30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

اورتینکر

اورتینکر کیست؟ 15 نشانه اورثینکر بودن
اصولا آدمی هست و فکر کردن! اما آیا هر مدل فکر کردنی شما رو به یه اورثینکر تبدیل می‌کنه؟ اگر حال و حوصله بررسی دقیق تعریف نشخوار فکری رو ندارید، و صرفا می‌خواید بفهمید اورتینکر کیست تا خودتون یا فلان فرد مهم زندگی‌تون رو بهتر بشناسید، جای درستی اومدید.

اورتینکر کیست؟ 15 سرنخ مهم
اینجا پونزده تا از ویژگی‌ها و خصوصات افراد اورتینکر رو با هم بررسی می‌کنیم. این لیست رو تا آخر مطالعه کنید، و ببینید آیا شما هم عضوی از خانواده مظلوم اورتینکرها محسوب میشید یا نه؟!

1. در همه‌چیز به دنبال معنی هستند
بعضی وقت‌ها اورتینکرها حتی اگه واقعا مسئله‌ای برای نگرانی نداشته باشند، یه چیزی خلق می‌کنند! اورثینکرها معمولا در دنیای اطراف و اتفاقات ریز و درشت اون همیشه به دنبال به معنی خاص می‌گردند.

این حالت باعث میشه فرد در دریای بدون ساحلی از تجزیه و تحلیل غرق بشه. در چنین مواقعی خیلی مهمه که فرد به خودش یادآوری کنه خیلی چیزها عملا در ذات‌شون معنای خاصی ندارند؛ به جز معنایی که ما به اونها میدیم.

2. بیشتر از اینکه کاری انجام دهند، فکر می‌کنند
یه نشونه درست‌وحسابی و کلاسیک که میتونه بهتون بگه اورتینکر کیست، اینه که ببینید آیا اون فرد خودش رو با فکر کردن فلج میکنه یا نه؟ منظورم موقعیتی هست که فرد اونقدر به یه چیزی فکر می‌کنه که از هر اقدامی باز می‌مونه.

فرد اورتینکر فکر می‌کنه فلان گزینه برای فلان موقعیت بهترینه، اما بلافاصله اون رو با یه گزینه بهتر جدید مقایسه میکنه، تصمیم میگیره اون بهترینه و همین‌طور الی آخر تا جایی که به نتیجه نمی‌رسه و کاری هم نمیکنه.

اورثینکرهای حرفه‌ای‌تر که خودشون و این خصوصیت رو بهتر میشناسند، به جای تا ابد فکر کردن به یه موضوع، بالاخره دل به دریا میزنند و یه گزینه رو امتحان می‌کنند؛ چون میدونن عمل کردن هم به اندازه فکر کردن مهمه.

3. وقتی چیزی را می‌فهمند، به شدت هیجان‌زده می‌شوند
اورتینکرها میتونند مدت زیادی به یه موضوع فکر کنند. فرض کنید یه نفر هفته‌ها درحال فکر کردن به چیزی بوده. مشکل پیچیده‌ای که هنوز راه حل‌اش رو پیدا نکرده، اما بی‌خیالش هم نشده.

این خصوصیت با دقت بالایی بهتون میگه که چه کسی اورتینکر هست و چه کسی نه. اصولا اورثینکرها با علاقه/وسواس خاصی به دنبال جواب برای سناریوهای متعددی هستند که از ذهن‌شون رد میشه؛ و وقتی جوابش رو پیدا کنن، میتونید فریاد “یافتم، یافتم!” رو از داخل سرشون بشنوید.

البته فرد اورتینکر مثال ما احتمالا اینجا هم متوقف نمیشه و سراغ یه مشکل جدید میره، یا به این فکر میکنه که اصلا از اول واقعا مشکل اصلی رو درست فهمیده یا نه؟!

4. رها کردن (بی‌خیال شدن) برای آنها ساده نیست
اورتینکر کیست؟ کسی که اصولا نمیتونه به راحتی بی‌خیال بشه، حالا هرچی میخواد باشه. از اونجا که چنین فردی انرژی فکری خیلی زیادی روی مسائل میذاره، رها کردن اونها براش دشواره.

این رها کردن برای خیلی از اورثینکرها رسما یه شکست محسوب میشه، و به خاطر همین راحت از چیزها رد نمیشن. خیلی‌ها حتی بعد از اینکه واقعا بی‌خیال موضوع شدند، باز هم گاهی مچ خودشون رو در حال فکر کردن به همون موضوع می‌گیرند.

5. صبور هستند
وقتی پرسیدید “اورتینکر کیست؟”، احتمالا حدس نمی‌زدید که با همچنین پاسخی روبه‌رو بشید. اما واقعیت اینه که این افراد به خوبی میدونند که برای بررسی تک‌تک سناریوهای ذهنی‌شون به زمان زیادی نیاز دارند.

