30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

آناتومی بدن انسان مونث را از این سایت دریافت کنید.

بدن انسان

بدن انسان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بدن انسان

بدن انسان، کل ساختار انسان است که سر، گردن، تنه (سینه و شکم)، دو بازو و دست‌ها و دو ساق پا و پاها را شامل می‌شود. هر قسمت بدن از انواع مختلف سلول تشکیل شده‌است. تعداد سلول‌های بدن انسان حدود ۳۷٫۲ تریلیون تخمین زده شده‌اند. این عدد از داده‌های جزئی بدست آمده‌است و به عنوان نقطه شروع برای محاسبات بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عدد از تعداد همه سلول‌های اندام‌های بدن و نوع سلول‌هایشان بدست آمده‌است. اجزای سازنده بدن انسان نشان می‌دهد که بدن از تعدادی عناصر خاص در نسبت‌های مختلف تشکیل شده‌است.

بدن انسان می‌تواند ناهنجاری‌های آناتومیک غیر پاتولوژیک را نشان بدهد. فیزیولوژی بر روی سیستم اعضای بدن و عملکردشان تمرکز دارد. سیستم‌ها و مکانیزمشان در راستای حفظ هومئوستاز بدن عمل می‌کنند.

مطالعه بدن انسان شامل کالبدشناسی و فیزیولوژی است. کالبدشناسی انسان یکی از شاخه‌های کالبدشناسی است. این رشته به بررسی اندام‌ها و دستگاه‌های اندام‌های بدن انسان می‌پردازد. تن انسان مانند تن همه جانوران از چندین دستگاه درست شده‌است که این دستگاه‌ها از اندام‌ها و ایشان از بافت‌ها و این بافت‌ها از یاخته‌ها درست شده‌اند. کالبدشناسی ماکروسکوپی کاری به بررسی بافت‌ها یا یاخته‌ها ندارد و تنها به شناخت اندام‌ها و کارکرد آن‌ها می‌پردازد. شناخت بافت‌ها مربوط به بافت‌شناسی و بررسی یاخته‌ها مربوط به یاخته‌شناسی می‌شود.

ساختار بدن[ویرایش]

حفره‌های بدن انسان

استخوان‌بندی، شکل کلی بدن را ایجاد می‌کند و در طول عمر انسان تغییر نمی‌کند. به‌طور کلی شکل بدن (و شکل بدن زن) تحت تأثیر توزیع‌های ماهیچه ای، بافت‌های چربی و هورمونهای مختلف است. قد متوسط یک مرد بالغ (در کشورهای توسعه یافته) حدود ۱٫۷ – ۱٫۸ متر (۵’۷’’ تا ۵/۱۱’’) و یک زن بالغ حدود ۱٫۶ – ۱٫۷ متر (۵’۲’’ تا ۵’۷’’) است. قد بلند بستگی به ژنتیک و رژیم غذایی افراد دارد. شکل و ترکیب بدن تحت تأثیر عواملی مثل ژنتیک، رژیم غذایی و ورزش قرار دارد.

بدن انسان دارای چندین حفره است که بزرگترین آن حفره شکمی است. این حفره‌ها محل قرار گرفتن اندام‌های مختلف بدن از جمله ستون مهره‌ها هستند، که جریان مایع مغزی نخاعی از بطن مغز در آن جاری است.

حفره‌های کوچک دیگری نیز در بدن هستند که سینوس نامیده می‌شوند و عملکردهای مختلفی دارند. به‌طور عمومی سینوس‌ها به سینوس‌های پارانازال اشاره دارند که در سینوزیت نقش دارند. سینوس‌های پارانازال چهار جفت حفره هوایی در استخوان جمجمه هستند. این فضاهای پر از هوا در بین چشم‌ها، بالای چشم‌ها، عمق تر در پشت چشم‌ها و اطراف حفره بینی قرار دارند.

ترکیب بدن[ویرایش]

عناصر تشکیل دهنده بدن انسان

در بدن بزرگسالان متوسط ۵–۵٫۵ لیتر خون و همچنین حدود ۱۰ لیتر از مایع میان‌بافتی وجود دارد. این مایع اطراف سلول‌ها را طوری احاطه کرده‌است که گویی در حال غرق شدن هستند. تمام فضای بافت‌ها دارای مایع میان بافتی است.

