جمعه 27 تیرماه به مصاف زرد پوشان برزیل رفتند و این تیم را سه بر یك شكست دادند و به جمع چهار تیم برتر جهان راه یافتند.

ملی پوشان والیبال ایران در مرحله نیمه نهایی به مصاف آمریكا رفتند و به دلیل خستگی مفرط از دیدار سنگین با برزیل سه بر صفر مغلوب شدند تا در دومین حضور خود در لیگ جهانی مقام چهارمی اش قطعی شود.

تیم ملی والیبال ایران روز یكشنبه 29 تیرماه در آخرین دیدار خود در لیگ جهانی سال 2014 به مصاف ایتالیا رفت و با پذیرش شكست سه بر صفر برابر تیم میزبان، عنوان چهارمی این رقابت ها را به دست آورد.

نتایج كامل دیدارهای تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی سال 2014 به قرار زیر است:

دور مقدماتی:

نهم خردادماه؛ ایتالیا 3- ایران صفر (25 بر 19، 25 بر 22 و 25 بر 23)

یازدهم خردادماه؛ ایتالیا 3- ایران صفر (27 بر 25، 25 بر 18 و 25 بر 22)

16 خردادماه؛ برزیل 3 – ایران 2 (25 بر 23، 28 بر 30، 26 بر 28، 25 بر 23 و 15 بر 13)

17 خردادماه؛ برزیل صفر – ایران 3 (18 بر 25، 21 بر 25 و 22 بر 25)

23 خردادماه؛ ایران 3- برزیل 2 (18 بر 25، 27 بر 25، 20 بر 25، 25 بر 17 و 15 بر 9)

25 خردادماه؛ ایران 2 – برزیل 3 (19 بر 25، 16 بر 25، 25 بر 23، 25 بر 23 و 10 بر 15)

30 خردادماه؛ ایران 3 – ایتالیا صفر (25 بر 18، 25 بر 20 و 25 بر 15)

یكم تیرماه؛ ایران 3 – ایتالیا یك (25 بر 22، 25 بر 19، 19 بر 25 و 25 بر 20)

ششم تیرماه؛ ایران 3 – لهستان یك (23 بر 25، 25 بر 16، 25 بر 11 و 25 بر 19)

هشتم تیرماه؛ ایران 3 – لهستان صفر (25 بر 22، 25 بر 20 و 25 بر 22)

13 تیرماه؛ لهستان 3- ایران یك (17 بر 25، 26 بر 24، 25 بر 23 و 25 بر 23)

14 تیرماه؛ لهستان 3 – ایران صفر (25 بر 23، 25 بر 20 و 25 بر 17)

مرحله نهایی:

25 تیرماه: ایران 2 – روسیه 3 (25 بر 18، 18 بر 25، 21 بر 25، 37 بر 35 و 8 بر 15)

27 تیرماه: ایران 3 – برزیل یك (25 بر 21، 25 بر 19، 23 بر 25 و 28 بر 26)

منبع مطلب : www.irna.ir

تیم ملی والیبال مردان ایران

تیم ملی والیبال مردان ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ایران لقب(ها) سرو قامتان

سازمان فدراسیون والیبال جمهوری اسلامی ايران

کنفدراسیون آسیا سرمربی بهروز عطایی

رده‌بندی FIVB ۱۲ (از ۲۸ ژوئن ۲۰۲۱)

لباس‌ها

میزبانمیهمانسوم

بازی‌های المپیک

تعداد دفعات حضور ۲ ()

بهترین نتیجه پنجم (۲۰۱۶)

قهرمانی جهان

تعداد دفعات حضور ۶ ()

بهترین نتیجه ششم (۲۰۱۴)

جام جهانی

تعداد دفعات حضور ۴ ()

بهترین نتیجه هشتم (۲۰۱۵، ۲۰۱۹)

قهرمانی آسیا

تعداد دفعات حضور ۱۹ ()

بهترین نتیجه (۲۰۱۱، ۲۰۱۳، ۲۰۱۹ , ۲۰۲۱ )

iranvolleyball.com افتخارات [نمایش]

تیم ملی والیبال مردان ایران – ۱۹ ژوئن ۲۰۱۵

تیم ملی والیبال مردان ایران تیم بین‌المللی والیبال مردان است که به نمایندگی از ایران به میدان می‌رود و زیر نظر فدراسیون والیبال ایران فعالیت می‌کند. تیم ملی والیبال ایران در آسیا جایگاه اول را دارد و یکی از قدرت‌های برتر جهان به‌شمار می‌رود.

