30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

اولین عکس تلسکوپ جیمز وب منتشر شد! | مشاهده نخستین تصاویر جیمز وب آنلاین 21 تیرماه 1401 | با گروه علمی ایران چطور نیوز همراه باشید

 

به گزارش عباس لاریجانی، خبرنگار بخش علمی ایران چطور، بالاخره پس از ماه‌ها انتظار امشب ساعت ۱:۳۰ بامداد به وقت تهران اولین تصویر تمام رنگی تلسکوپ فضایی جیمز وب منتشر می‌شود.

 

سازمان فضایی آمریکا(ناسا) در توییتی اعلام کرد، اولین تصویر رنگی این تلسکوپ در یک رویداد در کاخ سفید توسط جو بایدن رئیس جمهور آمریکا منتشر خواهد شد. این تصویر در ساعت ۵ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۱:۳۰ بامداد سه‌شنبه به وقت ایران) از وب‌سایت ناسا قابل مشاهده خواهد بود. سایر تصاویر این مجموعه نیز فردا(سه‌شنبه) ساعت ۱۹ به وقت تهران منتشر می‌شود.

 

تلسکوپ فضایی جیمز وب در تاریخ ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱، مصادف با چهارم دی ماه سال ۱۴۰۰ به فضا پرتاب شد. این رصدخانه پیشرفته فضایی پس از گذشت یک ماه به مقصد خود در نقطه لاگرانژ ۲ رسید و راه‌اندازی ابزارهای علمی پیشرفته آن به مدت شش ماه توسط محققان در زمین پیگیری و دنبال شد. اکنون انتظارها به پایان رسیده و این تلسکوپ که قرار است انسان را به نخستین سال‌های تشکیل جهان ببرد و اسرار کیهان را فاش کند و در دو مرحله نخستین تصاویر رنگی خود را منتشر خواهد کرد. تصاویری که به گفته‌ی ناسا اشک شوق به چشمان دانشمندان آورده است.

 

ناسا با مشارکت آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا اولین مجموعه تصاویر تمام رنگی و داده‌های طیف‌سنجی وب را فردا سه‌شنبه(۲۱ تیر) طی یک پخش زنده در ساعت ۱۰:۳۰ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۹:۰۰ به وقت ایران) منتشر خواهد کرد. تمام این تصاویر به صورت همزمان در رسانه‌های اجتماعی و وب‌سایت این آژانس فضایی نیز منتشر خواهند شد.

این پست به محض انتشار عکس های ناسا، آپدیت خواهد شد

اولین عکس تلسکوپ جیمز وب منتشر شد! | مشاهده نخستین تصاویر جیمز وب آنلاین

آخرین مطالب سایت