30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

برای شب ادراری کودکان چی خوبه را از این سایت دریافت کنید.

شب ادراری

شب ادراری چیست و شیوع آن چقدر است؟ لباس خواب و ملحفه های خیس و یک کودک خجالت زده و مادردرمانده و ناامید و پدری عصبانی صحنه های آشنا در بسیاری از خانه…

شب ادراری

شب ادراری شب ادراری چیست و شیوع آن چقدر است؟

لباس خواب و ملحفه های خیس و یک کودک خجالت زده و مادردرمانده و ناامید و پدری عصبانی صحنه های آشنا در بسیاری از خانه ها است. اما خود را سرزنش نکنید. خیس کردن شبانه نشانه ای از آموزش نادرست  توالت نیست. این موضوع اغلب بخش عادی از رشد کودک است. به طور کلی، خیس کردن بستر قبل از 5 سالگی نگران کننده نیست. در این سن، کورتکس مغز کودک شما ممکن است هنوز در حال توسعه کنترل مثانه باشد.اگر شب ادراری ادامه یابد، با صبر و درک به مشکل رسیدگی کنید. تغییر سبک زندگی،کاهش استرس خود و کودک ، استفاده از روشهای تشویقی و گاهی داروها ممکن است باعث کاهش تدریجی شب ادراری شود.شما بدانید که تنها نیستید و در 5 سالگی از هر 100 کودک  15نفر ازآنها هنوز شبها رختخواب خود را خیس میکنند.و هر سال از تعداد آنها کم شده به طوری که یک درصد کودکان در سن نوجوانی هنوز شب ادراری دارند.شب ادراری در پسرها دوبرابر دخترهاست.در عین حال در موارد کمتری  شب ادراری میتواند به علت مشکلات جدیی باشد که نیاز به کمک گرفتن از پزشک را ضروری کند.

علت شب ادراری چیست ؟

هیچکس به طور قطعی نمی داند چه چیزی موجب شب ادراری می شود، اما عوامل مختلفی ممکن است نقش داشته باشند:

یک مثانه کوچک. مثانه فرزند شما ممکن است به اندازه کافی حجم برای تولید ادرار تولید شده در شب نداشته  نباشد.

مثانه بیش فعال:ربط به بیش فعالی کودک ندارد ومثانه انقباض های نا بجا پیدا میکند.

مثانه عصبی:در این بیماری مثانه دیواره ضخیمی دارد و مانند مثانه طبیعی خاصیت کشسانی و نگهداری ادرار را ندارد.

ناتوانی در تشخیص یک مثانه پر:اگر عصب هایی که مثانه را کنترل می کنند با تاخیر تکامل پیدا کنند، مثانه پر ممکن است کودک شما را بیدار نکند – مخصوصا اگر فرزند شما در یک خواب عمیق باشد.

استرس‌های محیطی: گاهی تنش‌ها و فشارهای روانی مداوم نیز باعث شروع شب‌ادراری می‌شود.

برخی از بیماری‌های نخاعی یا تومور

یک مشکل ساختاری در دستگاه ادراری یا سیستم عصبی: به ندرت، شب ادراری به دلیل یک نقص در سیستم عصبی کودک یا سیستم ادراری میباشد.

عدم تعادل هورمون: در دوران کودکی بعضی از بچه ها به میزان کافی  هورمون  ضد ادرار(ADH)که میزان ادرار شب را کم میکند را در شب تولید نمی کنند.

عفونت مجاری ادراری:برای کودک در هنگام  عفونت ادراری، کنترل ادرارمی تواند  دشوار باشد. نشانه ها و علائم عفونت ادراری ممکن است شامل شب ادراری، بی اختیاری روزانه،تکرر ادرار ، ادرار قرمز یا صورتی و درد در هنگام ادرار کردن باشد.

آپنه یا قطع تنفس کوتاه مدت در خواب : گاهی اوقات شب ادراری، نشانه ای از آپنه انسدادی خواب است، که در آن تنفس کودک به طور موقت متوقف می شود – اغلب به علت لوزه های بزرگ  یا گاه زبان بزرگ ایجاد می شود. علائم و نشانه های دیگر ممکن است شامل کبودی زیر چشم ، خروپف و خواب آلودگی روزانه باشد.