تیم ملی ایران تا کنون موفق به کسب چهار عنوان قهرمانی جام ملت‌های آسیا، دو طلای بازی‌های آسیایی، یک مقام چهارمی لیگ جهانی و یک مقام ششمی در قهرمانی جهان شده‌است. تیم ملی ایران در سال ۲۰۱۶ در مسابقات انتخابی المپیک توانست بعد از ۵۲ سال به عنوان تیم دوم به المپیک ۲۰۱۶ ریو صعود کند و در نهایت به مقام پنجم المپیک دست پیدا کرد.[۱] ایران در سال ۲۰۱۷ برای نخستین بار در یک رقابت بین‌المللی، در سطح بزرگسالان جهان موفق به کسب مقام سوم و مدال برنز در جام بزرگ قهرمانان جهان ۲۰۱۷ شد. تیم ملی والیبال مردان ایران در ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ برای چهارمین سال پیاپی با شکست تیم ملی والیبال مردان ژاپن قهرمان آسیا شد.[۲]

تاریخچه[ویرایش]

در ابتدا تأسیس فدراسیون‌های ورزشی والیبال و بسکتبال دارای فدراسیون مشترک شدند و تا سال ۱۳۳۶ به همین نحو ادامه داشت. اشغال ایران توسط نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم، ارتباط ورزشی کشور ما به ویژه تیم‌های والیبال را با سربازان این نیروها به همراه داشت و راهی برای آشنا شدن با والیبال خارج از کشور بود. در آن زمان یک مسابقه دوستانه بین یک تیم از کشورمان با ارتش روسیه در انزلی انجام شد که این بازی به نفع تیم ملی ایران خاتمه یافت.

ترجمه کتاب قوانین والیبال در سال ۱۳۳۳ توسط سید ضیاالدین شادمان، رئیس فدراسیون والیبال و بسکتبال و تهیه و تنظیم آن توسط کاظم رهبری، رئیس تربیت بدنی آموزشگاه‌های ایران که از داوران ممتاز والیبال در ایران بود. از اقدامات رو به جلویی بود که شکل منظمی را در برگزاری مسابقات والیبال آن زمان فراهم نمود. در پایان سال ۱۳۳۶، والیبال دارای فدراسیون مستقل شد و امیرعباس امین به عنوان اولین رئیس فدراسیون والیبال کار خود را آغاز کرد. در همین دوران بحث عضویت ایران در فدراسیون بین‌المللی والیبال جهان مطرح شد و سرانجام یک سال بعد ۱۹۵۹ میلادی این مهم به انجام رسید. در سال ۱۳۳۷ برای اولین بار تیم ملی پاکستان به تهران دعوت شد و چند مسابقه دوستانه با تیم‌های ملی و باشگاهی و ارتش ایران انجام داد. تیم ملی والیبال ایران برای اولین بار در این سال تشکیل شد. چندی بعد تیم ملی مردان ایران به مسابقات بازی‌های آسیایی ۱۹۵۸ توکیو اعزام شد. اعضای این تیم را هشت بازیکن تشکیل می‌دادند و مربی تیم فریدون شریف‌زاده از بزرگان ورزش آن دوران بود و سابقه عضویت در تیم‌های اروپایی را هم داشت. این تیم که برای اولین بار در چنین رویداد مهمی شرکت کرده بود، توانست با افتخار مقام دوم مسابقات را کسب نموده و مدال نقره اولین دوره مسابقات والیبال بازی‌های آسیایی را برای کشورمان به ارمغان آورد. پس از این مسابقات، فعالیت‌های بین‌المللی بیشتری در ورزش والیبال ایران آغاز شد. اعزام مربیان و داوران به کلاسهای بین‌المللی، دعوت از تیم‌های خارجی و اعزام تیم‌های ملی کشورمان به تورنمنت‌ها و مسابقات رسمی بین‌المللی مانند بازی‌های آسیایی، مسابقات قهرمانی آسیا، غرب آسیا، آسیای مرکزی، قهرمانی جهان، جام جهانی، دانشجویان جهان، ارتش‌های جهان، ناشنوایان جهان، معلولین جهان و راه‌آهن‌های جهان و جام‌های جمهوریت ترکیه، ریاست جمهوری قزاقستان، شیخ راشد امارات بخشی از این فعالیت‌ها است. در آن سال‌ها ابراهیم نعمتی به عنوان داور بین‌المللی والیبال مطرح شد که در ادامه به عضویت کمیته داوران فدراسیون جهانی والیبال درآمد و مدرس جهانی داوری شد.

