30 مگ

تماس با ما

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

مقدمه

مهدی آذر یزدی نویسنده‌ی ایرانی است که سال‌ها در زمینه‌ی ادبیات کودک و نوجوان فعالیت کرده است.

او به پاس فعالیت‌های بی‌شمارش در این حوزه، از جمله خلق کتاب‌های «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب»،

لقب «پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران» را از آن خود کرده است.

تحقیق درباره مهدی آذر یزدی

زندگی مهدی آذریزدی

مهدی آذریزدی در اسفند ۱۳۰۰ خورشیدی در شهر یزد چشم به جهان گشود، کودکی‌اش را به یاری پدر در کشاورزی پرداخت و سپس تا ۲۰ سالگی در پیشه بنایی مشغول به کار شد. این نویسنده یزدی ادبیات کودکان و نوجوانان هیچ‌گاه به مدرسه نرفت اما در ۵۴ سالگی برای نخستین ‌بار وقتی در مقابل یک کلاس درس ایستاد، نتوانست جلوی گریه‌اش را بگیرد. مهدی آذریزدی الفبا را از پدرش یاد گرفته بود، پدری که موافق رفتن او به مدرسه نبود و او را پای منبرهای مذهبی بزرگ کرد. مدتی در مقطعی رهسپار حرفه‌ جوراب بافی شد و این انتخاب سرآغاز آشنایی او با کتاب، قلم و قصه شد.

جریان زندگی او به سوی کتاب

زندگی او به طرف کتاب اینگونه جریان یافت که صاحب کارگاه بافندگی که مهدی در آنجا مشغول شده بود، تصمیم گرفت تا دومین کتابفروشی یزد را راه اندازی کند و اینگونه مهدی آذریزدی را جهت کار به آنجا معرفی کرد. کار در حوزه کتاب همانا و آشنایی با نویسندگان، شاعران و اهالی ادب همانا، اتفاقی که آذریزدی خود در توصیف آن چنین گفت: «دیگر گمان می‌کردم به بهشت رسیده‌ام. تولد دوباره و کتاب خواندن من شروع شد.» او پس از مدتی راهی تهران شد و در یک چاپخانه کار تازه‌ای را آغاز کرد، در همین هنگام بود که قصه‌ای از انوار سهیلی توجه‌اش را به خود جلب کرد تا آنجایی که تصمیم گرفت، آن را برای کودکان ساده‌نویسی کند و به این ترتیب نخستین جلد از کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» نگاشته شد.او این مجموعه را شب‌ها در یک اتاق دو در سه متری زیر شیروانی می‌نوشت و نگران بود که کتاب خوبی نشود و او را مسخره کنند. 

تحقیق درباره مهدی آذر یزدی

بزرگ‌ترین لذت زندگی پیر قصه‌گوی یزد

بزرگ‌ترین لذت زندگی پیر قصه‌گوی یزد از همان نوجوانی‌اش، کتاب خواندن بود و تنها هراسش در زندگی این بود که عمرش به پایان برسد و حسرت کتاب‌های نخوانده را با خود به ‌همراه داشته باشد. همیشه با لذت کتاب می‌خواند و می‌گفت: «سرم را که توی کتاب می‌کنم، مثل یک آدم مست، دنیا روی سرم خراب می‌شود. این تنها لذتی است که می‌شناسم.» او در خاطرات خود می‌گوید نخستین جلد کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» توسط ناشرانی پس زده شد، حتی آن را به کتابخانه ابن سینا در چهارراه مخبرالدوله برد اما آنها هم پس از مدتی آن را رد کردند. وی تصمیم گرفت تا آخرین تلاش هایش را بکند و کتاب را نزد انتشارات امیرکبیر ببرد تا شاید آنجا مورد قبول واقع شود. او در اینباره می گوید: «پس از قبول نکردن کتاب، گریه‌کنان آن را پیش آقای جعفری، مدیر انتشارات امیرکبیر بردم. ایشان حاضر شد، آن را چاپ کند.» از آن پس بود که آذر یزدی به نگارش دوباره داستان‌های کهن ایرانی با قلمی روان و ساده برای کودکان پرداخت و حاصل آن در قالب مجموعه کتاب‌های «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» به چاپ رسید. او برای «قصه های خوب برای بچه های خوب» در ۱۳۴۲ خورشیدی، برنده جایزه یونسکو شد و در ۱۳۴۵ خورشیدی جایزه سلطنتی کتاب سال را از آن خود کرد.