دیابت: برای یک کودک که قبلا  در شب ادرار نمی کرده، خیس کردن تخت ممکن است اولین علامت دیابت باشد. علائم و نشانه های دیگر ممکن است شامل دفع مقدار زیادی ادرار در یک زمان، افزایش تشنگی، خستگی و کاهش وزن با وجود اشتهای خوب باشد.

یبوست مزمن: عضلات یکسانی برای کنترل ادرار و دفع مدفوع استفاده می شود. هنگامی که یبوست درازمدت است، این عضلات می توانند ناکارآمد باشند و منجر به شب ادراری شوند.

چه موقعی باید شب ادراری را جدی بگیرم؟

-تداوم شب ادراری بعد از 5 سالگی

-نم زدن و خیس کردن لباس زیر در طی بیداری

_کودکی که قبلا درشبها خشک بود ولی به تازگی دچار شب ادراری شده است(مهم)

-کودکی که آب زیاد میخورد وادرارش زیاد و همیشه رنگ ادرارش روشن است .

-کودکی که سابقه عفونت ادراری در خودش یا سایر اعضای خانواده داشته است.

-کودکی که رشد قدیش متوقف شده باشد

-کودکی که زیاد دچار سردرد میشود

-کودکی که شبها خروپف میکند و زیاد از خواب میپرد

-کودکی که در ناحیه پایین کمر فرو رفتگی عمیق ،تافت مو یا خال  بزرگ دارد.

-کودکی که موقع ادرار کردن  چمباتمه میزند یا پاهایش را قیچی میکند یا درموقع دفع ادرار درد دارد.

-کودکی که جریان ادراری غیر طبیعی دارد و ادرارش قطع و وصل میشود.

-کودکی که همیشه از درد های پهلو یا زیر شکم شاکی است

-کودک یا والدینی که به  دلیل  شب ادراری دچار درماندگی یا فشار عصبی شده اند.

آیا لازم است برای شب ادراری کودکم آزمایش و عکس و سونوگرافی و….انجام دهم؟

معمولا  در همه این کودکان نیازبه انجام آزمایش ادرار صبحکاهی میباشد ولی پزشک کودک شما بر حسب شرح حال و معاینه فیزیکی امکان دارد درخواست سونوگرافی ،عکس رنگی مثانه،اسکن کلیه یا حتی نوار مثانه نماید.

آیا شب ادراری درمان دارد؟

اگر شب ادراری کودک شما بنا به تشخیص پزشک از نوع اولیه بوده و ناشی از بیماری زمینه ای دیگری نباشد به مرور زمان حتی بدون دارو برطرف میشود.ولی در اکثرا مواقع به علت تاثیراتی که بر روح و روان کودک و اعضای خانواده دارد  ترجیح داده میشود که مداخلات درمانی انجام شود.روشهای درمانی شامل راههای تشویقی با کارت تشویق  یا دادن برچسب ستاره به ازای هر شب خشک و دادن جایزه بر طبق تعداد این کارتها و ستاره ها ، عدم مصرف آب زیاد در نوشیدنیهای مدر در شب , عدم مصرف لبیات و نمک و شیرینی  در شب ،استفاده از اسپری بینی  یا قرص های حاوی هورمون ضد ادرار در قبل از خواب ،استفاده از داروهایی که باعث افزایش حجم ادرار مثانه میشوند ،استفاده از داروهای ضد افسردگی .حتی گاهی نیاز به ارجاع به فیزیوتراپ و انجام فیزیوتراپی عضلات کف لگن وجود دارد.

آیا با نسخه های خانگی یا گیاهی میتوان شب ادراری را درمان کرد؟

درمانهای خانگی و گیاهی متعددی برای شب ادراری ذکر شده مانند :ماساژشکم با روغن زیتون ،گرم نگ داشتن شکم با پارچه ای پشمی در طی خواب ،دارچین ،آب قره قروت،ترکیب عسل وسرکه سیب، دانه های رازیانه و….ولی هنوز هیچ مطالعه علمی مبنی بر اثر بخشی این داروها انجام نشده است.

در بعضی از مطالعات اثر بخشی طب سوزنی  در درمان شب ادراری ثابت شده است.