همون‌طور که بالاتر گفتیم، اونها از پیدا کردن جواب هم حسابی خوشحال میشن. برای همین روی هم رفته، ابن افراد خیلی اهل عجله کردن و راه‌حل‌های فوری نیستند؛ در حالی که خیلی‌ها راه حل‌های سریع می‌خوان.

6. اکثرا ایده‌آل‌گرا هستند
هر ایده‌آل‌گرایی لزوما اورثینکر نیست؛ اما اورتینکرها معمولا ایده‌آل‌گرا هستند. عامل دیگه‌ای که خطر “هیچکاری نکردن” رو برای این افراد باز هم بیشتر میکنه.

همه Overthinkerها دوست دارن تا وقتی کاملا آماده نیستند، صبر کنند. اما ممکنه این احساس آمادگی هیچوقت ایجاد نشه، و فقط باعث بشه تا فرد کارهای اجتناب‌ناپذیرش رو عقب بندازه.

اینجا هم اورتینکرهای کارکشته‌تر میدونن که بهترین زمان وجود خارجی نداره، و اونها هیچوقت به اندازه “الان” زمان ندارند.

7. همیشه دنبال اطلاعات جدید هستند
فرض کنیم شما یه اورثینکر هستید. نشستید و غرق در تفکرید که یکی از دوستان شما مقاله‌ای (که اتفاقا موضوعش براتون خیلی جالبه) رو براتون می‌فرسته. همون موقع یک آشنای دیگه در تلگرام ازتون سوالی می‌پرسه، بعد همکارتون بهتون پیشنهاد میگه برای نهار رستوران x رو انتخاب کنید.

با وجود حواس‌پرتی زیاد، یه اورتینکر واقعی تمایل داره درباره تمام این موارد بیشتر اطلاعات به دست بیاره. هرچی نباشه، همه اینها روزنه‌هایی هستند به سمت سناریوهای متعدد و نشخوار فکری بیشتر!

8. دوست دارند “چرایی” تقریبا همه‌چیز را بدانند
بچه‌ها خیلی دوست دارند بپرسند “چرا”:

امروز بیرون هوا حسابی گرمه.
چرا؟
با غریبه‌ها صحبت نکن.
چرا؟
ندو، راه برو.
چرا؟
و …
اورثینکرها هنوز هم این کودک درون کنجکاو رو دارند. چیزها و جواب‌های سطحی اونها رو قانع نمی‌کنه، و دنبال دلایل عمیق و اون چرایی اصلی هستند.

این ویژگی اتفاقا میتونه موقع حل مشکلات پیچیده، گفتگوهای عمیق و تعمق در معنای زندگی خیلی هم مفید باشه. اما بعضی وقتا هم فقط مضره. چرا؟ چون خیلی چیزها بی‌معنا هستند یا معنای اونها سطحیه. پس برای اینکه بگید اورتینکر کیست، این مورد رو هم گوشه ذهن‌تون داشته باشید.

9. بی‌رحم‌ترین منتقدان خود هستند
در راستای همون کمال‌گرایی که گفتم، اورثینکرها از یه طرف به خودشون می‌بالند که در کاری که انجام میدن عالی هستند؛ و از طرف دیگه اگه زمانی همه‌چیز رو درست (یعنی اونجور که میخوان) انجام ندن، تبدیل به بی‌رحم‌ترین منتقد خودشون میشن.

اینجا باز هم اورتینکرهای آگاه‌تر (با درک اینکه این مسئله هم میتونه یک نقطه قوت و هم یه نقطه ضعف باشه)، فراموش نمیکنند که علیرغم تلاش‌هاشون همیشه نمیتونن همه چیز رو درست انجام بدن.

10. از جواب‌های یک‌کلمه‌ای می‌ترسند
بعضی Overthinkerها وقتی از یه نفر می‌پرسند “حالت چطوره؟” و طرف فقط میگه “خوبم”، ممکنه یه مقدار هول بشن. مطمئنا اورثینکر مثال ما بعد از کلی کلنجار رفتن با خودش این سوال رو نپرسیده که فقط یه کلمه جواب بگیره!

بعضی از اونها ممکنه کنجکاوی بیشتری به خرج بدن و سوال‌های بیشتری بپرسند تا دقیقا متوجه بشن طرف چقدر خوبه. اما بیشتر اونها وارد یه گفتگوی ذهنی و نشخوار فکری میشن: “چقدر خوبه؟ واقعا خوبه یا الکی میگه؟ امروز خوبه؟ همین لحظه خوبه؟” و …

اونها نه تنها خودشون اینکار رو انجام میدن، بلکه گاهی اوقات از اطرافیان‌شون هم انتظار دارند که همین‌کار رو انجام بدن.

