30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

اولین عکس جیمز را از این سایت دریافت کنید.

نخستین تصاویر جیمز وب به صورت رسمی در 21 تیر ماه 1401 منتشر شد

بالاخره نخستین تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب منتشر شدند و از این پس ماموریت این تلسکوپ آغاز شده و درک ما از عالم را متحول خواهد کرد

علمی نجوم و فضا

نخستین تصاویر جیمز وب چگونه جهان ناپیدا را آشکار کرد

امین رضا کیفرگیر پنجشنبه، ۲۳ تیر ۱۴۰۱

با انتشار نخستین تصاویر تمام رنگی و داده‌های طیف‌سنجی تلسکوپ فضایی جیمز وب در روز سه‌شنبه، آغاز دوران جدید ستاره‌شناسی رقم خورده است.

همراه اول

تصاویر حیرت‌انگیز و پر از جزئیاتی که تلسکوپ وب در همین ابتدای کار در اختیار ما قرار داده، حکایت از شروع دورانی دارد که قرار است در آن دانش ما از کیهان به‌طور بی‌سابقه‌ای متحول شود و دید تازه‌ای نسبت به عالم، از نزدیک‌ترین سیارات گرفته تا دورترین کهکشان‌‌ها و هر آن چیزی که بین‌شان است، پیدا کنیم.

تصاویر منتشر شده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب قدرت خیره‌ کننده‌ی آن را در به تصویر کشیدن عالم نشان می‌دهد.

بیمه سامان همراه اول دارسو همراه شاتل بهین تکنولوژی

«بیل نلسون»، مدیر ناسا در سخنرانی حین انتشار اولین تصویر این تلسکوپ در کاخ سفید می‌گوید:«امروز ما به جهانیان نمایی دست اول و جدیدی از عالم که توسط تلسکوپ جیمز وب گرفته شده است نشان می‌دهیم؛ نمایی که تا قبل از این هیچ‌وقت دیده نشده است. این تصاویر که عمیق‌ترین تصویر فروسرخ از عالم هم در میانشان است، تا قبل از این هیچ‌گاه گرفته نشده بودند و به ما نشان می‌دهند که چگونه تلسکوپ وب به ما کمک می‌کند تا به سوالاتی که حتی هنوز نپرسیدیم هم پاسخ دهیم؛ سوالاتی که به ما کمک می‌کنند تا جهان و جایگاه انسان‌ها در آن را بهتر بشناسیم».

بیل نلسون، مدیر ناسا، درحال صحبت درباره‌ی نخستین تصاویر جیمز وب

انتشار نخستین تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب به منزله‌ی آغاز رسمی ماموریت علمی این تلسکوپ است. وب در طول عمر خود، به اخترشناسان سراسر جهان اجازه خواهد داد تا سوژه‌های مورد نظر خود را رصد کنند و تصاویر دست اولی در طول موج فروسرخ در اختیار آن‌ها قرار خواهد داد.

بیمه سامان ایرانیکارت

یک بیت کوین کامل بدون قرعه کشی

فروشگاه اینترنتی جی جی مو

جیمز وب دروازه‌های جدید عالم را می‌گشاید

با این که قرار بود همه‌ی تصاویر وب عصر روز سه‌شنبه، ۲۱ تیر منتشر شوند، طی خبری فوری اعلام شد که یکی از این عکس‌ها ساعاتی زودتر و در بامداد سه‌شنبه در مراسمی در کاخ سفید و توسط جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا رونمایی خواهد شد. مراسمی که در ابتدا قرار بود ساعت ۱:۳۰ بامداد به وقت تهران شروع شود، با یک و ساعت و نیم تاخیر آغاز شد.

«جو بایدن» رئیس جمهور، «کامالا هریس» معاون اول و نلسون، مدیر ناسا از جمله افراد سرشناس این مراسم بودند. و سپس لحظه‌ی موعود فرا رسید. نخستین تصویر قدرتمند‌ترین چشم بشر در کیهان منتشر شد.

تصویری از خوشه‌ی کهکشانی SMACS 0723  و بی‌شمار کهکشان دیگر در جلو و پشت این خوشه که به تصویر میدان ژرف جیمز وب معروف هستند. این تصویر، واضح‌ترین و عمیق‌ترین چشم‌انداز انسان از عالم است.

