30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

ارسال اظهارنامه مالیاتی 1401 را از این سایت دریافت کنید.

اظهارنامه مالیاتی 1401

برای ارائه و تکمیل اظهارنامه مالیاتی 1401 می توانید با کارشناسان مجرب پایش تماس گرفته و مشاوره رایگان را از آن ها بگیرید

ثبت شرکتاخبار و مقالاتخدماتاظهارنامه مالیاتی 1401

اظهارنامه مالیاتی 1401

جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید

در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

خانم نیکوکار

خانم کریمی

خانم قدیری

خانم جهانی

اظهارنامه مالیاتی 1401 کارنامه یک سال مالی اشخاص حقیقی و حقوقی است. اشخاص هر ساله باید در سامانه اداره مالیات اقدام به تکمیل و ارسال اظهار نامه مالیاتی نمایند.

اشخاص حقیقی تا پایان خرداد و اشخاص حقیقی تا پایان تیر ماه می باشد که بر اساس مصوبه اعلام شده اظهارنامه مالیاتی سال 1401 که در خرداد و تیر ماه سال 1401 ارسال می شود .

برای اشخاص حقیقی تا 15 تیر ماه تمدید شد و اشخاص حقوقی تا 31 تیرماه 1401 باید اظهارنامه مالیاتی 1401 را با ورود به پنل کاربری خود در سامانه اداره مالیات ارسال نمایند.

در ادامه به نحوه ارائه و تکمیل اظهارنامه مالیاتی می پردازیم که راهنمای مناسب شما خواهد بود.

دسترسی سریع پنهان

1 ارائه اظهارنامه مالیاتی 1401

1.1 نحوه تکمیل اظهار نامه مالیاتی 1401

1.1.1 مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1401

1.2 اشخاصی که ملزم به تسلیم اظهارنامه مالیاتی هستند

1.3 مدارک لازم جهت اظهارنامه مالیاتی 1401

1.4 مراحل تنظیم اظهارنامه مالیاتی 1401

1.4.1 اظهارنامه مالیاتی عدم فعالیت 1401

2 سوالات متداول اظهارنامه مالیاتی 1401

ارائه اظهارنامه مالیاتی 1401

همه اشخاصی که مشمول پرداخت مالیات در ایران هستند؛ مانند شرکت ها، موسسات غیر تجاری انتفاعی، کسبه و اشخاص حقیقی که دارنده مجوزهای تولید یا توزیع هستند و در اداره مالیات پرونده مالیاتی داشته باشند باید اقدام به ارسال اظهار نامه مالیاتی 1401 نمایند.

حتی اشخاصی که در سال مالی قبل هیچ گونه درآمدی نداشته باشند. باید اظهارنامه عدم فعالیت را در زمان مقرر به اداره مالیات ارسال نمایند.

همان طور که عنوان شد اظهار نامه مالیاتی گزارش عملکرد سالانه می باشد و به نوعی کارنامه یک سال مالی اشخاص حقیقی و یا حقوقی است. که افراد در آن میزان در آمد و سود خود را به اداره مالیات اظهار می کنند. که اصطلاحاً به آن خود اظهاری مالیاتی می گویند.

نحوه تکمیل اظهار نامه مالیاتی 1401

پیش از این تهیه و تکمیل فرم های مالیاتی برای اشخاص بسیار دشوار بود. به نوعی که قبل از سال 1391 مودیان مالیاتی باید برگه اظهار نامه مالیاتی را از مراکز تعیین شده اداره مالیات خریداری می کردند و پس از تکمیل این فرم ها، مودیان باید به بادجه های مشخص شده اظهار نامه را تحویل می دادند، این روش علاوه بر هزینه بردار بودن بسیار زمان بر نیز بود.

اما از سال 1391 فرم های الکترونیکی اظهار نامه های مالیاتی در سامانه اداره مالیات تعریف شد که به نوعی باعث سرعت در روند تکمیل و تنظیم اظهار نامه مالیاتی شد.

شما با مراجعه به سایت اداره مالیات لینک اپلیکیشن اظهار نامه مالیات را دریافت می کنید، این اپیکیشن بر روی سیستم کامپیوتر قابل نصب است و اطلاعات و صورت مالی یک سال اشخاص در آن وارد می شود.

از این رو مودیان مالیاتی هیچ گونه مراجعه حضوری ندارند و در همین سامانه می توانند ابلاغیه مالیات سال 1401 را دریافت کنند.