در طول دوران پس از انقلاب ایران مربیان مطرح زیادی به ایران آمدند. سردار نصرالله خان به ایران آمد و کار با بازیکنان ایران را قبل از بازی‌های ۱۹۵۸ آغاز کرد و برنامه‌ای را برای تنظیم آبشار روی تور به بازیکنان داد. مربی بعدی میلوسلاو ایم بود، تیم ملی والیبال در دهه ۷۰ میلادی نسل تازه‌ای از بازیکنان را به خود دید و او هدایت تیم ملی را با چهره‌هایی مانند حسن کرد و مسعود صالحیه به عهده گرفت و ایران در بازی‌های آسیایی ۱۹۷۰ بانکوک با این مربی به عنوان پنجم رسید. تادایی کورادا بعد از میلوسلاو به ایران آمد و در بازی‌های تهران به اتفاق فاروق فخرالدینی روی نیمکت ایران نشست، اما ایران در عین میزبانی، در بین هشت تیم شرکت‌کننده چهارم شد، فکر بازی‌های تدارکاتی بیشتر را نیز کورادا در ایران جا انداخت و بعد از او پارک سونگ کره‌ای به ایران آمد و در جام پهلوی شرکت کرد.

پس از انقلاب ایران[ویرایش]

در سال‌های اولیه پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، تحت تأثیر شرایط جنگ تحمیلی علیه ایران و به علت تعویض‌های پیاپی رؤسای فدراسیون و تغییرات وسیع در کادر هیئت رئیسه، برنامه‌های والیبال شکل پایداری نداشت و بیشتر کوشش می‌شد در زمینه ورزش عمومی و همگانی برنامه‌ریزی شود؛ لذا به جای رقابت‌های باشگاهی، برنامه‌ریزی بریا برگزاری همه ساله مسابقات قهرمانی کشور انجام شد که این رقابت‌ها همچنان نیز برگزار می‌شوند. رفته رفته با پایان یافتن جنگ تحمیلی و سامان یافتن مدیریت و برنامه‌ریزی در ورزش کشور، برنامه‌ها و مسابقات والیبال نیز در سراسر کشور به لحاظ اجرا، کمیت و کیفیت شکل بهتری به خود گرفت. دوباره اعزام تیم‌ها به خارج از کشور و دعوت از تیم‌های خارجی از سر گرفته شد و والیبال پا در راه شروعی دوباره نهاد. شومان آلمانی اولین مدرس اروپایی بعد از انقلاب بود. ایوان بوگاینکوف که اسم درست او ایوان بوگاینکوفس بود تحول نوینی در والیبال ایران ایجاد نمود و نسلی از بازیکنان و مربیان را برای والیبال ایران ساخت. مسابقات والیبال بین‌المللی دهه فجر که از سال ۱۳۶۵ تا سال ۱۳۷۹ برگزار شد از جمله رویدادهای ارزنده در تاریخ والیبال ایران است که به پیشرفت والیبال ایران سرعت بخشید و زمینه‌ای شد برای توجه باشگاه‌ها و تیمداری در والیبال داخلی. تا جایی که لیگ‌های برتر و دسته اول باشگاه‌های کشور به شکل نوین خود یعنی آن طور که در دنیا معمول بود، پی ریزی شد و سال به سال رونق یافت و لیگ به پیشرفت تیم ملی کمک کرد. در این دوره از تیم ملی مربیان خارجی زیادی به ایران آمدند و والیبال پایه ایران رشد کرد.

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

بهترین مقام والیبال ایران در لیگ جهانی

آخرین مطالب سایت