آیا کودکی که شب ادراری دارد باید رژیم غذایی خاصی را رعایت کند؟ 

منبع مطلب : www.drpournasiri.com

شب ادراری در کودکان؛ علت و راه‌ های درمان

شب ادراری در کودکان معمولا به مرور زمان برطرف می‌شود و به ندرت به مشکل جدی تبدیل می‌شود. اما گاهی اوقات کودک شما هرچه سعی می‌کند نمی‌تواند شب ادراری را ترک کند. شما ناامید هستید، او خسته شده است. شما نگران هستید که مبادا مشکل جدی وجود داشته باشد. گاهی اوقات نیاز به کمک پزشک […]

شب ادراری در کودکان؛ علت و راه‌ های درمان

نویسنده: تیم تحریریه درمانکده

دسته: بیماری های کلیه و مجاری ادرار

انتشار: ۱۰/۱۴/۱۳۹۹ تعداد نظرات: 5 نظر 1,376 بازدید زمان مطالعه 4 دقیقه

شب ادراری در کودکان معمولا به مرور زمان برطرف می‌شود و به ندرت به مشکل جدی تبدیل می‌شود. اما گاهی اوقات کودک شما هرچه سعی می‌کند نمی‌تواند شب ادراری را ترک کند. شما ناامید هستید، او خسته شده است. شما نگران هستید که مبادا مشکل جدی وجود داشته باشد. گاهی اوقات نیاز به کمک پزشک متخصص کودکان یا دکتر متخصص کلیه و مجاری ادرار است. در اینجا به برخی از سوالات بسیاری که شما ممکن است درباره بی اختیاری ادرار کودکتان داشته باشید پاسخ داده شده است.

شب ادراری در کودکان چقدر رایج است؟

حدود ۴۰ درصد از کودکان ۳ ساله شب ادراری دارند. کارشناسان کاملاً نمی‌دانند که چرا یک کودک شب ادراری دارد و دیگری ندارد. شاید این موضوعی مرتبط با تکامل باشد. گاهی اوقات مثانه کودک برای ذخیره ادرار در طول شب به اندازه کافی جا ندارد. گاهی اوقات کودک هنوز توانایی تشخیص این را ندارد که مثانه چه زمانی پر شده است، یا اینکه باید از خواب بیدار شده و به دستشویی برود.

در رابطه با شب ادراری چه چیزی طبیعی است؟

در رابطه با شب ادراری در کودکان طیف گسترده ای وجود دارد. به طور معمول کودک از ۲ تا ۴ سالگی می تواند به توالت برود اما بعضی از آنها تا سنین بالاتر قادر به حفظ ادرار خود در طی شب نخواهند بود. تا سن ۵ یا ۶ سالگی، ۸۵ درصد از کودکان می توانند ادرار خود را در شب نگه دارند، اما برخی از کودکان تا سن ۱۰ – ۱۲ سالگی هم گاهی اوقات رختخواب خود را خیس می‌کنند.

گاهی اوقات کودکی که در طول شب می‌توانسته خودش را کنترل کند، دوباره شب ادراری می کنند. اضطراب‌های خانوادگی یا مسائل مدرسه می‌تواند باعث تحریک چنین حالتی شود. با بالغ شدن سیستم‌های کودک، احتمال شب ادرارری در وی کم می شود.

تا سنین نوجوانی یا خیلی زودتر از آن، تقریباً در همه کودکانی که رختخوابشان را خیس می‌کنند، این مسئله حل می شود و فقط در یک درصد یا کمتر از کودکان این مشکل به جا می‌ماند.

بسیاری از کودکان سنین مدرسه که شب ها رختخواب خود را خیس می‌کنند، مشکلی دارند که پزشکان به آن «شب ادراری اولیه» می‌گویند. آنها هرگز کنترل شبانه مثانه خود را در دست نداشته اند. سابقه خانوادگی نیز در بی اختیاری ادرار در کودکان نقش دارد. اگر شما در کودکی شب ادراری داشتید و کودکتان نیز اینطور است، تعجب نکنید.

سابقه خانوادگی نیز در بی اختیاری ادرار در کودکان نقش دارد.

مشاورۀ آنلاین با دکتر کودکان مورد نظرتان را رزرو کنید

به صفحه مشاورۀ آنلاین کودکان بروید و زمان مشاوره دلخواهتان را (تصویری، صوتی و متنی) آنلاین رزرو کنید.