تصویر میدان ژرف جیمز وب – دوربین نیرکم

نلسون در سخنرانی انتشار این تصویر می‌گوید:«تصویر میدان ژرف جیمز وب صرفا نخستین عکس تمام رنگی این تلسکوپ نیست؛ بلکه ژرف‌ترین و واضح‌ترین تصویری است که تا کنون از دوردست‌های کیهان تهیه کرده‌ایم». اگر دانه‌ای شن به سمت آسمان بگیرید، تمام اجرامی که در این تصویر می‌بینید در پشت آن دانه‌ی شن جای خواهند داشت. این خود به تنهایی می‌تواند بیان‌گر عظمت کیهان و معیارهایی که در نجوم با آن سر و کار داریم باشد.

میدان گرانشی خوشه‌ی کهکشانی SMACS 0723  به قدری است که می‌تواند نور کهکشان‌های پشت سر خود را خمیده کند (خط‌های خمیده‌ای که در تصویر می‌بینید همین موضوع را نشان می‌دهند). از این پدیده به عنوان «لنز گرانشی» یاد می‌شود و به کمک آن نور کهکشان‌های دور دست بیشتر می‌شود.

رویدادی که کیهان در جلوی پای ما قرار داده و به کمک آن می‌توانیم کهکشان‌های دور دست را با جزئیات بیشتر مشاهده کنیم. مشابه این اتفاق در عدسی‌ها هم رخ می‌دهد. یک عدسی با خمیده کردن مسیر حرکت نور، باعث می‌شود تا ما اجرام پشت شیشه‌ی آن را واضح‌تر ببینیم. در لنزهای گرانشی فقط بجای شیشه، گرانش است که نور را خمیده می‌کند. با کمک این خوشه، برخی از کهکشان‌هایی که در این تصویر می‌بینیم مربوط به زمانی هستند که عمر عالم کمتر از یک میلیارد سال بوده است.

تصویر میدان ژرف وب توسط دوربین فروسرخ نزدیک (نیرکم)‌ یا «NIRCam» گرفته شده است و حاصل ۱۲ و نیم ساعت نوردهی مستمر است. تلسکوپ فضایی هابل برای گرفتن چنین تصویری، هفته‌ها روی سوژه نوردهی کرده بود و در نهایت هم تصویر میدان فراژرف هابل کیفیت تصویر جیمز وب را ندارد. و این تازه اول راه جیمز وب است. در آینده و با نور دهی‌های طولانی‌تر، زوایای بیشتری از عالم آشکار خواهند شد.

خوشه کهکشانی SMACS 0723 از دید تلسکوپ فضایی هابل

خوشه‌ی کهکشانی SMACS 0723  در فاصله‌ی ۶/۴ میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد. یعنی نور این خوشه، همین مقدار سال در راه بوده تا به ما برسد. نور کهکشان‌های دورتر درون این عکس حتی از این هم بیشتر در راه بوده‌اند.

منبع مطلب : digiato.com

اولین تصویر منتشر شده از جیمز وب چه چیزی را نشان می‌دهد؟ + جزئیات

اولین تصویر رنگی تلسکوپ جیمز وب شب گذشته _سه‌شنبه بیست و یکم تیرماه_ منتشر شد و در این تصاویر ویژگی‌های بیشتری از عمق کیهان، سیاره فراخورشیدی WASP 96b، پنج‌قلوی استفان و سحابی حلقه جنوبی مشخص شد.

۲۲ تیر ۱۴۰۱ – ۱۱:۴۷

اولین تصویر منتشر شده از جیمز وب چه چیزی را نشان می‌دهد؟ + جزئیات

اولین تصویر رنگی تلسکوپ جیمز وب شب گذشته _سه‌شنبه بیست و یکم تیرماه_ منتشر شد و در این تصاویر ویژگی‌های بیشتری از عمق کیهان، سیاره فراخورشیدی WASP 96b، پنج‌قلوی استفان و سحابی حلقه جنوبی مشخص شد.

نگار ناسخیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه تصاویری که شب گذشته _سه‌شنبه بیست‌ویکم تیرماه_ منتشر شد، مربوط به اهداف اولیه تلسکوپ جیمزوب بود، اظهار کرد: نخستین تصویر مربوط به عمق کیهان بود و جیمزوب در این تصویر گذشته جهان را هدف قرار داده است.

وی افزود: دومین تصویری که منتشر شد، طیفی از اتمسفر سیاره WASP 96b بود و ویژگی‌های جالبی را مشخص کرد. اتمسفر سیاره فراخورشیدی WASP 96b پوشیده از ابر است و ردپای سدیم در آن مشاهده می‌شود.

این کارشناس نجوم و ستاره‌شناس ادامه داد: یکی دیگر از تصاویری که در رویداد شب گذشته منتشر شد، مربوط به سحابی کارینا یا شاه‌تخته بود؛ این سحابی در صورت فلکی کارینا قرار دارد و تصویر جیمزوب جزئیات بیشتری از ستارگان را مشخص کرد.