بعد از ارسال اظهار نامه مالیاتی 1401 اشخاص حقوقی و برخی تجار حقیقی که دارنده دفاتر پلمپ هستند باید در زمان قانونی مقرر شده، دفاتر پلمپ خود را به اداره مالیات تسلیم نمایند. دفاتر پلمپ شامل دو دفتر است که یکی دفتر کل و دیگری دفتر روزنامه می باشد.

مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1401

مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1401

همان طور که پیش از این عنوان شد اظهارنامه مالیاتی و اصلاحیه های اظهار نامه مالیاتی طی مقرر هر سال برای اشخاص حقیقی تا 31 خرداد و برای اشخاص حقوقی تا 31 تیر ماه می باشد، اما به دلیل شیوع ویروس کوید 19 جهت جلوگیری از تجمع افراد در اداره مالیات مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی در سال گذشته برای اشخاص حقیقی تا پایان مرداد ماه و اشخاص حقوقی تا پایان شهریور ماه تمدید شد.

اما تا کنون مهلت تمدید اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی تا 15 تیر ماه تمدید شده است و برای اشخاص حقوقی مهلت ثبت اظهارنامه مالیاتی تا یک ماه پس از اتمام مهلت اظهارنامه مالیاتی تمدید شد.

اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند جهت اطلاع از آخرین وضعیت اظهارنامه مالیاتی 1401 با کارشناسان و متخصصان ما در پایش تماس بگیرند.

اشخاصی که ملزم به تسلیم اظهارنامه مالیاتی هستند

همه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی ایرانی که در اداره مالیات دارای پرونده مالیاتی هستند، هر ساله ملزم به تسلیم اظهار نامه مالیاتی هستند، اظهار نامه مالیاتی همان کارنامه یک سال مالی اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد.

افراد ایرانی که در خارج از کشور نیز مراودات مالی دارند و نیز در ایران فعالیت های اقتصادی دارند. از این رو افراد خارجی نیز که در ایران مراودات مالی دارند. موظف به پرداخت مالیات به دولت ایران می باشند.

بنابراین به طور کلی می توان گفت همه اشخاصی که در ایران درآمد مستقل به موجب انجام فعالیت های تجاری و اقتصادی دارند موظف به پرداخت مالیات هستند.

حتی کارمندان و کارکنان دولتی نیز هر ما از آنچه که در آمد دارند مالیات پرداخت می کنند اما اظهارنامه مالیاتی برای کسانی است که در اداره مالیات پرونده مالیاتی دارند.

مدارک لازم جهت اظهارنامه مالیاتی 1401

مدارک لازم جهت اظهارنامه مالیاتی 1401

اجاره نامه به نام با کد رهگیری

منبع مطلب : payeshsabt.com

اظهارنامه مالیاتی

در این مقاله، اظهارنامه مالیاتی، تعریف شده و مهلت، نحوه ثبت نام اظهارنامه مالیاتی و ارسال آن، در سال 1401 و از طریق سایت سازمان امور مالیاتی توضیح داده شده است.

ثبت نام اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی، یک فرم تهیه شده از سوی سازمان امور مالیاتی کشور بوده که مودیان مالیاتی، باید هر ساله، اطلاعات دارایی و درآمد خود را، از طریق آن، به اداره مالیات ارسال کنند. ثبت نام اظهار نامه مالیاتی 1401، از طریق سایت سازمان امور مالیاتی کشور انجام گرفته و مهلت ثبت نام آن، برای اشخاص حقیقی، تا 31 تیر ماه و برای اشخاص حقوقی تا 4 ماه پس از پایان سال مالی، می باشد.

برای مشاوره ثبت نام اظهار نامه مالیاتی 1401

برای مشاوره ثبت نام اظهار نامه مالیاتی 1401

مالیات ها، به عنوان یکی از مهم ترین منابع درآمدی دولت، به طور کلی، به دو گروه مالیات های مستقیم و مالیات های غیر مستقیم، تقسیم بندی می شود . مالیات های مستقیم نیز دارای زیرمجموعه های متعددی بوده که یکی از انواع آن، مالیات بر درآمد است. در این نوع از مالیات، مودیان مالیاتی باید در پایان هر سال مالی، با ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی، اطلاعات مربوط به میزان درآمد ، سود ، زیان و هزینه های خود را برای سازمان امور مالیاتی کشور ارسال نمایند.اظهارنامه مالیاتی، فرمی است که سازمان امور مالیاتی کشور، تهیه کرده و مودیان مالیاتی، باید هر ساله اطلاعات مالی خود را در آن وارد نموده و آن را برای اداره مالیات مربوطه، ارسال نمایند. اصولا، میزان مالیات مودیان، براساس این اظهار نامه های مالیاتی ، تعیین شده، مگر آنکه خلاف واقع بودن اظهارات مودیان مالیاتی برای سازمان امور مالیاتی کشور، احراز گردد. با توجه به اینکه نحوه ثبت و مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی، دارای ترتیب خاصی بوده، لازم است تا مودیان مالیاتی، با نحوه تکمیل و ثبت اظهارنامه مالیاتی و نکات مربوط به آن، آشنا شوند.