11. فرض می‌کنند که دیگران می‌دانند به چه فکر می‌کنند
این یه نشونه مهم دیگه برای تشخیص اینکه اورتینکر کیست محسوب میشه. صدای افکار این اشخاص در سرشون بسیار بلنده، اما گاهی فراموش میکنن که فقط خودشون می‌تونن این صدا رو بشنوند.

اورثینکرها گاهی ساکت یه گوشه می‌شینن، و فکر می‌کنند بقیه دقیقا می‌دونن چی تو سرشون میگذره. و همه (از اورتینکر تا غیر اورتینکر) خوب می‌دونیم که چنین اتفاقی نمیفته.

اینجور مواقع خیلی مهمه که این سکوت به نحوی و توسط خود فرد اورتینکر یا اطرافیانش شکسته بشه. چون سکوت بیشتر فرد رو بیشتر به سمت نشخوار فکری می‌بره؛ اما حواس‌پرتی‌های دنیای بیرون مانع از این اتفاق میشه.

12. عاشق لیست هستند
تهیه یک لیست بزرگ و یکی‌یکی خط زدن موارد اون از فعالیت‌های به شدت فرح‌بخش برای Overthinkerهاست. کمتر کاری به اندازه برنامه‌ریزی برای کاری و خط خوردن اون از لیست می‌تونه این افراد رو خوشحال کنه.

اگر همچین فردی رو می‌شناسید (که اتفاقا سعی کرده شما رو هم با دنیای آرامش‌بخش و لذت‌بخش لیست‌ها آشنا کنه)، احتمالا با یه اورثینکر طرف هستید.

13. مشتاق انجام کارهایی برای آرام کردن ذهن‌شان هستند
از روی تفریح‌های یه نفر نمیشه دقیقا فهمید اورتینکر کیست؛ اما بد نیست با تفریح‌های محبوب این گروه آشنا بشید. این افراد معمولا از پیاده‌روی، مدیتیشن، نوشتن، ورزش، و مکالمه‌های عمیق/دوستانه بسیار لذت میبرن.

اینکارها یه وجه مشترک مهم دارن: ذهن رو از حالت تفکر بیش از حد خارج می‌کنند. ذهن این افراد همیشه درحال فعالیته، و این میتونه به شدت فرسایشی بشه. با چنین فعالیت‌هایی، اورتینکرها در واقع به خودشون استراحت میدن.

14. افراد را تجزیه و تحلیل می‌کنند
این مورد یکی از تفریحات افراد درونگرا هم هست؛ اما برخلاف درونگراها، اورتینکرها خودشون رو هم خیلی تحلیل می‌کنند. اونها از تماشای مردم لذت می‌برند، چون دوست دارند افراد و دلیل کارهاشون رو کشف کنند.

مکان‌های عمومی برای اورتینکرها میتونه بسیار جذاب و البته طاقت‌فرسا باشه. وقتی کسی از کنار این افراد رد میشه، متوجه نوع راه رفتن‌شون میشن، به آهنگی که گوش میدن فکر می‌کنند و …

یا اگر کسی با خودش صحبت کنه، به خودشون یادآوری میکنند که اون داره با خودش صحبت میکنه نه اونها، و بعد به این فکر میکنند که اصلا چرا و درباره چی اون آدم با خودش حرف میزده.

15. انتقادی فکر می‌کنند
خیلی وقت‌ها اورثینکرها راه حل‌های متعددی برای مشکلات پیچیده پیدا می‌کنند، ایده‌هایی دارند که تا به حال هیچکس به اونها فکر نکرده و …

اونها صبورانه می‌شینند، به پیچیدگی زندگی خیره میشن، و دنبال جواب می‌گردند. عمیق و عمیق‌تر میشن، و با دقت همه گزینه‌ها رو بررسی می‌کنند. توانایی اونها در تفکر انتقادی، نقطه قوتی هست که هر اورتینکری شدیدا بهش افتخار میکنه.

برخی از بزرگترین مخترعان، رویاپردازان، کارآفرینان و رهبران فکری ما همه اورتینکر بودند. خصوصیتی که البته خیلی از اونها رو هم محدود و ایزوله کرده.

به نظر شما اورتینکر کیست؟
حالا که این لیست رو مطالعه کردید، به نظرتون شما هم اورتینکر هستید یا نه؟ اگر همینطوره، باید بگم که تنها نیستید.

فراموش نکنید که وقتی هم نقاط قوت و هم محدودیت‌های نشخوار ذهنی رو بشناسید، بهتر میتونید بین فکر کردن و عمل کردن تعادل ایجاد کنید. بیشتر از این توی فکر نرید و نظرتون رو برام کامنت کنید 😉

اورتینکر کیست؟ (نشخوار فکری یا اورثینکر ) + ۱۵ نشانه و علائم

آخرین مطالب سایت