ترکیب بدن انسان اشاره به مقدار آب، محتوای عناصر، انواع بافت‌ها و نوع مواد دارد. بدن یک فرد بالغ حاوی حدود ۶۰ درصد آب است که بخش قابل توجهی از وزن و حجم بدن را تشکیل می‌دهد. محتوای آب می‌تواند از ۷۵ درصد در نوزاد تازه متولد شده تا ۴۵ درصد در یک فرد چاق متفاوت باشد. (این اعداد آمار تقریبی هستند)

ترکیب نوع بافت‌های بدن انسان نشان می‌دهد که منشأ اکثریت قریب به اتفاق سلول‌ها از سلول‌های باکتریایی و سلول‌های باستانیان (آرکی سل‌ها) به‌خصوص متانوژنها مانند Methanobrevibacter smithii است. میکروارگانیسم‌های پوست و دیگر بخش‌های بدن همگی میکروبیوم انسان نامیده می‌شوند و بزرگترین قسمت این ماده فلور میکروبی روده را تشکیل می‌دهد.

عناصر بدن را می‌توان به عناصر اصلی و عناصر کمیاب تقسیم کرد. انواع این مواد می‌توانند شامل آب، پروتئین‌ها، بافت همبند، چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها و استخوان‌ها باشند.

کالبدشناسی بدن انسان[ویرایش]

مطالعه کالبدشناسی بدن انسان بوسیله لئوناردو دا وینچی

کالبدشناسی بدن انسان یکی از علوم پایه در مطالعات ریخت‌شناسی (مورفولوژی) بدن انسان است. کالبدشناسی به سه بخش کالبدشناسی ماکروسکوپی، کالبدشناسی میکروسکوپی (بافت‌شناسی) و کالبدشناسی تکوینی تقسیم می‌شود. کالبدشناسی ماکروسکوپی (که آناتومی توپوگرافی، آناتومی مبداءی، آنتروپوتومی یا آناتومی درشت نیز نامیده می‌شود. مطالعه ساختار آناتومیک با چشم غیرمسلح است. آناتومی میکروسکوپی شامل مطالعه ساختارهای آناتومیکی به وسیله میکروسکوپ است؛ و حوزه بافت‌شناسی مطالعه ساختار بافت‌ها در تمامی سطح‌ها از زیست‌شناسی سلولی (در گذشته سیتولوژی یا سلول‌شناسی نامیده می‌شد) تا اندام‌ها است. بافت‌شناسی تکوینی به مطالعه نحوه تشکیل اندام‌ها در دوره‌های رویانی و جنینی و عوامل مؤثر بر آن می‌پردازد. کالبدشناسی، فیزیولوژی (مطالعه عملکردها) و بیوشیمی (مطالعه شیمیایی مولکول‌های زنده) پایه‌های علم پزشکی هستند که دانشجویان پزشکی به عنوان بخشی از محتوای درسی، آن‌ها را مطالعه می‌کنند.

نمای جلو از اندام‌ها

در برخی از جنبه‌ها کالبدشناسی (آناتومی) بدن انسان رابطه نزدیکی با جنین‌شناسی، کالبدشناسی تطبیقی و جنین‌شناسی تطبیقی (تبارزایش) داشته و ریشه‌های مشترک تکاملی دارند؛ به عنوان مثال، بدن انسان از یک الگوی سگمنتال باستانی باقی مانده‌است که در حال حاضر واحد پایه آن در تمام مهره داران ستون فقرات و قفسه سینه است و می‌تواند مراحل سومایتوجنسیس را در جنین‌های تازه تشکیل شده ترسیم کند.

منبع مطلب : fa.wikipedia.org

آناتومی بدن انسان

در این مقاله توضیحات مفصلی در مورد آناتومی بدن انسان داده‌ایم و ازدیدگاه ماکروسکوپی و میکروسکوپی اندام‌ها و اسکلت بدن انسان را بررسی کرده‌ایم.