تغییر مسیر حرفه‌ای مهدی آذر یزدی

تغییر مسیر حرفه‌ای مهدی آذر یزدی با کار کردن در چاپخانه آغاز شد. هنگامی که آذر یزدی در چاپخانه کار می‌کرد، به کتاب‌های قدیمی دسترسی داشت. او تصمیم گرفت تا چنین داستان‌هایی را بازنویسی و بازآفرینی کند، به نحوی که برای کودکان نیز قابل درک و فهم باشد. مهدی آذر یزدی کار را آغاز کرد، بارها به درِ بسته خورد تا در نهایت، انتشارات امیرکبیر در سال 1335 حاضر به چاپ آن شد. در ادامه نیز بر روی آثار ادبی دیگری مانند کلیله و دمنه، گلستان سعدی، مثنوی معنوی، منطق‌الطیر عطار و… کار کرد. به این ترتیب، مجموعه‌ی قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب متولد شد. مهدی آذر یزدی علاوه بر انتشار این مجموعه، کارهای دیگری مانند غلط‌گیری و فهرست اعلام‌‌نویسی نیز انجام می‌داد. او کتاب خواندن را بالاترین لذت زندگی‌اش می‌دانست.

تحقیق درباره مهدی آذر یزدی

روز ملی ادبیات کودک و نوجوان

مهدی آذر یزدی را باید از اولین نفراتی دانست که تصمیم گرفت برای کودکان کتاب تألیف کند و داستان

بنویسد. از همین رو، روز درگذشت او را به عنوان «روز ملی ادبیات کودک و نوجوان» گرامی می‌دارند.

بهترین کتاب‌های مهدی آذر یزدی

مهدی آذر یزدی را به دلیل نوشتن مجموعه‌ی قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب و مجموعه‌ی «قصه‌های تازه

از کتاب‌های کهن» می‌شناسند. این کتاب‌ها به زبان‌های مختلف ترجمه و بارها و بارها تجدید چاپ شده‌اند.

کتاب قصه‌های کلیله و دمنه از مجموعه‌ی قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب است. نویسنده در این کتاب

داستان‌های کلیله و دمنه را که از قدیمی‌ترین متون داستانی است، به زبان ساده و قابل فهم برای کودکان

بازنویسی کرده است. کتاب قصه‌های مثنوی مولوی یکی دیگر از کتاب‌های مجموعه‌ی قصه‌های خوب برای

بچه‌های خوب است. مولانا در مثنوی، با کمک تمثیل و با بهره گرفتن از حکایت‌های مختلف، پیام‌هایش را

منتقل کرده است. این کتاب بیان ساده‌ی همان تمثیل‌ها و حکایت‌ها برای کودکان است. کتاب قصه‌های

گلستان و ملستان از مجموعه‌ی قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب و دربردارنده‌ی داستان‌های

بازنویسی‌شده از گلستان سعدی است؛ یکی از متون ارزشمند ایرانی که سعدی شیرازی آن را به نظم و نثر

نوشته است. کتاب قصه‌های تازه از کتاب‌های کهن مجموعه‌ی دیگری است که در دفترهای خیر و شر، حق و

ناحق، ده حکایت و… تألیف شده است.

