30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

غذاهای بومی محلی استان خوزستان

غذاهای محلی اهواز

تحقیق در مورد غذاهای بومی محلی استان خوزستان

kozestanغذاهای بومی محلی استان خوزستان

مقدمه:

تنوع قومیتی بالا در استان خوزستان باعث شده است که علاوه بر وجود آداب‌ورسوم و فرهنگ خاص در هر منطقه، تنوع غذایی نیز در رژیم مردم بومی وجود داشته باشد که از این فرهنگ‌ها نشئت گرفته است.

 

انواع غذاهای محلی استان خوزستان

 

حمیس توله:

حمیس توله گیاهی است که ساقه‌های آن آبدار بوده و برای تهیه غذا، ساقه و برگ‌های آن را خورد کرده و می‌پزند. سپس به آن پیاز سرخ‌شده و دانه‌های انار اضافه می‌کنند و آن‌ها را تفت داده و درنهایت رب انار اضافه می‌کنند.

 

hamiseغذاهای بومی محلی استان خوزستان
غذاهای بومی محلی استان خوزستان

ماهی صُبور:

از دیگر غذاهای خوشمزه ماهی محور خوزستانی ها، ماهی صبور است. همانطور که میدانید، در این استان گرم سیر ، نخود و ماهی، حضور فعالی در رژیم غذایی مردم دارد. ماهی صُبور یکی دیگر از غذاهای سنتی و محلی این خطه از ایران به شمار می‌‌آید که در دیگر شهرهای جنوبی کشور نیز به عنوان خوراکی محلی و پرطرفدار شهرت یافته است.

 

saborغذاهای بومی محلی استان خوزستان

 

پاکوره:

یک غذای سنتی بسیار خوشمزه که اصالتا هندی می باشد. پاکوره نوع جذابی از کوکو است. پاکوره با داشتن آرد نخود در ترکیب خود پتاسیم بالایی دارد. تخم مرغ زعفران فلفل قرمز و تره هم ترکیبات پاکوره هستند.

pakore22غذاهای بومی محلی استان خوزستان

امگشت:

امگشت ترکیب خوشمزه ای از برنج و ماهی قباد است. در این غذای خوشمزه ابتدا برنج را می پزند و به آن کمی سبزی پلویی یا شوید اضافه می کنند. ماهی قباد که به صورت نمک سود شده یا تازه مصرف می شود را هم با کمی ادویه مثل زردچوبه می پزند. در مرحله بعد استخوان های ماهی را جدا و آن را کمی با پیاز، ادویه و کشمش سرخ می کنند. در مرحله آخر در هنگام دم گذاشتن برنج، ماهی را به آن اضافه می کنند.

amgashtغذاهای بومی محلی استان خوزستان

آش ارده خوزستانی:

مردم دزفول در گذشته این غذا را زمان بارش باران درست می‌کردند اما نباید به اشتباه فکر کنید که این غذا یک آش معمولی است در واقع آش ارده خوزستانی نوعی پلو است که با ماش و ارده کنجد تهیه می‌شود گاهی در بعضی محافل و رستوران‌ها به این غذا نیز پلو ارده هم می‌گویند اما نام درست آن همان آش ارده می‌باشد.

 

ardeغذاهای بومی محلی استان خوزستانغذاهای بومی محلی استان خوزستان

فلافل:

غذای خوشمزه و پرطرفدار فلافل در حوالی جنوب طعم دیگری دارد و خوردنش بیشتر می چسبد. درست کردن فلافل در خوزستان تفاوت زیادی با جاهای دیگر ندارد، جز اینکه مردم این استان مطابق ذائقه خود این غذا را با ادویه های زیادتر درست می کنند.

 

falafelغذاهای بومی محلی استان خوزستان

نتیجه گیری:

غذا و سنت غذایی هر شهر امروزه جزئی از فرهنگ غنی هر شهر شناخته می‌شود و می‌تواند دنیایی از جذابیت‌های توریستی گوناگون را برای هر شهری پدید آورد.

منبع : KelaseDarsi.ir

غذاهای بومی محلی استان خوزستان

آخرین مطالب سایت