آناتومی بدن انسان | توضیح جز به جز و عکس آناتومی فارسی

آخرین به‌روزرسانی: ۲۲ تیر ۱۴۰۱ زمان مطالعه: ۳۵ دقیقه

پزشکی، زیست شناسی ۳۲۱۸۶ بازدید

آناتومی بدن شاخه‌ای از زیست‌شناسی است که با مطالعه ساختار ارگانیسم‌ها، اجزای آن‌ها و سازمان ساختاری موجودات زنده سروکار دارد. شروع این دانش قدیمی است و به دوران ماقبل تاریخ بازمی‌گردد. در این مقاله توضیحات مفصلی در مورد آناتومی بدن انسان داده‌ایم و ازدیدگاه ماکروسکوپی و میکروسکوپی اندام‌ها و اسکلت بدن انسان را بررسی کرده‌ایم.

فهرست مطالب این نوشته

آناتومی بدن چیست؟

ارتباط آناتومی و فیزیولوژی بدن چیست؟

روش مطالعه آناتومی بدن چیست؟

آناتومی منطقه ای بدن چیست؟

ساختار سر انسان چگونه است؟

آناتومی گردن انسان

آناتومی نیم تنه بدن انسان

نوروآناتومی چیست؟

آناتومی سیستمیک بدن چیست؟

آناتومی میکروسکوپی بدن چیست؟

آناتومی سیستم یکپارچه بدن چیست؟

فیلم آموزش بافت شناسی عمومی

آناتومی بدن چیست؟

آناتومی بدن مطالعه علمی ساختار بدن موجودات از جمله سیستم‌ها، اندام‌ها و بافت‌های آن‌ها است که شکل ظاهری و موقعیت قسمت‌های مختلف، ترکیبات سازنده، محل قرارگیری و روابط آن‌ها با یکدیگر را بررسی می‌کند. آناتومی بدن کاملاً متمایز از فیزیولوژی و بیوشیمی است که به ترتیب با عملکرد اندام‌ها و فرایندهای بیولوژیک آن‌ها سروکار دارند. به عنوان مثال یک آناتومیست، شکل، اندازه، موقعیت، ساختار، خون‌رسانی و عصب‌دهی اندامی مانند کبد را مطالعه می‌کند.

آناتومی بدن یکی از دروس اساسی در شاخه‌های علوم پزشکی است و به دو حوزه آناتومی ماکروسکوپی و میکروسکوپی تقسیم می‌شود. تاریخچه آناتومی به درک تدریجی عملکرد اندام‌ها و ساختارهای بدن انسان بازمی‌گردد. روش‌های مطالعه آناتومی بدن به پیشرفت فراوانی داشته‌اند و از معاینه حیوانات با تشریح اجساد به تکنیک‌های تصویربرداری پزشکی قرن 20 از جمله اشعه ایکس، سونوگرافی و تصویربرداری مغناطیسی پیشرفت کرده‌اند.

سلول یا یاخته کوچکترین واحد مستقلی از موجودات زنده است. حتی باکتری‌ها، موجوداتی بسیار کوچک و زنده به طور مستقل، ساختار سلولی دارند. هر باکتری یک سلول است. تمام ساختارهای زنده آناتومی بدن انسان حاوی سلول است و تقریباً تمام عملکردهای فیزیولوژی انسان در سلول انجام یا توسط سلول آغاز می‌شود.

تمام مواد موجود در جهان از یک یا چند ماده خالص منحصر به فرد به نام عناصر تشکیل شده‌اند که نمونه‌های آشنای آن هیدروژن، اکسیژن، کربن، ازت، کلسیم و آهن هستند. آناتومی بدن و بافت‌شناسی ارتباط نزدیکی دارند، برای یادگیری پایه‌ای و پیشرفته انواع بافت‌هایی که اندام‌ها را شکل می‌دهند آموزش زیر را توصیه می‌کنیم.

برای مشاهده فیلم آموزش بافت شناسی عمومی + اینجا کلیک کنید.

آناتومی ماکروسکوپی و آناتومی میکروسکوپی چه هستند؟

آناتومی ماکروسکوپی، بررسی اعضای بدن با چشم غیر مسلح است. اما آناتومی میکروسکوپی به استفاده از ابزارهای تخصصی برای مطالعه بافت‌های مختلف و همچنین سلول‌های اختصاصی هر بافت و ارگان اطلاق می‌شود. بررسی آناتومی بدن را می‌توان به چند شاخه از جمله آناتومی ماکروسکوپی و آناتومی میکروسکوپی تقسیم کرد.

