30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

غذاهای بومی محلی استان کردستان

تحقیق در مورد غذاهای بومی محلی استان کردستان

 

kordestanغذاهای بومی محلی استان کردستان

 مقدمه:

استان کردستان یکی از استان‌های غرب ایران است که در دامنه کوه‌های زاگرس قرار دارد. طبیعت و فرهنگ غنی این استان باعث شده تا تنوع زیادی در غذای محلی کردستان وجود داشته باشد. مانند هر منطقه دیگر دنیا در کردستان نیز اقلیم و طبیعت تاثیر زیادی بر سبک آشپزی مردم منطقه گذاشته است.

 

انواع غذاهای محلی استان کردستان

 

خورش ریواس:

موقعیت کوهستانی کردستان سبب رشد گیاهان خوراکی مقوی و خوشمزه در این منطقه شده است. سبزی های تازه ای که مردم از دشت ها چیده و در غذاهای خود استفاده می کنند. ریواس از گیاهانی است که در طبیعت می روید و بسیار خوشمزه است.

 

khoresh rivasغذاهای بومی محلی استان کردستان

غذاهای بومی محلی استان کردستان

 قایرمه یا کنگر سوخاری:

یکی از بهترین غذاهای محلی سنندج این غذاست که طعم منحصربه‌فردی هم دارد. قایرمه همان کنگرسوخاری است که در بیشتر مهمانی‌های این منطقه سرو می‌شود. این غذا از کنگر یا کرفس، آرد، زیره، تخم‌مرغ، آب یا شیر، کره، زعفران و روغن درست می‌شود. خیلی‌ها می‌گویند قایرمه غذایی جوان‌پسند است و پابه‌سن‌گذاشته‌ها دیگر دندان خوردن چنین خوراک‌هایی را ندارند.

 

gayermaغذاهای بومی محلی استان کردستان

 آش دوغ :

آش دوغ که در زبان کردی با آن «دوکلیو» گفته می‌شود، از غذاهای محلی کردستان است؛ گرچه در نقاط مختلف کشور نظیر اردبیل و منطقه آذربایجان، کرمانشاه، اصفهان، همدان و… نیز طبخ می‌شود و محبوبیت بسیار بالایی دارد.

 

ash dog22غذاهای بومی محلی استان کردستان

 

نتیجه گیری:

غذا و سنت غذایی هر شهر امروزه جزئی از فرهنگ غنی هر شهر شناخته می‌شود و می‌تواند دنیایی از جذابیت‌های توریستی گوناگون را برای هر شهری پدید آورد.

منبع : KelaseDarsi.ir

غذاهای بومی محلی استان کردستان

آخرین مطالب سایت