30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

غذاهای بومی محلی استان زنجان

غذاهای محلی استان زنجان

zanganغذاهای بومی محلی استان زنجان

 مقدمه:

زنجان از آن جمله استان هايي به شمار مي رود که فرهنگ غذايي بسيار متنوعي دارد و به قدري اين تنوع بالا است که باعث شده است گردشگران زيادي به اين منطقه سفر کنند و يکي از هيجان انگيزترين بخش هاي سفر به زنجان تجربه چشيدن مزه ي دلچسب غذاهاي سنتي و محلي اين استان مي باشد.

 

غذاهای محلی استان زنجان

 

 شش انداز:

شش انداز یکی از غذاهای سنتی مشترک گیلان، شیراز و زنجان است که در هر یک از این شهرها به روش‌های متنوع طبخ می‌شود. در شهر زنجان این غذای مقوی و خوش‌طعم را بیشتر در مراسم چهارشنبه‌سوری تهیه می‌کنند که شباهت قابل توجهی به خاگینه خرما دارد.

 

sheshغذاهای بومی محلی استان زنجان

 

 

 علم سلات؛ صبحانه کامل زنجانی:

علم سلات یکی از قدیمی ترین و مقوی ترین غذاهای زنجان است که علاوه بر ترکیب فوق العاده و طعم بی نظیرش، ارزش غذایی بالایی دارد. این غذای سنتی و کهن بیشتر در شهرستان ابهر استان زنجان طبخ می شود و در گذشته به عنوان صبحانه ای مقوی در روزهای سرد زمستان نوش جان می شده است.

 

alam sadatغذاهای بومی محلی استان زنجانغذاهای بومی محلی استان زنجان

 

جغور بغور (یا جیغیر بیغیر) :

از لذیذترین و معروف‌ترین غذاهای زنجان است. این غذای پرطرفدار، از ترکیب بی‌نظیر جگر سفید، جگر سیاه، دل و قلوه گوسفند تهیه می‌شود. برای طبخ جغور بغور ابتدا پیازهای خلالی شده را سرخ و بعد از طلایی شدن جگر سفید را به آن اضافه می‌کنند. داخل غذا مقداری آب می‌ریزند و اجازه می‌دهند تا خوب پخته شود‌. بعد هم جگر سیاه و دل و قلوه را با ادویه اضافه می‌کنند و آخر سر هم سیب‌زمینی‌ها را داخل غذا می‌ریزند.

 

gagorغذاهای بومی محلی استان زنجان

 

 کله جوش:

کله جوش از جمله غذاهایی است که در بسیاری از نقاط کشور با دستور پخت‌های مختلف تهیه می‌شود و اهالی زنجان نیز دستور خاص خود را دارند که در آن ازلپه ، برنج، ماست چکیده و ادویه خاصی به نام کاکوتی (کهلیگ اوتی) استفاده می‌شود. اصالت کله جوش منسوب به شهر زنجان است.

 

kale goshغذاهای بومی محلی استان زنجانغذاهای بومی محلی استان زنجان

نتیجه گیری:

غذا و سنت غذایی هر شهر امروزه جزئی از فرهنگ غنی هر شهر شناخته می‌شود و می‌تواند دنیایی از جذابیت‌های توریستی گوناگون را برای هر شهری پدید آورد.

منبع : KelaseDarsi.ir

غذاهای بومی محلی استان زنجان

آخرین مطالب سایت