آناتومی بدن از دیدگاه ماکروسکوپی مطالعه ساختارهای بدن در مقیاس بزرگ و قابل مشاهده و ویژگی‌های خارجی آن‌ها است. در حالی که آناتومی بدن از دیدگاه میکروسکوپی، با استفاده از تجهیزاتی مانند میکروسکوپ و روش‌های مختلف بافت‌شناسی، این ساختارها را در مقیاس میکروسکوپی مطالعه می‌کند.

ارتباط آناتومی و فیزیولوژی بدن چیست؟

در حالی که یک فیزیولوژیست به مطالعه چگونگی تولید صفرا، نقش کبد در تغذیه و تنظیم عملکردهای بدن می‌پردازد. آناتومی بدن با شاخه‌های علمی مختلف از جمله زیست‌شناسی رشد، جنین شناسی، آناتومی مقایسه‌ای، زیست‌شناسی تکاملی و فیلوژنی گره خورده است. آناتومی بدن و فیزیولوژی که به ترتیب ساختار و عملکرد ارگانیسم‌ها و اجزای آن‌ها را مطالعه می‌کنند، مرتبط هستند و اغلب در کنار یکدیگر مطالعه می‌شوند.

روش مطالعه آناتومی بدن چیست؟

آناتومی بدن را می‌توان با استفاده از دو روش تهاجمی و غیر تهاجمی و با هدف کسب اطلاعات در مورد ساختار و سازمان اندام‌ها و سیستم‌ها بررسی کرد. روش‌های مورد استفاده شامل تشریح، آندوسکوپی و آنژیوگرافی هستند. در تشریح قسمت‌های مختلف بدن توسط تجهیزات جراحی باز می‌شود و اندام‌ها مورد مطالعه قرار می‌گیرند. برای آندوسکوپی، یک وسیله مجهز به دوربین از طریق برشی کوچک در دیواره بدن، وارد اعضای داخلی و سایر ساختارها می‌شود.

آنژیوگرافی با اشعه ایکس یا آنژیوگرافی تشدید مغناطیسی نیز روش‌هایی برای مشاهده رگ‌های خونی هستند. آناتومی کاربردی روش‌هایی جالب و قدرتمند برای یادگیری جنبه‌های آناتومیکی در موارد بالینی است. گزارش‌های موردی، که پزشکان در طول تمرین روزانه با آن روبرو شده‌اند.

این موارد آناتومی بدن به طور سیستماتیک و با رویکردهای تشخیصی و مدیریتی بررسی و سپس با دانش آناتومی بدن ادغام می‌شوند و کمک می‌کنند تا اهمیت ساختارهای مختلف آناتومی بدن مشخص و نقش اجزای آن تعیین شود. بنابراین، موارد بالینی ابزار یادگیری و آموزش بسیار خوبی در مراکز آموزش عالی هستند.

امروزه در برخی مراکز آموزش پزشکی برای مطالعه آناتومی از تجهیزات الکترونیکی و شبیه‌سازی آناتومی بدن انسان استفاده می‌شود.

آناتومی منطقه ای بدن چیست؟

بررسی آناتومی بدن به صورت منطقه‌ای همانطور که از نامش پیداست با ساختارهای بزرگ در بدن سروکار دارد که با چشم غیر مسلح دیده می‌شوند. این علم توضیح می‌دهد که در آن هر ساختار بدن انسان واقع شده است (توپوگرافی)، شبیه به این که چگونه نقشه جغرافیایی یک منطقه همه نشانه‌ها را در یک محیط خاص نشان می‌دهد.

نه تنها این، بلکه نحوه اتصال سازه‌ها به یکدیگر، نقاط شروع و پایان آن‌ها، لایه‌بندی آن‌ها و غیره را نیز توصیف می‌کند. برای مطالعه آناتومی ناخالص دو رویکرد اساسی وجود دارد: رویکرد منطقه‌ای و سیستمی. آناتومی منطقه‌ای بدن را به چندین قسمت یا قسمت از بدن سازمان می‌دهد:

اندام فوقانیاندام تحتانیتنه (سینه، شکم، لگن، پشت)سر و گردن

این رویکرد آناتومی بدن را به اندام‌های مختلف تقسیم می‌کند که هریک شامل استخوان‌ها، مفاصل، عضلات، عروق، رگ‌ها، اعصاب و غدد لنفاوی هستند.

منبع مطلب : blog.faradars.org

آناتومی بدن انسان مونث

آخرین مطالب سایت