رزرو مشاورۀ کودکان

چه موقع باید با پزشک متخصص اطفال در مورد شب ادراری صحبت کنیم؟

البته که می توانید هر زمانی نگرانی در زمینه شب ادراری داشتید آن را با پزشک در میان بگذارید. اگر کودکتان سابقه شب ادراری نداشته است اما سپس ناگهان دچار این مشکل شده است، با متخصص اطفال در میان بگذارید. پزشک می‌تواند کودک شما را ارزیابی کند تا مطمئن شود این مشکل ناشی از استرس نبوده و یا به دلیل بیماری خاصی نیست. البته این احتمال کم است. فقط ۱ درصد از مشکلات شب ادراری در کودکان در نتیجه دیابت کودکان، عفونت‌ها، ناهنجاری های مثانه یا کلیه یا وضعیت پزشکی دیگری به وجود می‌آید. اگر کودکتان علائم نامعمول مانند سوزش به هنگام ادرار کردن یا ادرار خونی دارد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

وقت دکتر کودکان بگیرید

مطب پزشک کودکان مورد نظرتان را آنلاین رزرو کنید

دریافت نوبت کودکان

چگونه می توانم به پزشک کمک کنم تا مشکل شب ادراری فرزندم را حل کند؟

برای کمک به حل مسئله شب ادراری کودکتان در خانه بازرس خوبی باشید. آماده باشید تا به این سوالات پاسخ دهید:

آیا سابقه خانوادگی شب ادراری وجود دارد؟

آیا شرایط خاص یا غذاها و نوشیدنی ها دفعات شب ادراری را بیشتر می‌کنند؟

آیا کودک شما نزدیک به زمان خواب مایعات می‌نوشد؟

آیا علائم غیر معمول مانند ادرار خونی وجود دارد؟

در مرحله بعد برای درمان شب ادراری چه اتفاقی می افتد؟

پزشک متخصص اطفال شما ممکن است آزمایش ادرار انجام دهد تا ببیند آیا عفونت ادراری وجود دارد که توانسته باشد باعث شب ادراری شود. پزشک همچنین ممکن است درخواست آزمایش های دیگری برای بررسی سلامت دستگاه ادراری فرزند شما بدهد.

چه کار دیگری می توان در رابطه با شب ادراری در کودکان انجام داد؟

برای کاهش شب ادراری متخصص اطفال ممکن است اقدامات مختلفی از جمله موارد زیر را پیشنهاد کند:

محدودیت مصرف مایعات قبل از خواب

ساعت هشداری بگذارید تا در شب و قبل از اینکه کودک جایش را خیس کند، وی را بیدار کند. این «آموزش شرطی سازی» است که اگر به طور مداوم و پیوسته به مدت سه تا چهار ماه استفاده شود، حداقل ۷۵ درصد از مواقع مؤثر خواهد بود. این شیوه ها ارزان قیمت و به راحتی در دسترس بوده و باید قبل از استفاده از هرگونه دارو امتحان شوند.

می توانید داروهای تجویزی را امتحان کنید که بدن را مجبور به ایجاد ادرار کمتر در شب می کنند. به طور معمول از این روش استفاده نمی‌شود، مگر کودک حداقل ۷ سال سن داشته باشد و روش‌های دیگر در وی جواب نداده باشند.

آموزش شرطی سازی می‌تواند تا ۷۵ درصد مشکل شب ادراری را در کودکان برطرف کند

چگونه می توانم در طی درمان شب ادراری به کودکم کمک کنم؟

به کودک اطمینان بدهید که خیس کردن رختخواب در بچه ها عادی است. این چیزی نیست که به خاطرش خجالت بکشند و معمولاً همه بچه ها آن را پشت سر خواهند گذاشت. مطمئن شوید خواهر یا برادرهایش نیز این را به درستی می فهمند. به آنها اجازه ندهید کودک را مسخره کنند. شب ادراری در کودکان مشکل پیچیده‌ای نیست و با اقدامات مناسب به راحتی قابل درمان است.

منبع مطلب : www.darmankade.com

برای شب ادراری کودکان چی خوبه

آخرین مطالب سایت