وی اشاره کرد: تصویر چهارم پنج‌قلوی استفان را نشان می‌داد؛ این پدیده آسمانی متشکل از پنج کهکشان است که چهار مورد از آن‌ها در فاصله ۲۹۰ میلیون سال نوری از زمین قرار گرفته است. جیمز وب با عکس‌برداری از این گروه کهکشانی، سیاه‌چاله مرکزی یکی از کهکشان‌ها را مشخص کرد.

ناسخیان با اشاره به آخرین تصویر جیمز وب گفت: آخرین تصویری که توسط ناسا منتشر شد، مربوط به سحابی حلقه جنوبی بود؛ این تصویر عمق و گرد و غبار ستارگان بیشتری را نسبت به تصاویر پیشین مشخص کرد.

وی در رابطه با ویژگی تلسکوپ فضایی جیمزوب گفت: این تلسکوپ به صورت تخصصی در طیف فروسرخ و بازه طول موجی ۰.۶ تا ۲۸ میکرون فعالیت می‌کند و به صورت همزمان طیف‌سنجی نیز انجام می‌دهد.

این کارشناس نجوم و ستاره‌شناس ادامه داد: تفاوت جیمزوب با سایر تلسکوپ‌ها مشخص کردن جزئیات بیشتر است و برتری این تلسکوپ فعالیت در طیف فروسرخ است و با کمک آن می‌توان گذشته را بررسی کرد.

وی تصریح کرد: هنگامی که می‌خواهیم گذشته را بررسی کنیم با طول موج فروسرخ مواجه می‌شویم. طول موج فروسرخ قابلیت دارد که از پشت غبارهای میان کهکشانی و میان ستاره‌ای عبور کند و در نهایت به تلسکوپ جیمز وب برسد.

ناسخیان در رابطه با اهداف آینده جیمز وب گفت: تاکنون جرم هدفی برای آینده مشخص نشده است، اما به طور کلی هدف اصلی جیمزوب بررسی گذشته کیهان، کهکشان‌های تازه متولد شده، شکل‌گیری کهکشان‌ها و بررسی اتمسفر سیارات فراخورشیدی است.

کد خبر 587883

برچسب‌ها

جیمز وب

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا

تاریخ پرتاب جیمز وب تلسکوپ جیمز وب خرید جیمز وب چیست

تفاوت تلسکوپ هابل و جیمز وب

تلسکوپ جیمز وب زومیت

جیمز وب الان کجاست

اولین تصاویر ارسالی از جیمز وب

مستند تلسکوپ جیمز وب دوبله فارسی

سرعت تلسکوپ جیمز وب جیمز وب کجاست جیمز وب کیست

مستند تلسکوپ جیمز وب

طرز کار تلسکوپ جیمز وب

قدرت زوم تلسکوپ جیمز وب

فاصله جیمز وب تا زمین

جیمز وب به انگلیسی

لحظه پرتاب تلسکوپ جیمز وب

جیمز وب انلاین موقعیت جیمز وب جیمز وب پرتاب شد تلسکوپ جیمز وب ناسا

تصاویر تلسکوپ جیمز وب

سوخت جیمز وب چیست

مأموریت جیمز وب چیست

تلسکوپ جیمز وب چگونه گذشته را نشان می‌دهد

آخرین اخبار جیمز وب

وضعیت تلسکوپ جیمز وب

تلسکوپ جیمز وب چه کار می‌کند

مأموریت تلسکوپ جیمز وب

مستند تلسکوپ جیمز وب دوبله فارس

اخرین تصاویر از جیمز وب

دانلود فیلم لحظه پرتاب تلسکوپ جیمز وب

اخرین اخبار تلسکوپ جیمز

جیمز وب ماشین زمان

توضیحات در مورد جیمز وب

اولین تصاویر از تلسکوپ جیمز وب

فیلم تلسکوپ فضایی جیمز وب

فیلم پرتاب تلسکوپ جیمز وب

تاریخ پرتاب تلسکوپ جیمز وب

تصاویر دریافتی از تلسکوپ جیمز وب

تصاویر ارسالی تلسکوپ جیمز وب

دستاوردهای جیمز وب

تصاویر ارسالی از جیمز وب

قدرت زوم تلسکوپ هابل

تلسکوپ جیمز وب چیست تلسکوپ جیمز وب زنده

درباره تلسکوپ جیمز وب

مأموریت جیمز وب

منبع مطلب : www.imna.ir

اولین عکس جیمز

آخرین مطالب سایت