تحقیق درباره مهدی آذر یزدی

بازنویسی آثار کهن

آذریزدی یکی از پیشگامان و برجسته ترین نویسندگانی است که با بازنویسی متون کهن برای کودکان و نوجوانان در فاصله سال های ۱۳۳۶ تا ۱۳۶۹ خورشیدی آثار ماندگاری را به یادگار گذاشت. برای نمونه وی در مجموعه هشت جلدی قصه های خوب برای بچه های خوب، برخی آثار کهن همچون «کلیله و دمنه، مرزبان نامه» و مثنوی مولوی را بازنویسی کرده است. محمدعلی اسلامی ندوشن نویسنده و منتقد برجسته معاصر معتقد است که چند نسل جدید با قصه هایی که آذریزدی از میان کتاب های قدیمی بیرون آورد، زندگی کردند. در واقع، بازنویسی آذریزدی از قصه هایی که از متون کهن استخراج می کرد، برای نسل های جدید ما بسیار آموزنده و اثربخش بود. کاری که آذریزدی در این سال ها انجام داد، کاری بسیار مفید بود که کم تر شخصی به این موضوع پرداخت و او جزو نخستین افرادی است که به بازنویسی متون کهن برای کودکان توجه کرد. همچنین، مصطفی رحماندوست شاعر و داستان نویس حوزه کودک و نوجوان بر این باور است که آذریزدی در دوران خود بازنویسی متون کهن را آغاز کرد. وی شاید در زمان معاصر، جزو نخستین افرادی بود که به بازنویسی قصه های کهن پرداخت. از این رو قصه های خوب برای بچه های خوب با هدف مشخص و نثر خوب بازنویسی شده و خواننده می تواند آن را به راحتی بخواند. کمترین کمک آذریزدی به بچه ها این بود که در دوره ای که همه فکر می کردند، متون کهن غیرقابل دستیابی است، آنها را عمومی کرد.

تحقیق درباره مهدی آذر یزدی

سبک داستان نویسی

آذریزدی با سبک ویژه خود در نویسندگی توانست، آثاری ماندگار خلق کند. همگان به این موضوع واقف هستند که سبک به عنوان یکی از عناصر داستان از دیگر عناصر داستانی تاثیر می پذیرد و بر آن تاثیر می گذارد. سادگی، پرهیز از خودنمایی و تسلط بر جوهر نویسندگی از مهمترین ویژگی های سبکی به شمار می رود. زمینه های اخلاقی و تربیتی بیشترین رویکرد و درونمایه آثار آذریزدی را شکل می دهند. آذریزدی با بازنویسی های خود از قصه های عرفانی تصویری متفاوت به وجود آورده و توانست آفرینش تازه ای را در این زمینه رقم بزند.

تحقیق درباره مهدی آذر یزدی

سرانجام مهدی آذر یزدی

مهدی آذریزدی از نگاه بسیاری، پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران شناخته می‌شود زیرا نخستین نویسنده‌ای است که به فکر نوشتن کتاب برای کودکان افتاد و به همین دلیل هم روز درگذشت این نویسنده به نام روز ملی ادبیات کودک و نوجوانان ایران نام گذاری شده است. او نزدیک‌ترین دوست کودکان ایرانی بود که هیچ چیز به اندازه کتاب خواندن و نوشتن برایش لذت بخش نبود. او تا پایان عمر خود که در مجردی به سر برد و تنها کتاب را فرزند عزیز خود می دانست که پس از این همه سال برایش نام نیکی را به یادگار گذاشته است. آذریزدی در ۱۳۸۸ خورشیدی پس از مدتی دست و پنجه نرم کردن با بیماری در ۸۸ سالگی چشم از جهان فروبست.

 

منابع

ketabrah.org

irna.ir

 

مطالب دیگر

تحقیق درباره تغذیه سالم

تحقیق درباره مرضیه حدیدچی

تحقیق درمورد کشور پاکستان

تحقیق درباره رئیسعلی دلواری

تحقیق کنید چرا ماه شب ها در آسمان دیده می شود؟

تحقیق درمورد نیمه شعبان

منبع : KelaseDarsi.ir

تحقیق درباره مهدی آذر یزدی

آخرین مطالب سایت