بنابراین، در این مقاله، ابتدا به این پرسش پاسخ می دهیم که اظهار نامه مالیاتی چیست؟ سپس، چگونگی تنظیم، مهلت ثبت نام و نحوه ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1401 را توضیح داده؛ و در پایان، به بررسی نحوه پر کردن و ارسال این نوع از اظهارنامه، می پردازیم.

اظهار نامه مالیاتی چیست

اظهارنامه مالیاتی، فرمی است که سازمان امور مالیاتی کشور، تهیه کرده و مودیان مالیاتی، باید هر ساله اطلاعات مالی خود را در آن وارد نموده و آن را به همراه صورت حساب الکترونیکی مالیاتی، برای اداره مالیات مربوطه، ارسال نمایند. اصولا، سازمان امور مالیاتی کشور، براساس این اظهار نامه های مالیاتی ، برگ تشخیص مالیاتی را صادر کرده و نحوه محاسبه مالیات مودیان را مشخص می نماید، مگر آنکه خلاف واقع بودن اظهارات مودیان مالیاتی برای سازمان امور مالیاتی کشور، احراز گردد.

به بیان دیگر، اظهار نامه مالیاتی، کارنامه مالی سالیانه مودیان مالیاتی بوده که دررابطه با انواع مالیات، از جمله مالیات بر عایدی سرمایه، تسلیم شده و عملکرد مالی مودیان را در طول یک سال مالی، از یک فروردین ماه هر سال تا 29 اسفند ماه همان سال، در بر می گیرد. البته سال مالی مذکور، اختصاص به اشخاص حقیقی داشته و در مورد اشخاص حقوقی ، اگر سال مالی شرکت در اساسنامه با سال مالیاتی، متفاوت باشد، سال مالی شرکت، به عنوان مبدا محاسبه مهلت ارائه اظهارنامه در نظر گرفته می شود.

با توجه به اینکه چند سالی است که تسلیم اظهارنامه مالیاتی  و اظهارنامه تبصره ماده 100 قانون مالیاتهای مستقیم به سازمان امور مالیاتی کشور، باید به شکل الکترونیکی و از طریق سایت مربوطه انجام گیرد، در بخش های بعد، به توضیح نحوه ثبت نام و تنظیم اظهارنامه مالیاتی از طریق سامانه اظهارنامه مالیاتی، می پردازیم. در پایان، لازم به ذکر است که بدون دریافت اینتاکد مالیاتی، امکان ثبت نام اظهارنامه مالیاتی، برای مودیان، وجود نخواهد داشت.

حتما بخوانید: سامانه اظهارنامه مالیاتی

چگونگی تنظیم اظهار نامه مالیاتی 1401

تا پیش از الکترونیکی شدن خدمات سازمان امور مالیاتی کشور، مودیان مالیاتی، ملزم بودند تا اظهارنامه های مالیاتی را بر روی فرم های کاغذی و بر اساس جدول ضرایب مالیاتی، تنظیم کرده و به اداره مالیات ارسال می کردند. بنابریان، مودیان مالیاتی، می بایست این فرم ها را از ادارات مالیاتی یا سایت آن، دریافت کرده و پس از پر کردن فرم های مربوطه، آن ها را به شکل حضوری به اداره مالیات خود تحویل می دادند که هم وقت گیر و هم زمانبر بود.

این روند، ادامه داشت تا اینکه، با راه اندازی سایت سازمان امور مالیاتی کشور www.intamedia.ir، اظهارنامه های الکترونیکی، جای اظهارنامه های کاغذی را گرفته و مودیان مالیاتی نیز ملزم گشتند تا از طریق مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی tax.gov.ir که از زیر مجموعه های سایت سازمان امور مالیاتی کشور www.intamedia.ir می باشد، برای ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی اقدام نمایند.

منبع مطلب : www.heyvalaw.com

ارسال اظهارنامه مالیاتی 1401

آخرین مطالب سایت